Dodany: 08.05.2007 09:57|Autor:

Co znajdziemy na Marsie?

Arthur C. Clarke, znany fizyk angielski, wielkorotny prezes Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, autor pracy "Exploration of Space" ("Badanie przestrzeni", przekład polski w przygotowaniu), uznanej przez wielu za najlepszą książkę popularnonaukową o lotach w przestrzeni kosmicznej, i wielu innych prac naukowych i popularnonaukowych, udziela na to pytanie szeregu odpowiedzi w niniejszej fascynującej powieści fantastycznonaukowej.

Akcja jej toczy się w epoce podróży kosmicznych, na progu której obecnie stoimy. Autor przedstawia Mars w świetle danych współczesnej nauki. Czytelnik nie znajdzie tu więc ani "marsjańskich władców", ani "starożytnych cywilizacji", ani "baśniowych miast". Dużo więcej emocji niż czysta fantazja dać nam może prawda, a właśnie "Piaski Marsa" przeniknięte są atmosferą jedynej w swoim rodzaju, w książkach tego typu, autentyczności i realności.

Akcja powieści toczy się na początku XXI wieku; przedstawia pierwszy lot rakiety "Ares" - będącej pierwszym regularnym pasażerskim statkiem międzyplanetarnym - i pełną poświęcenia działalność pionierskich grup zakładających osiedla na "Czerwonej Planecie".

Otrzymywanie tlenu z piasku, miasta na Marsie pod kopułami, pojazdy kosmiczne, skafandry, miniaturowe pojazdy gruntowe (marsjańskie "pchły piaskowe") - oto fakty i zjawiska, z którymi zetknie się czytelnik tej książki napisanej z tak wielkim realizmem, że czyta się ją bardziej jako prawdziwą historię niż jako fantazję. Nade wszystko jednak pozostaną czytelnikowi na długo w pamięci charaktery ludzi i... Marsjan, którzy w niej występują.

Pamiętajmy, że to, co dzisiaj jest fantazją naukową, jutro może stać się rzeczywistością.

[Wiedza Powszechna, 1957]