Dodany: 19.06.2011 19:48|Autor: Pok

Podróżnicy po innych światach

O ile w "Mężczyźnie, który pomylił swoją żonę z kapeluszem" Sacks stawiał na ilość, o tyle tym razem postawił na jakość, dając nam tylko 7 opowiadań, a nie, jak wcześniej, 24. Osobiście tę zmianę podejścia uważam za jak najbardziej trafną, bo choć "Mężczyzna..." urzekał nas różnorodnością poruszanych przypadków, to nie zostały one należycie omówione. Tutaj ten problem nie występuje. Każdy przypadek stanowi całkiem wnikliwą analizę problemu, przyczyn i skutków danej choroby. Również więcej miejsca autor poświęcił poszczególnym osobowościom, próbując rozwikłać ich wyjątkowy stan. Relacja, w jakiej pozostają lekarz i pacjent także nie została zaniedbana, dlatego znajdziemy tutaj nawet opisy wspólnych wypraw czy wycieczek. Oczywiście opis każdego przypadku mógłby zostać rozszerzony do rozmiarów oddzielnej książki. Można jednak powiedzieć, że Sacks tym razem idealnie wyważył proporcje, skupiając uwagę zarówno na zrozumieniu problemu, jak i na przekazaniu sporej dawki istotnych informacji. Książka stała się zatem bardziej naukowa od poprzedniczki, lecz nadal jest bardzo przystępnym czytadłem.

Mnie wprowadzone zmiany jak najbardziej przypadły do gustu, dlatego "Antropologa..." oceniam wyżej od "Mężczyzny...". Obydwie książki są znakomite, jednak to "Antropolog..." urzekł mnie bardziej, dzięki świetnie przemyślanej narracji, połączonej ze sporą porcją ważnych informacji.

Gorąco polecam!