Dodany: 30.06.2011 10:41|Autor: nova.nike

Książka: Wyjątek
Jungersen Christian

Majstersztyk psychologii człowieka

Książka polecona mi w Biblionetce; gdy poprosiłam o nią w bibliotece, nieco się wystraszyłam ze względu na objętość i o mały włos nie popełniłam błędu zwracając ją bez czytania.

Pierwsze kilkanaście stron było dla mnie mało ciekawe. Musiałam się też przyzwyczaić do chyba nieco innego stylu pisarzy skandynawskich. Jednakże później książka wciągnęła mnie do końca. Wspaniale zarysowana akcja, opisująca sposób myślenia i postępowania zwykłych ludzi, takich jak każdy z nas, plus co jakiś czas wstawki opisujące postępowanie zbrodniarzy, głównie nazistowskich. Dodatkowo ciekawe eksperymenty: jak zachowują się ludzie w teoretycznie normalnych sytuacjach, ale działając w większej grupie, pod jej presją.

Uwielbiam tego typu książki, opowiadające o psychice człowieka, o tym, że tak naprawdę każdy z nas może być zły, bo przecież nie chodzi tu wyłącznie o bycie złym przez popełnianie zbrodni, ale np. poprzez stosowanie mobbingu w stosunku do znajomych z pracy czy szkoły. Jestem pewna, że takie zachowanie przeżył każdy z nas, może także nieświadomie był taką mobbującą osobą. Dlatego polecam tę książkę, warto czasem zastanowić się nad naszymi czynami i ich konsekwencjami.