Dodany: 29.07.2011 13:30|Autor:

Po przeczytaniu "Za barem", historii opowiedzianej bez żadnych zahamowań, nigdy już nie spojrzysz tak samo na swojego ulubionego barmana.

Ty Wenzel z ciętym humorem opowiada o dziesięciu latach spędzonych za barem w Marion's Continental Restaurant and Lounge - nowojorskiej restauracji-barze. Praca w charakterze barmanki, miała być dla niej jedynie chwilowym punktem zaczepienia, a jak to często bywa - zawładnęła jej życiem na długo.

Nad wyraz szczere, często wręcz śmieszne wspomnienia z pracy za barem, to jednocześnie skandalizujące opowieści, sekrety tego biznesu i ciekawe refleksje na temat kultury i ludzkich zachowań. W tych opowieściach jest mowa o wszystkim: seksie, pieniądzach, sławnych osobistościach, sztuczkach, jakie stosują barmani, aby zatrzymać cię na stołku, o napiwkach, a nawet o tym, co mają wspólnego „różowe drinki”, jak „Cosmopolitan”, z upadkiem obyczajów.

"Za barem", to też szokująca opowieść o prywatnym życiu autorki, na które składa się: muzułmańskie pochodzenie, chęć odłożenia tylu pieniędzy, by móc się wyrwać z sideł barmaństwa i wreszcie zrozumienie, że ten wyczerpujący, doprowadzający ją do szaleństwa styl życia i praca za barem, jest czymś, co trudno przerwać, gdyż zdążyła to już pokochać.

Jest to też książka o Nowym Jorku i jego mieszkańcach, a właściwie, o mieszkańcach wszystkich współczesnych wielkich miast. O ich marzeniach, problemach, dewiacjach i samotności, o poszukiwaniu przyjaźni i miłości.

Przed podjęciem pracy barmanki TY WENZEL pracowała jako redaktorka działu mody w czasopiśmie Cosmopolitan i jako koordynator działu mody domu towarowego Bloomingsdale's. Mieszka w East Hampton w Nowym Jorku z mężem i synem. Jej mąż, Kurt Wenzel, jest powieściopisarzem.

"Barmanka Ty Wenzel zna wszystkie historie Nowego Jorku. Najciekawsze ujawnia w tej książce - w nieokrzesanym, zabawnym i chwilami przerażającym opisie życia baru. To niezrównany łyk prawdy serwowany bez żadnych domieszek." - Debra Ginsberg, autorka "Waiting. The true confessions of a waitress"

"Pracowałam wraz z Ty w Marion's i teraz żałuję, iż nie obserwowałam uważnie rzeczywistości wokół mnie, bo nie mogę opublikować tak ciekawych wspomnień., jedynym, co mi pozostało po latach pracy jako kelnerka, są odciski na stopach i puszka drobniaków." - Amy Sedaris, aktorka i była kelnerka z Marion's

"W swojej książce Ty Wenzel snuje swoją opowieść z humorem, szczerością i odwagą, ujawniając także szczegóły ze swojego życia, jakich wielu z nas z pewnością nie zdecydowałoby się przedstawić do druku. Brawo!" - Dale DeGroff, autor "The Craft of the coctail"

"Ty przytacza kilka wspaniałych porad dla wszystkich stałych bywalców, a także historie dotyczące ich samych. Polecam tę książkę każdemu, kto kiedykolwiek znajdował się po jednej lub drugiej stronie baru." - Rick Foley, wydawca magazynu "Bartendera"

"Nowy Jork się zmienia. Wiem, że to słowa starego człowieka, ale tak jest. Opowieści Ty zatrzymują w miejscu czas, który niedługo całkowicie przeminie! Zatrzymują go w pięknych i szczerych historiach. Cieszcie się nimi... i doceńcie." - Dito Montiel, autor "A guide to recognizing your saints"

"Jeśli jesteś fanem barów i barmaństwa, książka Wenzel jest jak manna z nieba. Zawiera wskazówki dla gości barw, prawdziwe historie i wiele barmańskich sekretów. Chciałem wiedzieć, co złożyło się na napisanie tej książki; okazało się, że Ty przez ponad 10 lat pracy za barem w klubach i dyskotekach Nowego Jorku robiła notatki i skrzętnie je przechowywała." - Kevin Fitzpatrick, dziennikarz

[Galion, 2004]