Dodany: 05.07.2011 12:15|Autor: Qrap

Co było pierwsze - Film czy książka?

Należało by się zastanowić w jakiej części wielkość filmu oparta jest na swojej więcej wartej koleżance książce...

Myśląc o powyższym postanowiłem przygotować zestawienie filmów opartych na książce (jako podstawę wziąłem - filmy, które dostały Oscara (najlepszy film), oraz ranking najlepszych filmów na filmweb).

Po przeprowadzeniu analizy okazało się, że:
26 filmów, które otrzymały Oscara za najlepszy film powstało na podstawie książki. http://www.filmweb.pl/oscary
40 filmów w rankingu najlepszych filmów (100 pozycji) powstało na podstawie książki. http://www.filmweb.pl/rankings/film/world

Zaskoczenie? Może nie dla wszystkich, bo - o ile każdy zdaje sobie sprawę, że trylogia "Władcy Pierścieni" powstała na podstawie książek, o tyle - nie jestem pewien czy większość wie, że sam "Lawrence z Arabii" powstał na podstawie książki Siedem filarów mądrości (Lawrence Thomas Edward) ?

Poniżej prezentuję filmy które dostały Oscara za najlepszy film i powstały na podstawie książki:
(Rok otrzymania Oscara - tytuł - na podstawie książki - liczba ocen wystawionych przez użytkowników na B-netki)

2009 - Slumdog. Milioner z ulicy - Kto wygra miliard? (Swarup Vikas) (197)
2008 - To nie jest kraj dla starych ludzi - To nie jest kraj dla starych ludzi (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) (206)
2005 - Za wszelką cenę - Opowiadanie F.X. Toole - brak odnośnika w B-netce
2004 - Powrót Króla - Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (9652)
2002 - Piękny umysł - Piękny umysł (Nasar Sylvia) (133)
1997 - Angielski Pacjent - Angielski pacjent (Ondaatje Michael) (399)
1995 - Forrest Gump - Forrest Gump (Groom Winston) (2078)
1994 - Lista Schindlera - Lista Schindlera (Keneally Thomas) (275)
1992 - Milczenie owiec - Milczenie owiec (Harris Thomas) (2384)
1985 - Amadeusz - Amadeusz (Shaffer Peter) (5)
1976 - Lot nad kukułczym gniazdem - Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken) (5641)
1973 - Ojciec chrzestny - Ojciec chrzestny (Puzo Mario) (5398)
1970 - Nocny kowboj - Nocny kowboj (Herlihy James Leo) (79)
1967 - Oto jest głowa zdrajcy - "A Man for All Seasons" - brak odnośnika w B-nete
1964 - Przygody Toma Jonesa - Historia życia Toma Jonesa (Fielding Henry) (77)
1963 - Lawrence w Arabii - Siedem filarów mądrości (Lawrence Thomas Edward) (9)
1960 - Ben Hur - Ben Hur: Opowieść z czasów Chrystusa (Wallace Lewis (Wallace Ludwik)) (206)
1959 - Gigi - Gigi i inne opowiadania (Colette Sidonie-Gabrielle) (17)
1958 - Most na rzece Kwai - Most na rzece Kwai (Boulle Pierre) (144)
1957 - W 80 dni dookoła świata - W 80 dni dookoła świata (Verne Jules (Verne Juliusz)) (1643)
1954 - Stąd do wieczności - Stąd do wieczności (Jones James) (669)
1951 - Wszystko o Ewie - Mary Orr "The Wisdom of Eve" - brak odnośnika w B-nece
1949 - Hamlet - Hamlet (Szekspir (Shakespeare William)) (3279)
1948 - Dżentelmeńska umowa - Laura Z. Hobson "Gentleman's Agreement" - brak odnośnika w B-netce
1947 - Najlepsze lata naszego życia - MacKinlay Kantor "Glory for Me" - brak odnośnika w B-netce
1941 - Rebek - Rebeka (Maurier Daphne du) (405)
1940 - Przeminęło z wiatrem - Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret) (2905)

Wyciąg 40 filmów z 100 najlepszych wg społeczności filmweb - które powstały na podstawie książki:
(pozycja filmu - tytuł - na podstawie książki - liczba ocen wystawionych przez użytkowników na B-netki)

