Dodany: 2011-05-31 13:32|Autor: veverica

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z maja 2011:)


Zapraszam:)
Wyświetleń: 110074
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 222
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 18:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Igła (5) Holoubek: Roz... | Marylek

"90 najważniejszych książek dla ludzi, którzy nie mają czasu czytać" - napiszesz coś więcej na temat tej książki?
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: "90 najważniejszych ksi... | AnnRK
To jest książka-dowcip: 90 znanych tytułów, każdy z nich przedstawiony na jednej stronie w postaci czterech małych rysunków + podpisy streszczające treść. Kilkuzdaniowe "streszczenia" są specyficzne - mają być zabawne, ironiczne, zdystansowane i bez napuszenia. Przy 10-20 pozycjach to działa; 90 to jednak zdecydowanie za dużo, poczułam się znużona i zniechęcona.

A może jedno streszczenie dla przykładu?

"Imię róży" - Umberto Eco:
- Zakonnik Wilhelm z Baskerville przybywa do opactwa, w którym popełniono morderstwo.
- Codziennie ginie tam mnich. Jeden topi się w beczce ze świńską krwią.
- Ostatecznie zabójcą okazuje sie zabawna książka z sekretnej zakonnej biblioteki. Nie martwcie się. Ta książka wam tego nie zrobi.
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 22:50 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest książka-dowcip: 9... | Marylek
Dziękuję. :)

Nie wiem czy taki typ literatury mi odpowiada, ale wrzuciłam do schowka. Jak gdzieś dopadnę, to przeczytam - w ramach zapoznania się z eksperymentem, bo na to mi ta książka wygląda.
Użytkownik: miłośniczka 2011-06-01 02:48 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest książka-dowcip: 9... | Marylek
Do schowka! :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 2011-05-31 20:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Igła (5) Holoubek: Roz... | Marylek
Zainteresowałaś mnie Szejnertową. Na szczęście Jej książki są w moich bibliotekach.
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 20:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Zainteresowałaś mnie Szej... | KrzysiekJoy
"Czarnego ogrodu" nie czytałam, ale mam w planach.

Natomiast "Wyspa klucz" jest świetna! Jeśli lubisz reportaże, to coś dla Ciebie - reportaż historyczny. Pani Szejnert pozbierała mnóstwo szczegółów i szczególików dotyczących nie tylko samej Ellis Island, ale przede wszystkim związanych z nią ludzi - i pracowników, i imigrantów. Tropi, śledzi, gromadzi, przymierza do siebie i tworzy obraz, wszystko sie zaczyna zazębiać, postacie wracają po latach, dziesięcioleciach. Wracają na wyspę - fizycznie i mentalnie - i do naszych myśli. Niesamowita jest ta książka, tak jak niesamowitym miejscem była (jest?) Ellis Island, rozrastająca się, zmieniająca swój kształt wyspa, bez której nie da się opowiedzieć współczesnej historii Stanów Zjednoczonych. I dlaczego my tak mało o tym wiemy?!

Bardzo polecam tę książkę. A jak jest ładnie wydana, ile zdjęć, jakie multum przypisów! Mniam! :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 2011-05-31 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: "Czarnego ogrodu" nie czy... | Marylek
Gdy tak mi opowiadasz o tym jak Szejnert zbierała materiał do swojej książki, przyszła mi na myśl powieść Vita (Mazzucco Melania). Niestety książki już tej nie mam, ale polecam Ci, bo Mazzucco też bardzo dokładnie przygotowała się do napisania tej książki. W poszukiwaniu losów swoich przodków, Mazzucoo dało jej się dotrzeć do różnych amerykańskich archiwów. Znajdź koniecznie tę książkę.
Użytkownik: KrzysiekJoy 2011-05-31 21:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdy tak mi opowiadasz o t... | KrzysiekJoy
Spiesząc się (do pracy czas wychodzić) palnąłem literówkę. Powinno być - Mazzucco udało się dotrzeć"
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdy tak mi opowiadasz o t... | KrzysiekJoy
Dzięki za polecankę! Poszukam.

Bardzo lubię, jak autor traktuje poważnie i czytelnika, i siebie. To po prostu widać: każdy cytat porzadnie udokumentowany, każdy wątek zakończony. Czytanie czegoś takiego to miodzio! :)

Spokojnej pracy życzę! :)
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 12:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wołanie z oddali 4,5 Pap... | alouette
Już chciałam pytać o "Tatami", ale skojarzyłam, że moi znajomi już tę książkę kupili i mam zamiar pożyczyć :-)
Użytkownik: alouette 2011-06-03 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Już chciałam pytać o "Tat... | Panterka
Przeczytaj, bo warto! Świetnie opisane życie codzienne Japończyków i ich zwyczaje z mnóstwem ciekawostek. I choć dość obszerne wynurzenia na temat alfabetu bywały ponad moje siły, to ogólnie czyta się łatwo i przyjemnie. W razie potrzeby służę książką :)
Użytkownik: Panterka 2011-06-03 12:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytaj, bo warto! Świ... | alouette
Na razie skończę "Życie po japońsku", a "Tatami" leży u znajomych i czeka na moje stęskonine łapki. Ale dziekuję za chęć pomocy :-)
Użytkownik: Monika.W 2011-05-31 15:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
U mnie wciąż i nie przerwanie akcja Klasyka (Nic, co po Traktacie Wersalskim). Przeczytane w maju:
1. Nieciekawa historia (Czechow Antoni), ocena: 5. Stary, dobry Czechow - zawsze można na niego liczyć, jeszcze nigdy nie zawiódł. Historia, smętna historia (jak wskazuje tłumacz powinno być przetłumaczone słowo "skucznaja") starego profesora, w tle trochę zmian w Rosji, trochę obrazu społeczeństwa. To, co najlepsze.
2. Człowiek, który zdemoralizował Hadleyburg (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)), ocena: 5. Powtórka, ale wciąż bawi. Doskonała satyra. Wiele osób bez skazy powinno sobie poczytać. "Ze wszystkich rzeczy słabych najsłabsza jest cnota, która nie przeszła przez próbę ogniową".
3. Jak redagowałem dziennik w Tennessee (Twain Mark (właśc. Clemens Samuel Langhorne)), ocena: 4. A to już znacznie mniej śmieszne, pewnie dlatego, że nie znam specyfiki gazet XIXwiecznego Południa. Całe to strzelanie do sibie, wrzucanie granatów do pieca, obijanie twarzy mało mnie przekonuje.
4. Dziennik: Pamiętniki z życia literackiego (Goncourt Edmond de, Goncourt Jules de), ocena 5,5. Wielkie dzieło całego życia braci Goncourt. Obraz artystycznej Francji całych dziesięcoleci, na tle burzliwej historii. Sympatie i antypatie, ploteczki i przemyślenia, piekne wypowiedzi odnośnie sztuki, której bracia byli znawcami. Mimo że nie mam pojęcia o 80% występujących tu postaci - lektura ogromnie ciekawa, bo nie opisani są nie konkretni ludzie, ale typy. Polskie wydanie liczy ponad 600 stron - a to podobno mały wycinek z całości Dzienników, które liczą tysiące, tysiące stron.
5. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)), ocena: 4,5. Powtórka, podwyższenie oceny z 3. Z czasów liceum pamiętałam, że strasznie nudne. Ale to jedna z tych książek, które trudno docenić w liceum. Ma w sobie coś, choć ciężka w czytaniu, jak cały Flaubert.
6. Podróże po Azji Środkowej (Grąbczewski Bronisław), ocena: 5,5. Rewelacyjny obraz Azji środkowej końca XIX wieku. Napisany ciekawym językiem przez ciekawego człowieka. Grąbczewski jest niesłusznie zapomniany, a to badacz, podróżnik i gawędziarz najwyższych lotów. Książka daje możność zagłębienia się nieznanej Azji, gdy jeszcze były zupełnie nieznane fragmenty świata i niezadeptane przez turystów, a do tego wszystkiego - niezła panorama historyczno-polityczna. Jedna z lepszych książek akcji, gorąco polecam!

