Dodany: 20.06.2011 21:54|Autor: Tsukischiro

Uwielbiam Dukaja za to...,

że zawsze wrzuca mnie na "głęboką wodę" świata przez niego wymyślonego. Bywało, że pierwsze strony jego książek czytałam dwa lub trzy razy, żeby zrozumieć co się dzieje. Z powieścią Córka łupieżcy (Dukaj Jacek) nie było aż tak źle, ale fragment: "Malena została poczęta, lecz miała przyjść na świat dopiero w październiku. Tymczasem Zuzanna zaprzyjaźniła się z nią serdecznie. Z maszyny chtonicznej, w której się krystalizowała, lśniła się Malena Zuzannie co wieczór oraz niektórymi porankami i w porze lunchu" zaskoczył mnie, ale przyjemnie. Świat wymyślony przez Dukaja zauroczył mnie architekturą, wynalazkami i możliwościami. Obok żywych, istnieją tu przedurodzeni- ukształtowane już w maszynach chtonicznych dusze(?)czy raczej projekcje dzieci, które dopiero się narodzą- a także nieumarli- Ci co już nie żyją w ciałach, a przepisali się do Cienia. Jednocześnie jednak ten świat wydaje się tak podobny do naszego, być może za sprawą ludzi, którzy, pomimo zmian wokół, w gruncie rzeczy są tacy sami jak my, mają te same myśli, dążenia, zmartwienia, projekty rodziny, śluby, zdrady, pragnienia, namiętności.
Główna bohaterka-Zuzanna Klajn- w dniu osiemnastych urodzin dostaje z brukselskiej kancelarii notarialnej list od ojca, który zaginął na badaniach polowych, gdy ona miała jakieś 3 lata. Dzięki prezentowi od niego Zuzanna trafia do tajemniczego Miasta z elżetuUwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Tam dowiaduje się, co tak naprawdę stało się z jej ojcem.
W książce pojawia się też zagadnienie, które nurtuje wszystkie pokolenia-czy jest coś po śmierci? Dla Zuzanny Klajn śmierć to rozkład ciała i zanik informacji, ale są też jakubiści, a wśród nich Maria, która podczas rozmowy zasiewa w Zuzannie ziarno wątpliwości, choć w rzeczywistości zadaje więcej pytań, niż daje odpowiedzi: "Jeśli nasz kosmos, nasza fizyka, fizyka Einsteina-Quonga-Ramireza nie jest struktura podstawową i naprawdę niepodległą? (...) Może istnieje rzeczywistość 'mocniejsza' do której my przypływamy, lgniemy (...); continuum, z którego jesteśmy...generowani(...). Do jakiej przestrzeni odchodzimy po śmierci?". Może jej słowa przemawiają do mnie, bo powołuje się na fizykę, sugeruje, że to co po śmierci można wytłumaczyć w sposób naukowy? Bardzo możliwe, fakt faktem zaintrygowała mnie.
Tak, zdecydowanie Dukaj mi "smakuje", a zważywszy na to, iż moja sesja egzaminacyjna powoli zbliża się ku końcowi i czekają mnie jakieś 2 miesiące wolnego, wydaje mi się, że to dobry moment, żeby zacząć "Lód". Jednak nie jest to żadne oficjalne postanowienie, raczej głośne myślenie ;)

Cytaty pochodzą z "Córka łupieżcy" Jacek Dukaj Wydawnictwo Literackie, Kraków 2009