1 - Skazani na Shawshank - Skazani na Shawshank (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (2439)
2 - Ojciec chrzestny - Ojciec chrzestny (Puzo Mario) (5398)
3 - Forrest Gump - Forrest Gump (Groom Winston) (2078)
4 - Zielona mila - Zielona Mila (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4151)
5 - Lot nad kukułczym gniazdem - Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken) (5641)
10 - Milczenie owiec - Milczenie owiec (Harris Thomas) (2384)
13 - Chłopcy z ferajny - Chłopcy z ferajny (Pileggi Nicholas) (121)
14 - Lista Schindlera - Lista Schindlera (Keneally Thomas) (275)
15 - Powrót Króla - Powrót króla (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (9652)
16 - Człowiek z blizną - Armitage Trail "Scarface" - brak odnośnika w B-netce
17 - Dwie wieże - Dwie wieże (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (9859)
19 - Podziemny krąg - Podziemny krąg (Palahniuk Chuck) (942)
20 - Piękny umysł - Piękny umysł (Nasar Sylvia) (133)
22 - Pianista - Pianista (Szpilman Władysław) (1635)
26 - Requiem dla snu - Requiem dla snu (Selby Hubert Jr) (41)
28 - Pamiętnik - Pamiętnik (Sparks Nicholas) (912)
32 - Miasto Boga - Miasto Boga (Lins Paulo) (79)
33 - Drużyna pierścienia - Drużyna Pierścienia (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) (10627)
42 - Czas Apokalipsy - Jądro ciemności (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (2520)
44 - Dawno temu w Ameryce - Harry Grey "The Hoods" - brak odnośnika w B-netce
46 - Chłopiec w pasiastej piżamie - Chłopiec w pasiastej piżamie (Boyne John) (970)
50 - Prestiż - Prestiż (Priest Christopher) (156)
51 - Kasyno - Casino (Pileggi Nicholas) (18)
52 - Wszystko za życie - Wszystko za życie (Krakauer Jon) (217)
53 - Zapach kobiety - Zapach kobiety (Arpino Giovanni) (30)
54 - Full Metal Jacket - Gustav Hasford "The Short Timers" - brak odnośnika w B-netce
60 - Katedra - Katedra (Dukaj Jacek) (361)
63 - Przerwana lekcja muzyki - Przerwana lekcja muzyki (Kaysen Susanna) (286)
64 - Lśnienie - Lśnienie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (2952)
66 - Mechaniczna Pomarańcza - Mechaniczna pomarańcza (wersja R) (Burgess Anthony (Burgess Wilson John Anthony)) (1454) | Nakręcana pomarańcza (wersja A) (Burgess Anthony (Burgess Wilson John Anthony)) (299)
73 - Życie Carlita - Stephen H. Burum - brak odnośnika w B-netce
76 - Człowiek w ogniu - Człowiek w ogniu (Quinnell A. J. (właśc. Nicholson Philip)) (65)
77 - Adwokat Diabła - Andrew Neiderman - brak odnośnika w B-netce
80 - Ruchomy zamek Hauru - Ruchomy zamek Hauru (Jones Diana Wynne) (231)
84 - Psychoza - Psychoza (Bloch Robert) (139)
86 - Uśpieni - Uśpieni (Carcaterra Lorenzo) (185)
87 - Śniadanie u Tiffany'ego - Śniadanie u Tiffany'ego (Capote Truman (właśc. Streckfus Persons Truman)) (1834)
91 - Jak wytresować smoka - Jak wytresować sobie smoka (Cowell Cressida) (29)
94 - Jak rozpętałem drugą wojnę światową - Przygody kanoniera Dolasa (Sławiński Kazimierz) (38)
95 - Ultimatum Bourne'a - Ultimatum Bourne'a (Ludlum Robert (pseud. Ryder Jonathan lub Shepherd Michael)) (537)
97 - W imię ojca - Gerry Conlon "Proved Innocent" - brak odnośnika w B-netce

Czy to oznacza, że książki przekładane na filmy niewarte czytania?
Czy też może oglądając film - człowiek nie zdaje sobie sprawy, że powstał na podstawie książki?
A może górę bierze lenistwo - w końcu szybciej ogląda się film, niż czyta książkę?