A do tego
Matylda (Dahl Roald), ocena: 4,5. Zaczęło się bardzo dobrze, ale potem autor przesadził, zbyt czarno-biało.
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie wciąż i nie przerw... | Monika.W
Chciałam wrzucić "Podróże po Azji Środkowej" do schowka, ale one już tam są. Hm. Już nawet nie wiem co mam we własnym schowku. :(
Użytkownik: Monika.W 2011-05-31 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałam wrzucić "Podróże... | AnnRK
I dlatego też ja schowek traktuję tylko jako przypominajkę taką. I staram się pamiętać, co warto czytać według polecanek innych.
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 09:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Chciałam wrzucić "Podróże... | AnnRK
Nie tylko ty. Ja też ze zdziwieniem dowiaduję się, że pozycja, którą mam ochotę wrzucić do schowka, już tam jest :-). Schowek traktuję jako sposób na moją dziurawą pamięć.
Użytkownik: lady P. 2011-06-01 13:02 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie wciąż i nie przerw... | Monika.W
"Podróże po Azji Środkowej" do schowka! :)
Użytkownik: Czajka 2011-06-01 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie wciąż i nie przerw... | Monika.W
A ja zatęskniłam jakoś do Rosji i rzuciłam się na Tołstoja. Kupiłam sobie na łódzkim spotkaniu wspomnienia jego córki. :)
Gregorovius trochę mnie zmęczył - odłożyłam na razie, chyba nie mam nastroju, zaczęłam za to Miasteczko Middlemarch.
A Podróże do zapamiętania, kuszą mnie Goncourtowie. No i wczoraj kupiłam dzięki Tobie Listy Flauberta. :))
Użytkownik: Monika.W 2011-06-01 21:44 napisał(a):
Odpowiedź na: A ja zatęskniłam jakoś do... | Czajka
Czy to te wspomnienia? Wspomnienia (Suchotina-Tołstoj Tatiana). Czytam sobie, z biblioteki mam. Niezłe, ale nie rewelacyjne. A Listy Flauberta są rewelacyjne. Miasteczko już kiedyś czytałam, choć bardzo dokładnie nie pamiętam.
Za to dziś w bibliotece poszłam w Polskę - przyniosłam poezje Kochanowskiego i dramaty Słowackiego. Trochę posiedzę chyba w Polsce, ale do Rosji ciągnie mnie mocno. Zwłaszcza, że mam nieprzeczytabne dzieła zebrane Turgieniewa. Ale Francji mam chwilowo przesyt, skończę tylko Charaktery czyli Obyczaje naszych czasów (La Bruyere Jean de) i chyba powiem dość.
Gregoroviusa zaś przysniosłam z biura, postawiłam na półce - i kusi mnie:)
Użytkownik: Czajka 2011-06-02 06:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy to te wspomnienia? Ws... | Monika.W
Tak, to te. Ja nawet nie spodziewam się rewelacji - chcę cokolwiek o nim, jakiś klimat, jakieś ogórki z miodem. mam też w planie jego osobiste wspomnienia z młodości. Wojna i pokój oczywiście mnie zachwyca bezmiernie.
Turgieniew, tak, też mi chodzi po głowie. W ogóle uczuciowo jednak mimo wszystko bliżej mi do Rosji niż do Francji. Tu czuję się jak w domu.
Miasteczko póki co świetne jest. :)
Użytkownik: Monika.W 2011-06-02 07:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, to te. Ja nawet nie ... | Czajka
U Tatiany Tołstoj na razie ciekawy opis wakacji pod Samarą, gdzie mieli majątek. Pojechali tam w celach zdrowotnych - pić kumys:) Niełze porównanie typowej Rosji w Jasnej Polanie ze stepami Azji - gdzie żądnych drzew na przestrzeni setek wiorst, żadnych rzek, żadnego cienia.
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: "Moja książkowa majówka" ... | KrzysiekJoy
"Mort" na 5! Jak miło! To jeden z moich ulubionych Pratchettów! :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 2011-05-31 20:15 napisał(a):
Odpowiedź na: "Mort" na 5! Jak miło! To... | Marylek
Ech, no jak można nie polubić Śmierci.:)
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Ech, no jak można nie pol... | KrzysiekJoy
:)))
A "Kosiarza" czytałeś? Bo jeśli nie, to kolej na niego! (Na NIEGO). ;)
Użytkownik: KrzysiekJoy 2011-05-31 20:28 napisał(a):
Odpowiedź na: :))) A "Kosiarza" czytał... | Marylek
Jeszcze nie, ale na pewno przeczytam. Tylko muszę poczekać aż nadejdzie taki dzień, w którym poczuję, że Pratchett mi podejdzie, bo inaczej to niestety nie przebrnę, choć jak mówię, Śmierć jest moją ulubioną postacią, więc "Kosiarz" na pewno będzie dobry (no dobra, świetny).
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 22:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze nie, ale na pewno... | KrzysiekJoy
Ja właśnie czekam, aż Pratchett mi "podejdzie". "Mort" to był chyba mój pierwszy Pratchett i jakoś niespecjalnie mi przypadł do gustu. "Kosiarza" czytałam chyba "dwa Pratchetty później" i oceniłam na 5. Jako osoba wciąż "nieterrnięta" polecam "Kosiarza" z czystym sumieniem.
Użytkownik: benten 2011-06-01 01:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja właśnie czekam, aż Pra... | AnnRK
Jeśli mogę dać radę, chociaż pewnie oczywistą i wyświechtaną.
Warto poszukać w Świecie Dysku książki o tematyce, którą dany człowiek się interesuje. Ja akurat lubię Pratchetta, ale są książki, które mnie nudzą/nie rozumiem bo nie interesuję się zagadnieniem. Dla mnie przykładem są "Bogowie, honor...", książka poświęcona stosunkom międzynarodowym, której ja nie rozumiem, a mój kolega - na odpowiadających studiach - się zaczytuje. Pratchett ma olbrzymią wiedzę/ prowadzi dogłębne badania i jeśli ktoś jest dobry z jakiejś tematyki to w książce znajdzie tysiąc smaczków.
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 12:45 napisał(a):
Odpowiedź na: "Moja książkowa majówka" ... | KrzysiekJoy
Muszę w końcu przeczytać te "Kwiaty dla Algernona"! Tyle pozytywnych ocen i rekomendacji, a mnie (dawno temu) zraziła pisownia na początku powieści. Może nie tyle zraziła, ile trudno mi było się przebić, i odłożyłam "na lepsze czasy".
Użytkownik: Malusia-kiciusia 2011-05-31 16:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
W tym miesiącu u mnie wyjątkowo słabo, bo piszę pracę magisterską.
Karen Rose "Umieraj dla mnie" (5)
Alex Kava "Czarny Piątek" (3 ponieważ moja ulubiona postać Maggy O`Dell została spłycona i mało wyrazista)
Użytkownik: jakozak 2011-05-31 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica

- O paniach z krainy szczęścia (Muszyńska-Hoffmannowa Hanna) 5,5 - naprawdę szczerze polecam. Kupa wiedzy o naszych księżnach, książętach i księżniczkach. Wiedzy z pierwszej ręki. Napisana pięknie, dowcipnie i z polotem. Po takich książkach zacznę kochać historię. Trafia do mnie.
- Autobiografia (Christie Agatha) 5,0 - cacuszko
- Cena miłości: U źródeł zachowań godowych (Dröscher Vitus B.) 5,5 - naprawdę warto. Kopalnia wiedzy o zachowaniach zwierząt
- Gwiezdny pył (Gaiman Neil) 3,0
- Adorator panny West (Gardner Erle Stanley) 4,0
- Biały oleander (Fitch Janet) 5,5 - tu się Misiak będzie ze mnie śmiał. :-) Dałam z pompą plus pięć, ale nic z tej książki nie pamiętam.

