Dodany: 20.07.2011 00:08|Autor:

Książka: Przestępstwo
Schirach Ferdinand von
Notę wprowadził(a): hetman11

"Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska". Te słowa wuja Ferdinanda von Schiracha, od których nie tylko zaczynał opowiadanie historii z sali sądowej, ale które również uczynił wstępem listu napisanego tuż przed samobójczą śmiercią, mogłyby stać się mottem "Przestępstwa". Von Schirach bohaterami jedenastu krótkich, precyzyjnych opowiadań uczynił prostytutki, zabójców, dilerów i szaleńców, a samym historiom kryminalnym nadał formę przypowieści, traktujących o kondycji ludzkiej, o cienkiej granicy między wielkością a upadkiem, o względności takich pojęć, jak wina, kara, przestępstwo. Autor pokazuje świat wymykający się jednoznacznym ocenom, zmuszający do weryfikacji niepodważalnych, wydawałoby się, przekonań i sądów.

"Przestępstwo" Ferdinanda von Schiracha to w Niemczech jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i sensacyjny bestseller. Prawa do tego tytułu kupiło kilkudziesięciu wydawców z całego świata. Kolejny zbiór opowiadań kryminalnych von Schiracha, "Wina", ukaże się nakładem W.A.B.

"Kto usłyszy von Schiracha mówiącego, dyskutującego o przestępstwach i sprawcach, rozważającego argumenty za i przeciw, ten zauważy, jak głęboko zastanawia się nad otchłanią ludzkiej natury".
Jacques Schuster, "Die Welt"

"Jim Jarmusch powiedział kiedyś, że wolałby zrobić film o mężczyźnie, który wychodzi z psem, niż o cesarzu Chin. Ze mną jest tak samo. Piszę o postępowaniach karnych, prowadziłem obronę w ponad siedmiuset - naprawdę jednak piszę o człowieku, jego klęsce, winie i wielkości".
Ferdinand von Schirach, ze wstępu do "Przestępstwa"

"Von Schirach pokazuje nam nieprzewidywalne następstwa zdarzeń, które mogą wpędzić zwykłych, niedoskonałych ludzi w sytuacje trudne do zniesienia, prowadzące do odrażających czynów. Przedstawia tylko te fakty, do których miał dostęp, zostawiając komentarz naszej wyobraźni. »Niemcy nie będą dłużej tolerować patosu«, wyjaśnia w jednym z opowiadań. »Było go już zbyt dużo«".
Olen Steinhauer, "The New York Times"

[W.A.B., 2011]

Użytkownik: reniferze 12.12.2015 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: "Rzeczy na ogół nie są pr... | hetman11
Toż to zbiór samych perełek! Przeczytałam w ciągu kilku godzin - i żałuję, że książka jest tak krótka. Von Schirach ma lekkie pióro, powstrzymuje się od moralizowania i filozofowania - a mimo to daje do myślenia. Aż się prosi o całą serię ekranizacji!