Dodany: 09.03.2004 15:47|Autor: villena

Książka: Skarby świata całego
Hrabal Bohumil

bez tytułu

Czy życie w domu starców może być ciekawe? Dni podobne jeden do drugiego – spacery po otaczającym stary pałacyk parku, szydełkujące staruszki i grający w karty staruszkowie. Przedobiadowe kolejki do stołówki, bezowocne oczekiwanie na wizytę krewnych, wszechobecna melodia “skarbów świata całego” płynąca z radiowęzła. Powoli snute opowieści dotyczące osób, miejsc, które już nie istnieją. Świadomość, że znana i bliska nam rzeczywistość także powoli przechodzi do historii, że niedługo będzie żyła jedynie w pamięci nielicznych “znawców i świadków dawnych, złotych czasów”.

Jak może się to równać z dawnym życiem żony kierownika browaru? Z życiem kobiety majętnej, szanowanej, pełnej energii, gwiazdy lokalnego teatru? A jednak jak zwykle u Hrabala w każdych okolicznościach bohater może odnaleźć siebie, sens swojego istnienia.

Książka przepełniona jest niezwykłą atmosferą – połączeniem śmiechu i smutku, pogody i nostalgii. Dom spokojnej starości istnieje jakby poza rzeczywistością, jakby czas się tu zatrzymał. Starość może być pogodna, trzeba ją jednak zaakceptować jak kolejny fascynujący etap naszego życia. Trzeba nauczyć się dostrzegać te wszystkie drobiazgi, które czynią każdą chwilę niezwykłą i niepowtarzalną. Zrozumieć, że nie okoliczności, ale my sami dodajemy swojemu życiu barw.

Serdeczne podziękowania dla Biblionetki za to, że poleciła mi Hrabala. Jeszcze niedawno nie wiedziałam o jego istnieniu, teraz można mnie uznać za wielbicielkę jego twórczości. A że Biblionetka polecała mi go z niemal 100% pewnością – to świetny dowód na jej skuteczność.

Użytkownik: k_ret 15.03.2004 15:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy życie w domu starców ... | villena
Bardzo miło mi czytać takie słowa :-). Jako ciekawostkę powiem, że kiedy przygotowywałem pierwsze wersje BiblioNETki, to uznałem, że działa mniej więcej dobrze, kiedy nauczyła się polecać mi Hrabala, Kunderę i Pratchetta ;-). Cieszę się bardzo, że rekomendacje BiblioNETki działają i są pomocne :-).

A "Skarby świata całego" uwielbiam - moim zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych książek Hrabala i najdojrzalsza z całej trylogii o jego miasteczku rodzinnym. Dla niezorientowanych powiem, że chodzi o następujące książki - "Postrzyżyny", "Taka piękna żałoba" i właśnie "Skarby świata całego" - w tej kolejności.

Skarby odbiegają bardzo od pozostałych dwóch książek - są nieco poważniejsze, inny jest humor w nich zawarty, ale mnóstwo w nich poezji i refleksji nad przemijaniem. Są piękne po prostu.

Również bardzo polecam!
Użytkownik: Łysa Mścicielka 29.06.2007 23:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo miło mi czytać tak... | k_ret
Życie widziane z perspektywy, dopiero nabiera sensu. Dobre i złe chwile bilansują się, a to co przed nami staje się prawdziwym wyzwaniem. Bardzo interesująca książka. Czytałam z wielką przyjemnością.