W trakcie miała być Dogonić tęczę, ale jakoś boczę się na nią.
Czytam zatem Nawiedzony dom, po raz kolejny i po raz kolejny świetni się bawię.
Użytkownik: norge 2011-05-31 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na: - O paniach z krainy sz... | jakozak
Jolu, ja ze wszystkich ksiązek napisanych przez Agatę Christie najbardziej cenię i lubię Autobiografię właśnie. Naprawdę cacuszko, tak jak to napisałaś :)
Użytkownik: jakozak 2011-05-31 16:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Jolu, ja ze wszystkich ks... | norge
:-)
To może zbyt zarozumiale zabrzmi, ale poczułam, że Christie to swoja kobita. Mogłabym się z nią zaprzyjaźnić.
Użytkownik: verdiana 2011-05-31 21:15 napisał(a):
Odpowiedź na: - O paniach z krainy sz... | jakozak
"Cena miłości" jest cudna, masz rację! Moja do mnie nie wróciła z pożyczek i nie wiem, gdzie jest. :( Jeśli ktoś ją ma, uprasza się o zwrot. :-)
Użytkownik: benten 2011-06-01 01:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w maju: Przy... | Don Kichot
Uwielbiam Pigmaliona! "A gówno, ja jestem dama i taksówkami nie jeżdżę" jest chyba jednym z najlepszych cytatów w historii świata ;>. Szkoda, że większość ludzi kojarzy tylko z "My fair lady".
Użytkownik: alicja225 2011-06-02 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwielbiam Pigmaliona! "A ... | benten
Nie ma to jak trafny dobór cytatu:) Do schowka!
Użytkownik: benten 2011-06-02 12:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ma to jak trafny dob... | alicja225
Tak, ale muszę się przyznać, że z ekscytacji spaprałam. To była scena, kiedy młody chłopak zaproponował bohaterce, że ją odprowadzi, na co ona odpowiedziała: "A Gówno, ja jestem dama i jeżdżę tylko taksówką!". Ale mam nadzieję, że tak czy inaczej warto będzie
Użytkownik: alicja225 2011-06-02 12:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak, ale muszę się przyzn... | benten
Na pewno będzie warto. Nie chodzi o dosadność cytatu, ale to co jest między wierszami:).
Użytkownik: benten 2011-06-02 13:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Na pewno będzie warto. N... | alicja225
Wiem, ale zawsze lepiej poprawić, jak się znalazło rażący błąd ;>
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 12:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Przeczytane w maju: Przy... | Don Kichot
"Lata ryżu i soli" powędrowały do schowka. A to "Muzeum rzeczy nieistniejących" to jak? Coś mi się obija, że kiedyś w internecie było właśnie takie muzeum...
Użytkownik: Don Kichot 2011-06-01 13:41 napisał(a):
Odpowiedź na: "Lata ryżu i soli" powędr... | Panterka
"Muzeum rzeczy nieistniejących" to zbiór przemyśleń Terakowskiej dotyczących różnorakich dziedzin: historii, literatury, popkultury, np. "Magdalenka Marcela Prousta" czy "Ucho od śledzia". Czyta się szybko, często z uśmiechem na twarzy. Byłaby idealna gdyby stanowiła część jakiegoś większego zbioru. Samodzielnie trudno się jej obronić.

Cieszę się, że "Lata ryżu i soli" spodobały Ci się. Kawał(naprawdę duży, ponad 600 stron) porządnej historii alternatywnej.
Użytkownik: norge 2011-05-31 16:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
W maju nic nie robiłam, tylko czytałam i czytałam...

1. Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata (Grogan John) Cudowna powiesc z gatunku "cieplych". Chyba jedyna książka, przy której czytaniu często wybuchałam śmiechem, żeby potem wzruszać się do łez. Ocena 6.

2. Romanse literatury (Vogler Henryk) Kim jesteś biblioNETkowy Mikołaju? Powtórka. Zbiór esejów napisany piękną polszczyzną. Ocena 6.

3. Świece na wietrze (Kanowicz Grigorij) Małe, żydowskie miasteczko na Litwie, a w nim dorastający chłopiec, Daniel, półsierota uczący się zawodu u grabarza Jozefa. Przepiękna, nostalgiczna, przejmująco smutna opowieść. Ocena 6.

4. Święty Ludwik (Le Goff Jacques) Biografia, dzieki ktorej zaczęłam całkiem inaczej myśleć o średniowieczu. Jest recenzja: "Historia jest nauką o ludziach w czasie"[1] Ocena 6.

5. Klucz Sary (Rosnay Tatiana de) Przecudna powieść z dwoma przeplatajacymi się wątkami: wojny i teraźniejszości. Zarwałam noc, uryczałam się jak bóbr. Ocena 6.

6. Barbarzyńca w ogrodzie (Herbert Zbigniew) Dziękuję ci Czajko! Jestem oczarowana, a recenzja to tylko potwierdza: Zaproszenie do ogrodu Ocena 6.

7. Labirynt nad morzem (Herbert Zbigniew) Tym razem szkice z podróży na Kretę, Samos, do Aten i innych pięknych miejsc. Ocena 5.

8. Mesjasz (Starling Boris) Seryjny morderca, wartka akcja, do tego świetnie napisane. Ocena 5,5.

9. Dziewczyna, która chciała się zemścić (Hellström Börge, Roslund Anders) Thriller policyjny. W tle Szwecja i handel ludźmi. Mocna książka z brutalnymi scenami, długo się o niej pamięta. Ocena 5,5.

10. Długie średniowiecze (Le Goff Jacques) Zbiór esejów/rozmów. Nikt nie potrafi tak porywająco pisać o średniowieczu jak Jacques le Goff. Ocena 5.

11. Bogini obfitości (Naslund Sena Jeter) Biograficzna powieść o królowej Marii Antoninie w pierwszej osobie, bardzo wciągajaca. Teraz kolej na film. Ocena 5.

12. Zabójstwa w Badger's Drift (Graham Caroline (ur. 1931)) Lekki kryminał w staroświeckim stylu. Autorka irytująco przerysowała niektóre postacie i ich zachowania. Ocena 4.

13. Błękitnooki chłopiec (Harris Joanne) Mroczny thriller psychologiczny, szkoda że tak poplątany i przegadany. Ocena 4.

14. Jakbyś kamień jadła (Tochman Wojciech) Wstrząsające opisy zbrodni wojennych dokonanych na ludności cywilnej w Serbii i Bośni. Poruszają do głębi, ale to nie czyni książki wybitną. Ocena 3.

15. Bądź zdrowa, Lizbono (Veloso Ana) Uwielbiam sagi rodzinne. "Domem duchów" Allende byłam zachwycona. Jednak tutaj - mimo dobrego początku - całość wydała mi się bardzo powierzchowna. Ocena 3.

