Dodany: 16.06.2011 04:37|Autor:

Książka: Kultura nowego kapitalizmu
Sennett Richard
Notę wprowadził(a): iqminus

Sennett przedstawia opowieść o przemianach kapitalizmu, o rozpadzie kapitalizmu przemysłowego i narodzinach nowej, globalnej i elastycznej gospodarki. W jaki sposób przemiany te wpływają na nasze życie codzienne i etykę pracy? Czy wciąż jeszcze liczą się doświadczenie i zasługi? Czym jest widmo bezużyteczności, krążące nad głowami pracowników?

W ostatnich latach reformatorzy instytucji publicznych i prywatnych głosili, że elastyczne korporacje wyzwalają ludzi ze statycznych hierarchii biurokratycznych, które Max Weber określił mianem żelaznych klatek. Egzorcyzmując dawne demony, powiada jednak Sennett, sprowadzamy na siebie nowe nieszczęścia i zagrożenia. Kultura nowego kapitalizmu może stać się kulturą zniewolenia i źródłem cierpień.

Richard Sennett (ur. 1943 w Chicago), profesor socjologii, współzałożyciel New York Institute for the Humanities, wykłada w London School of Economics i New York University. Od lat zajmuje się tematyką pracy, przestrzeni miejskiej oraz sfery publicznej. W wydawnictwie Muza SA ukazały się jego "Korozja charakteru" (2006) i "Upadek człowieka publicznego" (2009).

[Muza SA, 2010]