Dodany: 14.06.2011 19:49|Autor:

Książka: Dobranoc, panie Lenin!
Terzani Tiziano
Notę wprowadził(a): agnesines

Nadzwyczajna podróż i niezwykła książka, w której Tiziano Terzani zdołał uchwycić moment ostatecznego upadku radzieckiego mocarstwa. To relacja na żywo z tego przełomowego wydarzenia, ale również bujna galeria najrozmaitszych postaci, osobliwy opis różnorodnych kultur, opowieść o legendarnych miastach, a także nieznanych, pozostawionych na marginesie historii miejscach, ukazująca jednocześnie ślady przeszłości i zwiastuny nowej ery.

Porównywany z Ryszardem Kapuścińskim, pochodzący z Florencji dziennikarz pracował jako wieloletni korespondent "Der Spiegla" w Azji. W sierpniu 1991 roku w ramach swoich obowiązków zawodowych wyruszył w rejs statkiem "Propagandist", by spłynąć Amurem wzdłuż rosyjsko-chińskiej granicy. Nieoczekiwanie w tym samym czasie Michaił Gorbaczow ogłosił rozpad ZSRR. Znajdujący się wówczas osiem tysięcy kilometrów od Moskwy Terzani postanawia przyjrzeć się, jak rozpada się imperium, odwiedzając jego peryferia. Dociera na wschodnie rubieże Rosji i do postsowieckich republik w Azji Środkowej.

"Dobranoc, panie Lenin!" to trzecia już książka znanego włoskiego reportażysty wydana przez Zysk i S-ka Wydawnictwo. Poprzednie: "Powiedział mi wróżbita" (polskie wyd. 2008) i "Koniec jest moim początkiem" (polskie wyd. 2010) spotkały się nie tylko z entuzjastycznym przyjęciem krytyki, ale i zyskały status bestsellerów.

[Zysk i S-ka, 2011]

Użytkownik: tynulec 26.03.2015 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadzwyczajna podróż i nie... | agnesines
Polubiłam tego włoskiego reportera, ale wydaje mi się, że najlepiej potrafił pisać o wschodniej Azji, tam, gdzie czuł się jak u siebie w domu, choć "Dobranoc, panie Lenin!" nie jest złe, jest odrobinę słabsze, ale tak czy inaczej polecam. Warto znać książki Terzani'ego Tiziano.