Dodany: 06.05.2007 17:32|Autor:

W przestrzeni międzygwiezdnej dostrzeżono przesuwający się daleki świecący obiekt; nieznaną planetę o przedziwnym, idealnie regularnym kształcie walca nazwano Ramą. Jest rok 2080, wszystkie nazwy z mitologii rzymskiej i greckiej są już dawno wyczerpane dla kolejno odkrywanych planet, z których wiele zamieszkują ludzie. Misja wysłana dla zbadania Ramy spotyka wiele przygód, przeżywa wiele lęków, ale także olśnień.

Dziwna rzecz: czyta się tę książkę z zapartym tchem, nawet jeżeli się z zasady powieści tego gatunku nie lubi. Bo to nie jest rejestr kolejnych dziwów technicznych: wszystkie one mają swoje odbicie w przeżyciach kilkorga ludzi, kształtują ich; i to nie tylko oni odkrywają nowe światy: one także odkrywają ich, odsłaniają przed naszymi oczyma.

Angielski pisarz Arthur C. Clarke (ur. 1917) jest jednym z najpoczytniejszych twórców powieści i opowiadań fantastycznonaukowych. Matematyk i fizyk z wykształcenia, członek Królewskiego Towarzystwa Astronautycznego i wieloletni prezes Brytyjskiego Towarzystwa Międzyplanetarnego, jest rzecznikiem popularyzacji nieograniczonych perspektyw kosmonautyki.

Znany jest Czytelnikom polskim z następujących przekładów: "Zdobywamy księżyc" (1957), "Piaski Marsa" (1958), "Tajemnice koralowej rafy" (1962), "Wyspy na niebie" (1963), "Kowboje oceanu" (1972).

[Instytut Wydawniczy Pax, 1978]