16. Łóżko (Wiśniewski Janusz Leon) Zbiór opowiadań. Erotomańskie. Ocena 3.

17. Za plecami anioła (Górska Renata L.) Jest recenzja ostrzegawcza: Rozczarowanie z aniołem w tytule Ocena 2.

18. Las cieni (Thilliez Franck) Dziwaczne, mało ciekawe, miejscami obrzydliwe. Ocena 2.
Użytkownik: jakozak 2011-05-31 17:05 napisał(a):
Odpowiedź na: W maju nic nie robiłam, t... | norge
Diano, zaciekawił mnie ten Mesjasz.
Czy więcej przemocy w domyśle, czy w drobiazgowych opisach? Czy dużo krwi i przekleństw?
Wiesz, jakie ze mnie dziwadło.
Użytkownik: norge 2011-05-31 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Diano, zaciekawił mnie te... | jakozak
Wiesz jak to jest z seryjnymi mordercami. Ten obdzierał niektóre ofiary ze skóry, więc będzie chyba dla ciebie zbyt drastyczne. Krwi jest morze całe, przekleństw za to nie ma w ogóle.

Ale wiesz co ci bardzo, ale to bardzo polecę? "Klucz Sary". To byla moja najlepsza ksiązka w tym miesiącu. Piękna, wzruszająca, niosąca przesłanie...
Użytkownik: jakozak 2011-05-31 18:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiesz jak to jest z seryj... | norge
Klucz Sary do schowka zatem. Dziękuję. :-)
Użytkownik: Kov 2011-05-31 17:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W maju nic nie robiłam, t... | norge
"Świece na wietrze" do schowka susa dało.
Użytkownik: Ryana 2011-05-31 16:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
- Siarka (Preston Douglas, Child Lincoln) - 3.5 - próba skrzyżowania "Kodu Leonarda da Vinci" z "Milczeniem owiec". Wynik, jak to bywa w takich przypadkach - ni pies, ni wydra.
- Kameleon (Kosik Rafał) - 4.0 - choć przeczytane nie bez przyjemności, za co ten Zajdel i Żuławski, pytam?
- Powolne ptaki (Watson Ian) - 4.0 - podeszłam do zbiorku bez jakichkolwiek oczekiwań; wbicia w ziemię nie było, ale jest to godna polecenia, solidna, fantastyczna robota.
- Rozgwiazda (Watts Peter) - 5.0 - potwierdziło się moje przekonanie, że Wattsa można kupować w ciemno. Jednocześnie jest to książka zupełnie inna od "Ślepowidzenia", większy nacisk położony jest na bohaterów i ich uczucia, niż na czystą akcję. Spotkałam się z opiniami, że to wada tej książki - moim zdaniem to jej największa zaleta.
- 40000 na Gehennie (Cherryh C. J. (Cherry Carolyn Janice)) - 2.5 - gehenną była tu lektura, co tym bardziej boli, gdyż bardzo lubię C. J. Cherryh. Do niedostatków dzieła swoje 5 groszy dołożył tłumacz; pod tym względem pierwsza połowa książki to prawdziwa katastrofa. Przebrnęłam, ale od wersji "40000 z Gehenny" (tłum. Gąsiowski Piotr) radzę trzymać się z daleka.
- W północ się odzieję (Pratchett Terry) - 5.0 - jak Pratchett może nie zachwycać, jak zachwyca :)
- Świat magii czarownic (Norton Andre (Norton Alice Mary)) - 4.0 - cały miesiąc chodziła po mnie chętka na klasyczne fantasy i w końcu się doczekałam. Zbiorek opowiadań ze Świata Czarownic - raczej dla sympatyków cyklu; znajdą tu znane i lubiane schematy, które jednak autorka sprawniej realizuje w powieściach.
Użytkownik: exilvia 2011-05-31 21:21 napisał(a):
Odpowiedź na: - Siarka - 3.5 - próba sk... | Ryana
Twoja mini-recenzja "Rozgwiazdy" brzmi zachęcająco. :-) Rozejrzę się za książką.
Użytkownik: norge 2011-05-31 17:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Bliźniaczki (6)... | misiabela
To ja odgapiam od ciebie "Bliźniaczki". Uwielbiam takie historie.
Użytkownik: misiabela 2011-05-31 17:46 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja odgapiam od ciebie ... | norge
Tylko weź pod uwagę, że mi się Lizbona podobała na 5 ;-))
Użytkownik: miłośniczka 2011-06-10 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaćmienie (3,5) Śpiączka... | filizanka212
Ostatni tytuł wrzucam do schowka za sam tytuł właśnie. :) Naprawdę mnie zaintrygował... ;)
Użytkownik: filizanka212 2011-06-11 10:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatni tytuł wrzucam do ... | miłośniczka
Bardzo przyjemna, ciekawa książka. Myślę, że warto ją przeczytać ;)
Użytkownik: misiak297 2011-06-11 10:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Ostatni tytuł wrzucam do ... | miłośniczka
Książka jest cudna:)
Użytkownik: Kov 2011-05-31 17:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
W maju kończę Akcję Klasyka. Oczywiście nadal będę czytać starocia ale nie będę już ich wypożyczać z każdą wizytą w bibliotece. Co było w maju? Podsumujmy:

Ewolucja w działaniu (Northcutt Wendy) - 2,5 - Spis laureatów Nagrody Darwina. Jednak istota książki udaje wielce naukowe podejście, które można przyrównać do eugenizmu, silące się na poważną książkę jednocześnie starając się nieudolnym żartem wywołać uśmiech na twarzy. Nagroda Darwina - tak, owa książka - nie.

USA (Kraśko Piotr) - 3 - Kraśki nie lubię. Książeczka do połknięcia przy herbacie, 96 stronic. Masa niepotrzebnych informacji i nieliczne ciekawe smaczki. Świat według reportera to chyba niezbyt trafiony pomysł.

Boska komedia (Alighieri Dante) - 5 - AKCJA KLASYKA - Cudo! Przez wielkie C! Fantastyczna wizja, wierszem wcale nie nudnym, mnóstwo odniesień do ówczesnych realiów. Palce lizać. Przez całą książkę byłem pewien, że będzie 6, dopóki nie zacząłem pieśni o niebie ;) Najsłabsza część dzieła, które i tak wraz z Dekameronem każą mi ubolewać nad tym, że w liceum lektur czytać się nie chciało :)

Dlaczego nie Evans? (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - 4,5 - Świetny dowód na to, że Pani Agatka nie potrzebuje Herculesa by jej dzieła były smakowite. Na szczęście mam przed sobą jeszcze mnóóóstwo jej prac.

Praska orgia (Roth Philip) - 4 - Wziąłem z biblioteki tak o, bo krótka. Okazuje się, że to chyba epilog pewnej trylogii pana Rotha. O żydowski pisarzu z USA na misji w zaciemnionej i zepsutej Pradze, gdzie wszystkie ściany mają uszy. Niezłe.

Bastion (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) - 6 - I cóż, że uwielbiam Kinga? Wcale nie naciągam mu ocen. I cóż, że długie (1165 stron)? Tym więcej przyjemności. Wielu zarzuca wodolejstwa mnóstwo. I cóż, jak wodolejstwo Kinga czyta się gładko, szybko i z ukontentowaniem? A o czym to? O świecie, gdzie 99% populacji uśmierca dziwny wirus. I o walce dobra ze złem, które po epidemii zaczyna przeciągać na swoje strony ocalonych. Dla mnie bomba.

