Dodany: 24.04.2007 07:17|Autor: bogna

Przyznano nagrody im. Astrid Lindgren

Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu na literaturę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren. To nowa nagroda literacka firmowana przez fundację "Cała Polska czyta dzieciom".

Na konkurs nadesłano niemal tysiąc prac.

W kategorii poniżej lat sześciu nie przyznano pierwszej nagrody. Miejsce drugie - ex aequo - otrzymały Renata Piątkowska za zbiór opowiadań o sześcioletnim Piotrusiu pt. "Na wszystko jest sposób" oraz Barbara Wilk-Stępniak za "Tulisię" - opowieść o tajemniczych związkach ludzi i przedmiotów.

W kategorii książek dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat I nagrodę dostała Wanda Pierelotkin za powieść pt. "Ala Betka" o szkole, w której zdarzają się cuda. Drugie miejsce zajęła Anna Onichimowska za książkę "Dzień czekolady" opowiadającą o dwójce dzieci zmagających się ze zbyt trudnymi dla ich wieku problemami.

W kategorii wiekowej 10-14 lat pierwsze miejsce zajęła "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej o rozpieszczonej jedynaczce, która musi stawić czoła rozwodowi rodziców, a drugie - książka "Dostaliśmy po dziecku" Ewy Grętkiewicz o nastolatkach, którzy przez tydzień muszą zaopiekować się małymi braćmi.

Konkurs im. Astrid Lindgren będzie organizowany regularnie, co dwa lub co trzy lata.

Żródło: PAP