Dodany: 08.06.2011 13:06|Autor: norge

Książki i okolice> Książki w szczególe> Bez pożegnania (Rybałtowska Barbara)

Cykl Barbary Rybatowskiej

Mam trochę mieszane uczucia co do tego cyklu. Przeczytałam trzy pierwsze jego części. Oparte są one na prawdziwych przeżyciach autorki, która jako małe dziecko doświadczyła wraz z matką gehenny zsyłki na Syberię.

Najbardziej podobała mi się pierwsza część cyklu czyli "Bez pożegnania" i dałam ocenę 5. Ujęła mnie szczerość i autentyczność tej historii. Napisane to jest bardzo prościutkim, niemal szkolnym stylem; taka zwyczajna relacja o tym co było, jak było i jak się to odczuwało. Autorka bez wątpienia ma pewne zdolności pisarskie, ale tutaj i tak temat jakby broni się sam.

Niestety każda następna książka okazywała się być coraz słabsza. "Szkoła pod baobabem" ( tym razem narratorem jest córeczka Kasia) zaciekawiła mnie głównie ze względu na egzotykę tematu. Natomiast "Koło graniaste", którego akcja rozgrywa się w powojennej Polsce, zaczęło mnie już lekko nudzić. Coż, niczego nowego się z tej książki nie dowiedziałam. Raziły mnie sztuczne dialogi. Po czwarty tom, którego akcja dzieje się pod koniec lat 50-tych w Polsce, nie mam już ochoty sięgać.