RockMann czyli Jak nie zostałem saksofonistą (Mann Wojciech) - 3 - I po co panie Wojtku? Bardzo lubię tego faceta ale ta książka nie powinna się pojawić. Wszystko pisane bardzo po łebkach. Bez zagłębiania się w ciekawe tematy, jak choćby rozdział o Radio Kolor. Takie to jakieś... marne. Kiepsko panie Mannie. A szkoda bo ostrzyłem pazurki na tę pozycję.

Ostatni rejs "Fevre Dream" (Martin George R. R.) - 5 - Chcecie horror? Bierzcie ten! Sięgnąłem po tę pozycję, by sprawdzić co tam jeszcze Martin spłodził poza Pieśń lodu i ognia którą uwielbiam i wszystkim każę to czytać. I okazuje się, że wyszedł świetny horror, znakomicie trzymający w napięciu, idealnie umiejscowiony w czasach i ma się poczucie, że pan Martin żył w 1857 roku i doskonale wie jak wszystko wyglądało. W tej książce jak i chyba w całej twórczości Martina wszystko gra i huczy!
Użytkownik: Valaya 2011-06-01 17:25 napisał(a):
Odpowiedź na: W maju kończę Akcję Klasy... | Kov
U mnie "Bastion" też ma 6, uwielbiam tę powieść. Bez tego "wodolejstwa" nie byłoby Kingowskiego smaczku. :)
Użytkownik: Monika.W 2011-05-31 19:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj 2011: *Udręka i ... | AnnRK
A ten Kundera to na prawdę esej? Czy tylko tytuł myli? Bo z oceny wynika, że czytać warto.
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 22:48 napisał(a):
Odpowiedź na: A ten Kundera to na prawd... | Monika.W
Ja mam słabość do Kundery, więc ta ocena... Sama rozumiesz. ;)

Tak, to naprawdę jest esej. Temat: literatura. Kundera nawiązuje między innymi do twórczości Cervantesa, Gombrowicza, Kafki, Dostojewskiego, Flauberta i wielu innych. Porusza temat literatury światowej i narodowej oraz przedstawia swoją wizję powieści.

Tutaj masz fragment książki: http://www.poczytaj.pl/29544?sesja=8193404751

Polecam też eseje zawarte w zbiorze "Spotkanie", w których Kundera odbywa podróż nie tylko po literaturze, ale opowiada także o swoich wrażeniach dotyczących muzyki czy malarstwa. Na mnie jego wiedza i erudycja robią wrażenie. Może dlatego, że sama mam bardzo małą wiedzę o sztuce, literaturze. A może dlatego, że Kundera jest po prostu świetnym obserwatorem i pisarzem.
Użytkownik: Monika.W 2011-06-01 13:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja mam słabość do Kundery... | AnnRK
No to eseje Kundery będę czytać w przyszłym roku. Uwielbiam właśnie takie, o jakich piszesz.
Użytkownik: benten 2011-06-01 01:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj 2011: *Udręka i ... | AnnRK
Lituma w Andach (Vargas Llosa Mario) to ostatnia, z jego wydanych w Polsce powieści, której jeszcze nie przeczytałam. Jak wrażenia?
Użytkownik: AnnRK 2011-06-01 13:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Lituma w Andach to ostatn... | benten
Wrażenia pozytywne. Tajemnicza historia umieszczona w peruwiańskiej scenerii, czy to nie brzmi nieźle? :)

Tytułowy Lituma wraz ze swoim zastępcą próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego zniknięcia kilku osób. To staje się okazją do wprowadzenia czytelnika w świat peruwiańskich wierzeń i przesądów. Okrutny, ale i w pewien sposób fascynujący jest to świat.

To podobno najbardziej peruwiańska, ze wszystkich powieści Llosy. Skoro przeczytałeś wszystkie jego wcześniejsze książki (i podobały Ci się, z tego co widziałam po Twoich ocenach), to i tej nie warto omijać.
Użytkownik: AnnRK 2011-06-01 13:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wrażenia pozytywne. Tajem... | AnnRK
*przeczytałaś
(przepraszam)
Użytkownik: benten 2011-06-01 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: *przeczytałaś (przepras... | AnnRK
Nic tam, nic tam.
Jestem wielką fanką Llosy. Właśnie w zeszłym tygodniu przeczytałam "Raj tuż za rogiem" i chyba tylko on mógł mnie do tego stopnia zainteresować historią dwóch tak irytujących postaci ;>.
Uważam, że jest fenomenalnym gawędziarzem. Historie snuje pięknym językiem. Od razu wciąga. To "Rozmowa w Katedrze" przekonała mnie, żeby odstąpić od czytania tylko realizmu magicznego, a wybierać także te polityczne pozycje z literatury iberoamerykańskiej... Ale kiedy to było? Jeszcze w liceum!
Użytkownik: AnnRK 2011-06-02 11:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nic tam, nic tam. Jeste... | benten
"Raju..." nie czytałam. Wstyd przyznać, ale "Rozmowy..." też. W ogóle Llosa jest mi nadal mało znany. Dwie jego książki czekają na mnie na półce, ale ponieważ są moje, to zakładam, że przeczytam je nie szybciej niż za kilka lat...

Którą powieść Llosy polecasz najbardziej?
Użytkownik: benten 2011-06-02 12:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "Raju..." nie czytałam. W... | AnnRK
Jak już pewnie dało się wywnioskować ja jestem fanką Llosy. Bardzo się ucieszyłam z jego Nobla (mimo tego co ostatnimi czasy myślę o przyznawaniu tej nagrody ;>).

Jeśli chodzi o polecane książki, to zależy, czego szukasz:

Pantaleon i wizytantki (Vargas Llosa Mario) jest bardzo zabawny i zawsze warto przeczytać.
Rozmowa w "Katedrze" (Vargas Llosa Mario) - mnie się wydaje, że już weszła do kanonu literatury światowej i zdecydowanie warto.
Ciotka Julia i skryba (Vargas Llosa Mario) tam bardzo interesująco snuje opowieści.
Te trzy są przeze mnie najwyżej ocenione na 6.
Poza tym genialne jest też Święto Kozła (Vargas Llosa Mario). Połknęłam w jeden dzień i wszyscy, którym pożyczyłam wydają się zadowoleni. I też połykają ;> Oceniłam na 5, ale zastanawiam się czy nie podwyższyć o 0,5 stopnia.
Użytkownik: AnnRK 2011-06-02 16:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak już pewnie dało się w... | benten
Właśnie Ciotka Julia i skryba (Vargas Llosa Mario) czeka na półce, więc pewnie prędzej przeczytam pozostałe. :P
Użytkownik: Aquilla 2011-05-31 19:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
A miało być tak pięknie w tym miesiącu.... Niestety w połowie maja zaczęła mnie ogarniać mhroczna pani Sesja :(


Tamten okrutny wiek: Nowa historia XX wieku 1914-1990 (Wołoszański Bogusław) (4,5) - Całkiem przyjemny wstęp do poznawania historii najnowszej. Pół punktu odjęte, bo miałam nadzieję na podsumowanie całego XX wieku, a dostałam serię historyjek o co ciekawszych wydarzeniach.