Użytkownik: Natii 06.07.2011 09:29 napisał(a):
Świetne zestawienie! :-)
Użytkownik: Arvanity 06.07.2011 21:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Należało by się zastanowi... | Qrap
Dobra robota, szczerze mówiąc nie zdawałem sobie sprawy, że "Requiem dla snu" jest ekranizacją powieści. A co do pytania, to oczywiście, że książki są warte czytania, zwłaszcza że często mamy do czynienia z luźnymi adaptacjami np. "Czas apokalipsy".
Użytkownik: exilvia 06.07.2011 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Należało by się zastanowi... | Qrap
A może czasem filmy są tak dobre, że nie ma się już ochoty czytać książki? Ja tak mam z "Ojcem chrzestnym". Nie chcę sobie psuć wrażeń z filmu i nie sięgnę po książkę. Co innego z luźnymi adaptacjami, jak w przypadku "Jądra ciemności"/"Czasu Apokalipsy" - tu warto sięgnąć i po książkę, i po film. A o lenistwo w czytaniu książek bym B-netkowiczów nie podejrzewała. :D
Użytkownik: Phi 06.07.2011 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Należało by się zastanowi... | Qrap
Zestawienie ładna, można pewnie znaleźć więcej, ale... duża część ekranizacji ma się nijak do książki np. "Forrest Gump". A dlaczego mają być niewarte czytania ? Reżyserowi książka musiała się spodobać, bo inaczej by jej nie ekranizował. W ogóle nie ma co uogólniać jakie są, bo są książki marne, a film świetny i odwrotnie.
Użytkownik: Phi 06.07.2011 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Zestawienie ładna, można ... | Phi
Jeszcze jedna do kolekcji:

94. Jak rozpętałem drugą wojnę światową - Przygody kanoniera Dolasa (Sławiński Kazimierz)
Użytkownik: Qrap 06.07.2011 22:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze jedna do kolekcji... | Phi
Kanonier Dolas zaktualizowany - chociaż fakt istnienia tej książki zaskoczył mnie bardzo!
Użytkownik: Emilly27 07.07.2011 18:17 napisał(a):
Brawo za zestawienie:)
Użytkownik: AnnRK 07.07.2011 19:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Należało by się zastanowi... | Qrap
Świetne zestawienie! Osobiście uwielbiam czytać książki, a później oglądać filmy na ich podstawie i porównywać moje wyobrażenia z wizją reżysera. Jednak bardzo często mi się zdarza obejrzeć film i ze zdziwieniem zobaczyć wśród napisów "na podstawie powieści...". Twoje zestawienie potwierdza moje obserwacje - całe mnóstwo filmów opiera się o książki.

A odpowiadając na Twoje pytania...

Uważam, że zdecydowanie warto przeczytać zekranizowaną książkę. W filmie zwykle pokazane są wybrane wątki i postaci. Często reżyser daje "coś od siebie", co niekoniecznie znalazło się w materiale źródłowym. W wielu przypadkach książki są po prostu lepsze niż film (choć bywa i odwrotnie - takim przykładem jest dla mnie "Tańczący z wilkami", który w formie papierowej wynudził mnie nieziemsko, natomiast film był absolutnie fantastyczny).

Mimo iż dużo czytam i oglądam, bardzo często nie zdaję sobie sprawy, że dana książka została przeniesiona na ekran, albo oglądany przeze mnie film jest ekranizacją czy adaptacja. Może jest to wynikiem tego, że raczej mało czytam o książkach czy filmach. Wolę sama wyrobić sobie opinię, przez co umyka mi wiele informacji tzw. kulisach powstania i dystrybucji.

A lenistwo w moim przypadku nie ma znaczenia. Jest wręcz odwrotnie. Uwielbiam książki od zawsze, film doceniłam stosunkowo niedawno i teraz powoli nadrabiam zaległości. :)
Użytkownik: astrid88 26.09.2011 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetne zestawienie! Osob... | AnnRK
Bardzo interesujące zestawienie. Wprawdzie już dawno zwróciłam na to uwagę, ale jedynie na podstawie twórczości Kinga.

Uważam, że zdecydowanie książki są najwybitniejszą muzą reżyserów, jednak nic, żaden aktor, żadna scena nie odda w pełni klimatu słowa pisanego. Dzięki licznym rozdziałom i opisom możemy dokładnie zapoznać się i wręcz wcielić w ukazywane nam postacie.
Wprawdzie nie mogę stwierdzić ostatecznie, że wszystkie książki są lepsze od filmów, patrząc na wspaniale dobranych aktorów jak chociażby przykładowo w "Misery" Stephena Kinga.

Które książki Waszym zdaniem zasługują na ekranizację?
Najpierw czytacie książkę, a następnie oglądacie film, czy odwrotnie i dlaczego?
Która ekranizacja wzniosła się ponad swoją "rodzicielkę"?