Dodany: 20.07.2011 11:23|Autor:

- powieść kryminalna osadzona w antycznych Atenach
- główny bohater musi zmierzyć się z groźną siatką szpiegowską i własnymi słabościami
- Jakub Szamałek, absolwent archeologii na Oxfordzie, obecnie doktorant Uniwersytetu w Cambridge, zabiera czytelnika w fascynującą podróż po starożytnych Atenach i odkrywa ciemną stronę kolebki demokracji
- błyskotliwy humor, współczesne dialogi, antyczne Ateny bez historycznego dystansu

Jesień, 430 r. p.n.e.

Kiedy wojska Spartan przerywają oblężenie, zaczyna się prawdziwa wojna. Leochares musi powstrzymać pozbawionego skrupułów spartańskiego szpiega, zanim ten zniszczy Ateny od środka.

Początkowo Leochares nie docenia w pełni zagrożenia. Kiedy jednak jeden z podejrzanych zostaje brutalnie zamordowany, okazuje się, że gra toczy się o najwyższą stawkę. Żadna ze stron nie zawaha się przed ciosem - nawet jeśli miałoby to oznaczać zatarcie granic między dobrem a złem.

Leocharesowi przychodzi zmagać się nie tylko z groźnym szpiegiem, ale i z własnymi uczuciami. Podczas gdy jego związek z żoną się rozpada, pewien młody niewolnik gotów jest zrobić wszystko, by Leochares odwzajemnił jego uczucie - a ten nie wie, czy ma siłę mu się oprzeć. Co więcej, jego pracodawca Perykles, największy autorytet Aten, ulega żądzy władzy. Leocharesa ogarniają powoli wątpliwości - czy na pewno stanął po słusznej stronie konfliktu?

"Chciałem napisać książkę, po którą sam, jako pasjonat starożytności i powieści kryminalnych, miałbym ochotę sięgnąć. Dlatego postawiłem sobie za cel nie tylko wymyślenie wciągającej fabuły, ale też stworzenie postaci, które będą jak najbliższe historycznym realiom – to znaczy myślące i zachowujące się tak, jakby rzeczywiście należały do innej kultury, wyznawały obce nam wartości i hołdowały nieznanym dziś zwyczajom.

Zależało mi jednocześnie, aby moi bohaterowie mówili w jak najbardziej naturalny sposób, a nie wyrażali się jakimś sztucznym, sztywnym językiem pełnym »jednakowoż«, »iżby« i innych »azaliż«, którym w wielu powieściach maskuje się anachronizmy. Starałem się też jak najwierniej zrekonstruować miejsce akcji w oparciu o źródła pisane i archeologiczne. Mam nadzieję, że tak przedstawiona starożytność będzie jednocześnie ciekawa i egzotyczna. Czy mi się udało – oceńcie Państwo sami".

Jakub Szamałek

[Muza SA, 2011]