To nie powinno się zdarzyć (Herriot James (właśc. Wight James Alfred)) (5) - Harris to taka pogodna, radosna i parszywie trudno dostępna lektura :)

W północ się odzieję (Pratchett Terry) (6) - Terry, staruszku, nawet nie wiesz jak mi Cię potwornie brakowało :D

Czytane:
Cień i światło: Życie lorda Byrona (Kenyon Frank Wilson) - akcja "Przykurzątko". Miałam nadzieję, że zdążę, ale przyjdzie mi doczytać w czerwcu

Opowiadania najlepsze (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) - Bardzo dobre opowiadanka, ale nie mogę łyknąć więcej niż 1-2 dziennie, tak dołujące

Na wschód od Edenu (Steinbeck John) - utknęłam. Wiem że klasyka i w ogóle ma być super, ale nie ma szans - postacie mnie wkurzają, a fabuła niezbyt interesuje. Najchętniej rzuciłabym w kąt, ale jeszcze się nie poddaję.
Użytkownik: AnnRK 2011-05-31 19:11 napisał(a):
Odpowiedź na: A miało być tak pięknie w... | Aquilla
Wszystkiego najlepszego z okazji czwartych urodzin. ;)
Użytkownik: Aquilla 2011-05-31 19:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystkiego najlepszego z... | AnnRK
Dzięki :)

Myślałam o jakiejś notce z tego powodu, ale miałam ciężki dzień i nie mam weny. Może jutro uczczę pierwszy dzień piątego roku :)
Użytkownik: Marylek 2011-05-31 20:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki :) Myślałam o j... | Aquilla
Wszystkiego co najlepsze! :)
Użytkownik: Aquilla 2011-05-31 19:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A miało być tak pięknie w... | Aquilla
Hmmm - Zmiana Herriota na Harrisa nie wróży mi dobrze...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2011-05-31 21:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Hmmm - Zmiana Herriota na... | Aquilla
To tylko urodzinowo-sesyjne roztargnienie... Wszystkiego najprzyjemniej-się-czytającego!
Użytkownik: nutinka 2011-05-31 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Tym razem kwiecień i maj razem.

Wirunga: Pasja życia Dian Fossey (Mowat Farley) - 5
Zmartwychwstanie (Tołstoj Lew (Tołstoj Leon)) - 5
Generał w labiryncie (García Márquez Gabriel) - 4
Czarne Stopy (Szmaglewska Seweryna) (powtórka) - 4
Nowy ślad Czarnych Stóp (Szmaglewska Seweryna) - 4
Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (Kosik Rafał) - 5
Ptak Słońca (Smith Wilbur) - 4
Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga) - 4
Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (Kosik Rafał) - 4
Kongo (Crichton Michael (pseud. Lange John lub Hudson Jeffrey)) - 3,5
Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (Kosik Rafał) - 5
Muskając aksamit (Waters Sarah) - 4
Małe kobietki (Alcott Louisa May) - 4
Dzień tryfidów (Wyndham John) (powtórka) - 5
Rodzina Borgiów (Puzo Mario) - 4
Szanghajska kochanka (Wei Hui Zhou) - 3
Potęga podświadomości (Murphy Joseph) - 2,5
Salambo (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw)) - 3
Bogowie, groby i uczeni: Powieść o archeologii (Ceram C. W. (właśc. Marek Kurt Wilhelm)) - 5
Sekrety mężczyzn, które powinna znać każda kobieta (Angelis Barbara de) - 3,5
Gertruda i Klaudiusz (Updike John) - 3,5
Ostatnie historie (Tokarczuk Olga) - 4,5
Gdy poluje lew (Smith Wilbur) (powtórka) - 4,5
Odgłos gromu (Smith Wilbur) (powtórka) - 5
Brama Chaki (Smith Wilbur) (powtórka) - 5
Zakochaj się w życiu: Podręcznik małych i dużych kroków dla poszukującej duszy (Foley Ewa) - 3
Pięć ćwiartek pomarańczy (Harris Joanne) - 5
Rusałka (Aymé Marcel) - 5
Starożytność bajeczna (Zieliński Tadeusz (1859-1944)) - 5
Użytkownik: Czajka 2011-06-01 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem kwiecień i maj ... | nutinka
Widzę, że Kosik rządzi i chyba słusznie. :D
Użytkownik: nutinka 2011-06-02 10:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że Kosik rządzi i ... | Czajka
Treściowo słusznie, natomiast przez korektę włos się jeży. To przykre, że powieści tak popularne i wciągające uczą młodzież, że "chełm" jest teraz nakryciem głowy, a oko może sobie założyć konto ("spojrzała kontem oka"). Takich kwiatków jest sporo niestety, nie mówiąc o zwykłych literówkach, zaskakującej interpunkcji czy nader ciekawych rozwiązaniach typograficznych niepotrzebnie utrudniających czytanie. Gdyby treść odrobinę mniej wciągała to chyba nie wytrzymałabym. ;)
Użytkownik: misiak297 2011-06-02 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Treściowo słusznie, natom... | nutinka
Nutinko, to naprawdę nic! Myśmy z Dot ostatnio czytali do naszej literadarowej kolumny książkę "Wystrzałowa licealistka". Ile tam było błędów - co trzy strony jakiś kwiatek, aż wertowałem słownik ortograficzny, bo myślałem, że głupieję. "Mogę przysiądz", "choć, poszukamy twojej torebki", "stróżka krwi" to tylko niektóre z takich niespodzianek.
Użytkownik: nutinka 2011-06-02 11:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Nutinko, to naprawdę nic!... | misiak297
Tego pewnie nie wytrzymałabym. ;) Najbardziej boli, że niezła literatura, która mogłaby zdziałać sporo dobrego na płaszczyźnie językowej, utrwala takie kiksy. Wiem, byki zdarzały się i dawniej, pamiętam u Bunscha z lat siedemdziesiątych "drucha", a to przecież Wydawnictwo Literackie. Jednak takie nagromadzenie błędów w dobrych powieściach boli bardziej. Teraz przecież nawet łatwiej to wyłapać, trzeba tylko chcieć.
Użytkownik: gosiaw 2011-06-02 11:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Treściowo słusznie, natom... | nutinka
Widzę, że Tobie też "Pałac snów" odrobinę mniej przypadł do gustu. :) Dla mnie to już był trochę za duży odjazd. Ale następne części znowu bardzo mi się podobały, szczególnie orbitalne spiski. Może tylko pensjonat kuzynek znowu nieco mniej.
Użytkownik: nutinka 2011-06-02 11:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że Tobie też "Pała... | gosiaw
Orbitalne spiski jeszcze przede mną, ale widzę, że jak dotąd oceniamy tak samo. :) Na razie wpadł mi w ręce Terzani, bardzo dobry zresztą, więc Kosik poczeka. Aguti niepocieszona z tego powodu, za to tatę namówiła na czytanie, co przyniosło wymierny skutek w postaci brakujących dotąd tomów już stojących na półce. :))
Użytkownik: milenaj 2011-05-31 20:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Mój maj:

1. Zemsta czarownicy (Delaney Joseph) - 4.0
2. Klątwa z przeszłości (Delaney Joseph) - 4.0
3. Tajemnica Starego Mistrza (Delaney Joseph) - 5.0
4. Wiedźmi spisek (Delaney Joseph) - 5.0

Seria dla dzieci. Przeczytałam z polecenia bibliotekarki i świetnie się bawiłam. Na pewno sięgnę po następne części.

5. Wieczny płomień (Byrne Beverly) - 3.5
6. Coś pożyczonego (Giffin Emily) - 4.0
7. Coś niebieskiego (Giffin Emily) - 4.0

Spotkałam się z wieloma negatywnymi ocenami tych książek i generalnie zgadzam się co do wad. Ale czyta sie dobrze, a ja miałam nastój na coś letniego. Sprawdziło się.

