Dodany: 19.06.2011 20:47|Autor: Pok

Pielgrzymka strachu i nadziei

Powieść jest pierwszą częścią serii i opowiada o wyprawie siódemki pielgrzymów z przypadku. W przeszłości losy każdego z nich połączyły się w jakiś sposób z tajemniczą planetą Hyperion i jej niepisanym władcą, okrutną istotą znaną jako Chyżwar. Jego szczególna potęga polega na zdolności do manipulacji czasem. I choć wszyscy się go lękają, to tak naprawdę nikt nie wie, kim (lub czym) on rzeczywiście jest.

Fabuła tej części skupia się jednak nie tyle na samej wyprawie, co na wyjaśnieniu poprzednich losów bohaterów. Każdy z nich ma do opowiedzenia własną, unikatową i zaskakującą historię, która skłoniła go do wyruszenia w samo serce Hyperiona, do zagadkowych Grobowców Czasu. Powody najwidoczniej są dobre, bowiem trzeba wiedzieć, że z całej siódemki pielgrzymów może zostać wysłuchany tylko jeden (resztę czeka śmierć), a i to tylko wtedy, gdy do celu dotrą w grupie składającej się z takiej liczby osób, która będzie liczbą pierwszą*. Zatem przedwczesna śmierć jednego z pielgrzymów może zniweczyć cały wcześniejszy wysiłek. Czeka ich więc iście samobójcza misja, tym bardziej, że droga najeżona jest trudnościami. Hyperion nie jest przyjazną planetą.

Bardzo spodobał mi się wyjątkowo mroczny i tajemniczy klimat powieści. Historia na pewno nie należy do banalnych, a sam Chyżwar - chodzący po ziemi bóg - jest jednym z najciekawszych antybohaterów, na jakich się natknąłem w książkach. Również opowieści pielgrzymów należy pochwalić za różnorodność. Choć nie ukrywam, że nie wszystkie utrzymują równy poziom. Nie ma jednak powodów, by narzekać na nudę. I choć styl momentami mógłby być trochę lepszy, należy zwrócić uwagę, iż "Hyperion" jest inteligentnie napisaną książką, ze sporą ilością nawiązań i poruszającą wiele istotnych, dających do myślenia zagadnień. Szczególne miejsce zajmują tutaj wiara i religia. Jednym z elementów głównego wątku jest kult boskości, który przybiera najróżniejsze formy. Nie zamierzam oczywiście zdradzać, jakie. To już każdy musi odkryć sam.

Powieść nie wciągnęła mnie na tyle, abym nie mógł się od niej oderwać, jednak bogactwo pomysłów oraz wyjątkowy klimat sprawiają, że całościowa ocena musi być wysoka.

Polecam każdemu, kto ma ochotę na inteligentnie napisaną science fiction.

* Liczba pierwsza to taka liczba naturalna, która jest podzielna przez 1 i siebie samą (np. 7).