Dodany: 03.06.2011 11:59|Autor: dot59Opiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytam, bo żyję

Pomyślane przed trzema wiekami

Garstka wyjątków z najnowszej lektury (podczytywanej nielegalnie w godzinach pracy, w ramach nieco zaniedbanej ostatnio Akcji Klasyka).

Na wstępie - uzasadnienie dla Akcji Klasyka:

"Wadą dziennikarzy jest, że zawsze mówią jedynie o nowych książkach, jakby prawda była kiedykolwiek nowa! Zdaje mi się, że póki człowiek nie przeczyta wszystkich dzieł dawnych, nie ma racji podsuwać mu nowych."

Trochę o życiu:

"To nieszczęście, że tak mały odstęp dzieli czas, gdy jesteśmy zbyt młodzi, od czasu, gdy jesteśmy zbyt starzy."

"Gdybyśmy chcieli po prostu być szczęśliwi, dałoby się to wnet osiągnąć. Ale my chcemy być szczęśliwsi od innych, a to zazwyczaj nie jest łatwe, ponieważ uważamy innych za szczęśliwszych, niźli są w rzeczy samej."

"Większość ludzi szkodzi wam, nie mając wcale zamiaru tego czynić. Robią gesty nieprzyjaźni, nie będąc wrogami. Wypowiadając się przeciwko wam, powodują się tylko chęcią mówienia. Jest to jedna z ich potrzeb, którą zaspokoili: wypowiedzieli się przeciwko wam, ponieważ było dla nich rzeczą niemożliwą milczeć."

"Gdy wystarczy poprawić, nie należy usuwać."

"Wszystko, cokolwiek czynimy, powinno być rozsądne, ale trzeba się wystrzegać czynienia bez żadnego wyboru wszystkiego, co jest rozsądne."

"Nie potrzeba wiele rozumu, by wszystko zmącić, ale trzeba go mieć dużo, by wszystko uładzić."

"Ktoś rzekł, że medycyna zmienia się, gdy zmienia się kuchnia."

"Próbujmy przystosować się do życia, bo ono do nas się nie przystosuje."

Trochę o polityce i historii:

"Bywają bardzo dobre prawa wydane w złą porę."

"W narodzie wolnym bardzo często obojętnym jest, czy obywatele rozumują dobrze, czy źle; wystarczy, że rozumują: stąd płynie wolność, która ubezpiecza od skutków tych rozumowań.
W rządzie despotycznym zarówno szkodliwym jest, czy się rozumuje dobrze, czy żle; wystarczy, że się rozumuje, aby to groziło podstawom rządu."

"Książę nie powinien zmieniać zbyt łatwo ministrów, ponieważ jest rzeczą pewną, że nowy minister będzie snuł nowe projekty i na pewno najbardziej przypadnie mu do gustu plan najbardziej odmienny od tego, jaki zastał. Każdy człowiek jest na tyle przeciwnikiem cudzych pomysłów, na ile jest zapatrzony we własne. Świadczą o tym rozpoczęte budowle, których następca nigdy niemal nie kończy."

"Kto zechce sięgnąć do pamięci, łacno zauważy, że to, co w ciągu jego życia przewidywano powszechnie, na ogół wcale się nie zdarzyło. Skądinąd zaś historia obfituje w wielkie nie przewidziane zdarzenia."

Trochę o myśli naukowej:

"Gdy wierzę w to, co sam myślę, ryzykuję, że błądzę. Lecz kiedy wierzę w to, co mi inni mówią, obawiam się dwóch rzeczy: po pierwsze, że ten, który mi to mówi, błądzi; po drugie, że chce mnie wprowadzić w błąd."

"Twierdzenia matematyczne uważane są za prawdziwe, ponieważ w niczyim interesie nie leży, by uważać je za fałszywe."

I o tym, co lubimy najbardziej:

"Kto lubi czytać, ten dokonuje wymiany godzin nudy, które są nieuchronne w życiu, na godziny rozkoszy."

"Nauka była dla mnie najwspanialszym lekarstwem przeciw przykrościom życia, nie zaznałem bowiem takiego zmartwienia, którego nie uśmierzyłaby godzina lektury."

A na koniec dedykacja dla wydawnictw, specjalizujących się w okrajaniu klasyki (typu wydawania "Nędzników" w jednym tomie):
"Często w czasach ciemnoty skrót dzieła skazuje na zagładę samo dzieło."

[Charles-Louis de Secondat de Montesquieu (Monteskiusz), Myśli, przeł. Tadeusz Żeleński-Boy]