8. Odnaleźć swą drogę (Ruda Aleksandra)
Użytkownik: EnidEarie 2011-05-31 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Inkowie (Cieślewska Joanna, Kunicki Kazimierz) 4,5
Księga obrotów (Różycki Tomasz) 3,0
Kto ze mną pobiegnie (Grosman Dawid (Grossman Dawid)) 5,0
Oficjalne centrum świata (Majewski Lech) 4,5
Opowiadania (Borges Jorge Luis) 5,0
Rury (Keret Etgar) 5,0
Sny, które budzą (Eichelberger Wojciech, Jastrun Tomasz (pseud. Te Jot)) 5,0
Śmierć w Wenecji (Mann Thomas (Mann Tomasz)) 5,0
Wspólnota, która nadchodzi (Agamben Giorgio) 3,5
Zły (Tyrmand Leopold) 4,0

Użytkownik: blanca 2011-05-31 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Dziewczyna z perłą T.Chevalier 6,0
Lustro G.Książek 4,0
Zaginiona wyspa M.Mitchell 3,5
Stieg Larsson: Mężczyzna, który odszedł za wcześnie B.Forshaw 4,0
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2011-05-31 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Tylu piątek już dawno nie postawiłam! I już dawno mi się nie zdarzyło dorzucić ani jednej recenzji (coś za coś – chciało się przeczytać w całości „Pieśń lodu i ognia” – brakło czasu na co innego. Ale chociaż czytatki są – z Martina i Illga…)

Mistyfikacja (Coben Harlan) (3,5)
Co z tym życiem? (Rusin Kinga, Ohme Małgorzata) (3)
Kościuszko: Książę chłopów (Storozynski Alex) (5)
Nasza wewnętrzna menażeria: Podróż w głąb 3,5 miliarda lat naszych dziejów (Shubin Neil H.) (4)
Gra o tron (Martin George R. R.) (5,5)
Starcie królów (Martin George R. R.) (5)
Nawałnica mieczy: Stal i śnieg (Martin George R. R.) (5)
Nawałnica mieczy: Krew i złoto (Martin George R. R.) (4,5)
Uczta dla wron: Cienie śmierci (Martin George R. R.) (5)
Uczta dla wron: Sieć spisków (Martin George R. R.) (4)
Sekret: Potęga młodości (Harrington Paul) (1,5)
Kocie opowieści (Herriot James (właśc. Wight James Alfred)) (5)
Niedziela, która zdarzyła się w środę (Szczygieł Mariusz) (5)
O przekładzie na przykładzie: Rozprawa tłumacza z "Europą" Normana Daviesa (Tabakowska Elżbieta) (5,5)
Mój Znak: O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach (Illg Jerzy) (5)
Przestrzeń za Szkłem (Mawer Simon) (5,5)
Rozstrojone umysły: Historie chorych i dzieje chorób (Draaisma Douwe) (5)
Wariacje na temat rodziny Bradshaw (Cusk Rachel) (4)
Manikiur dla nieboszczyka (Doncowa Daria) (4)
Akcja „Czas na klasykę”:
Sejm niewieści (Arystofanes (Aristophanes)) (2) – po dowcipnej „Lizystracie” zupełne rozczarowanie! Pomysł niezły, ale po pierwszym akcie akcja wlecze się niemiłosiernie, koniec nijaki, a humor… powiedzmy, że mało wybredny…
Poezje (Przerwa-Tetmajer Kazimierz (Tetmajer Kazimierz)) (4) [mniej więcej połowa tomiku, reszta późniejsza]
Akcja „Swego nie znacie” (literatura polska starsza niż 30-40 lat):
druga z powyższych +
W pół słowa: Wiersze z lat 1979-1980 (Kamieńska Anna) (4)
Użytkownik: madame seneka 2011-06-01 20:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylu piątek już dawno nie... | dot59Opiekun BiblioNETki
Bardzo zazdroszczę Szczygła i "Przestrzeni za Szkłem" :-)
"Wariacje..." Cusk też chciałam przeczytać, ale skoro oceniasz na 4, to chyba nie warto ?
Książkę o Znaku miałam w ręku kiedyś w bibliotece, ale pobieżne przeglądanie nie zachęciło mnie do lektury. Wygląda na to, że jeszcze kiedyś dam jej szansę :-)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2011-06-02 07:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo zazdroszczę Szczyg... | madame seneka
"Przestrzeń za szkłem" już dla Ciebie odłożyłam, bo miałam przeczucie, że Ci spasuje. Szczygła też w takim razie odkładam. I Cusk też; to jest "dobra" 4, byłoby wyżej, gdyby nie irytująca mnie narracja w czasie teraźniejszym i urywanie wątków bez zakończenia. Domyślam się, że miało to być pewnie nawiązanie do formy muzycznej, ale ponieważ ja się na muzyce znam na poziomie "podoba mi się" albo "nie podoba mi się", nie odróżniając, czy to wariacja, czy suita, czy jeszcze co innego (chyba, że tytuł jest oczywisty i łatwy do zapamiętania - jak "Peer Gynt -Suita nr 1" Griega), do mnie to nie trafia. Przez cały czas wyobrażałam sobie, jak by to napisała Murdoch...
Użytkownik: madame seneka 2011-06-08 17:37 napisał(a):
Odpowiedź na: "Przestrzeń za szkłem" ju... | dot59Opiekun BiblioNETki
Wybacz, że tak późno się odzywam. Trzy książki dla mnie odkładasz ! Och, bosko ! Bardzo się cieszę ! Muszę uważnie śledzić wątek spotkaniowy :D I zacząć czytać pożyczone książki. I znaleźć coś dla Ciebie :-)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2011-06-08 20:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybacz, że tak późno się ... | madame seneka
Z szukaniem się nie spiesz - właśnie obliczyłam, że po ostatnim spotkaniu liczba pożyczonych książek wzrosła mi do 37 (nie licząc tych z biblioteki, od mamy i od siostrzeńca), choć przecież, u licha, coś oddałam! No, chyba, że masz jakąś poezję, której nie czytałam, bo u nas w bibliotece nowości jest dość mały wybór... to się skuszę. Tylko pytanie, kiedy? Spotkanie się szykuje 18.06, ale tym razem się nie wybieram - akurat na Śląsku będę w najbliższy weekend, który cały muszę spędzić u mamy, a w następny młody przyjedzie świeżo po sesji,trzeba go będzie odkarmić i oprać :(.
Użytkownik: madame seneka 2011-06-08 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Z szukaniem się nie spies... | dot59Opiekun BiblioNETki
To może za dwa tygodnie ? Jeżeli nie wybierasz się do nas, to może wreszcie wybiorę się w Twoim kierunku ? Już od tak dawna to planuję, że aż wstyd wspominać. Tym razem może nawet grad wielkości strusich jaj padać - przyjadę :D Napisz tylko, kiedy Ci najbardziej pasuje :-)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2011-06-09 07:55 napisał(a):
Odpowiedź na: To może za dwa tygodnie ?... | madame seneka
Dam Ci znać na PW, dobrze? :-)
Użytkownik: madame seneka 2011-06-09 08:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Dam Ci znać na PW, dobrze... | dot59Opiekun BiblioNETki
Oczywiście :-) Zatem : do miłego zobaczenia :-)
Użytkownik: verdiana 2011-05-31 21:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
"Koniec jest moim początkiem" Terzani (5)
"Są. Rozmowy o dobrych uczuciach" Torańska (5)
"Jesteśmy. Rozstania '68" Torańska (5)
"Rozmowy na szczycie. Ekstremaliści w górach" Nayhauss (4.5)
"Blondynka w Tybecie" Pawlikowska (5)
"Dziennik pisany później" Stasiuk (4.5)
"Biblioteka utraconych książek" Pechmann (4)
"Dziennik 1954-1957" Lipski (3)
"Opowiadania" Borges (3)
"Wasilij Grossman: Pamięć i listy" Huber (4)
"Śmierć spóźnia się o minutę" Torańska (4.5)
"Według ojca, według córki" Krzyżanowski & Krzyżanowska-Mierzewska (4.5)
"Narodziny Wenus i inne szkice renesansowe" Warburg (5)
"Oni" Torańska (3)
"Byli" Torańska (4.5)
"Sny, które budzą" Eichelberger & Jastrun (5)
"Blondynka, jaguar i tajemnica Majów" Pawlikowska (5)
"Stan wyjątkowy" Agamben (4)
"Druga przestrzeń" Miłosz (4)
"Księga obrotów" Różycki (2.5)
"Storyboard. Ruch w sztuce filmowej" Simon (5)
"Wycieczka do muzeum" Różewicz (3)
"Ostatnią kartą jest Śmierć" Klejzerowicz (4)
Użytkownik: Monika.W 2011-06-01 21:53 napisał(a):
Odpowiedź na: "Koniec jest moim początk... | verdiana
Możesz coś więcej napisać o tych szkicach Warburga? Tytuł "inne szkice renesansowe" brzmi mocno zachęcająco.
Użytkownik: verdiana 2011-06-04 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Możesz coś więcej napisać... | Monika.W
To są szkice prawie wyłącznie o malarstwie, świetnie napisane i wnikliwe, jak to u Warburga. Dużo to lepsze od MBC Łysiaka. I wydane ze zdjęciami. :)
Użytkownik: Monika.W 2011-06-05 10:41 napisał(a):
Odpowiedź na: To są szkice prawie wyłąc... | verdiana
Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi. Książka wygląda wspaniale, a ja wcześniej zupełnie nic o niej nie słyszałam, ani o autorze. Mieści mi się w akcji Klasyka, więc pewnie szybko zakupię.
Użytkownik: verdiana 2011-06-05 10:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za zwróce... | Monika.W
Mogę Ci pożyczyć, jeśli chcesz. To mój trop z książek KR. :)
Użytkownik: Monika.W 2011-06-05 11:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę Ci pożyczyć, jeśli c... | verdiana
Wygląda mi to na książkę do "miecia", nawet bardzo. Poza tym i tak mam zaległą w słowo/obraz książkę do kupienia - wspomnienia matki Shopenhauera, więc zamówię od razu dwie, tak sobie czekałam, aż mi się coś uzbiera.
A jak weszłam na stronę słowo/obraz to zaskoczyło nie, że jest ybł dodruk, a teraz jest drugie wydanie "Chwil oderwanych" Jeleńskiego. Nie spodziewałabym się, że będzie aż tak popularny.
Użytkownik: verdiana 2011-06-05 15:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Wygląda mi to na książkę ... | Monika.W
O tak, zdecydowanie do miecia!

Z Jeleńskim super, bardzo mnie to cieszy! A co jeszcze będziesz kupować?
Użytkownik: Monika.W 2011-06-05 16:07 napisał(a):
Odpowiedź na: O tak, zdecydowanie do mi... | verdiana
Jak pisałam - http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,625.html​ - wspomnienia Joanny Schopenhauer. Słuchałam ich kiedyś w Dwójce, podobały mi się.
Użytkownik: Zbojnica 2011-05-31 21:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
A u mnie maj odkrywczy był.
Pierwszy raz w życiu przeczytałam cokolwiek Jane Austen :D I tak się wciągnęłam, że rzucałam się na wszystko, na czym widniało jej nazwisko.
I tak oto:
Rozważna i romantyczna (Austen Jane) według mnie najsłabsza powieść Jane Austen, jakoś mi strasznie obie panny Dashwood szeleściły ;)

Opactwo Northanger (Austen Jane) naprawdę śmieszna, też prześmiewcza opowiastka, ujawniająca niezwykły talent ironiczny autorki

Mansfield Park (Austen Jane) odległa nieco w tonacji i estetyce od pozostałych powieści, ale śmiem twierdzić, że to na cześć jednej z bohaterek książki, J.K Rowling nadała swemu powieściowemu kotu imię Pani Norris :D.
PS. Omijajcie szerokim łukiem ekranizację powieści z taką biuściastą blondyną w roli Fanny. Morderstwo na książce!!

Duma i uprzedzenie (Austen Jane) u mnie na podium wraz z Mansfield Park, ale to pewnie nihil novi :). Muszę jednak dodać, że pewien wpływ na to miał Colin Firth w ekranizacji :) Idealny pan Darcy! :

A poza Jane Austen:
Puszcza (Gołubiew Antoni) 5,0
Balladyny i romanse (Karpowicz Ignacy) 3,0
Cała prawda o planecie Ksi (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) 5,0
Śmiejący się policjant (Sjöwall Maj, Wahlöö Per) 4,0 dużo wyższa ocena za bohatera zbiorowego ;)
Dobra nowina (Grabski Maciej (pseud.)) 3,5

A w czerwiec wchodzę z "Cudzoziemką" Marii Kuncewiczowej :)
Użytkownik: misiak297 2011-05-31 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: A u mnie maj odkrywczy by... | Zbojnica
Zbrodnia na książce to cytat! Widzę, że już obejrzałaś tę masakryczną wersję. "Rozważną i romantyczną" też uważam za najsłabszą powieść Austen.
Użytkownik: Zbojnica 2011-05-31 23:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Zbrodnia na książce to cy... | misiak297
Jeżeli cytat, to wędrowny :D
Zaczęłam oglądać, ale na trzeźwo nie poszło, a szkoda było wina marnować na tak kiepski film ;)
Użytkownik: misiak297 2011-05-31 22:58 napisał(a):
Odpowiedź na: A u mnie maj odkrywczy by... | Zbojnica
A właśnie, czemu Ksiądz Rafał tak słabo? O i jak Ci się podoba "Cudzoziemka"? Mnie zachwyciła.
Użytkownik: Zbojnica 2011-05-31 23:11 napisał(a):
Odpowiedź na: A właśnie, czemu Ksiądz R... | misiak297
Ja też jestem zachwycona "Cudzoziemką ":). Róża jest niesamowita, w ogóle nie wiadomo jak ją traktować, wymyka się wszelkim schematom.
A "Ksiądz Rafał" tak nisko, bo rzeczywiście, język niezły, wartko akcja płynie, społeczność Gródka ciekawa, ale mam wrażenie, że gdzieś już to wszystko było. Miałam wrażenie, że z pewnymi zachowaniami już miałam do czynienia, że podobne problemy spotykałam w literaturze nie najwyższych lotów.. Mimo, że traktowałam książkę jako kreującą, bardziej niż odtwarzającą, świat przedstawiony (coś jak Musierowicz, która "wyczyszcza" rzeczywistość z tego, co parszywe), to brakowało mi w niej jakiejś realności.
Użytkownik: aleutka 2011-06-01 13:07 napisał(a):
Odpowiedź na: A u mnie maj odkrywczy by... | Zbojnica
Rozwazna i romantyczna to debiut, wiec moze byc troche slabszy :)

Mansfield Park nie ma dobrej adaptacji w moim odczuciu. Ta ze szczupla brunetka w roli Fanny tez jest okropna :) Z adaptacji Rozwazna i romantyczna Emmy Thompson/Anga Lee rzadzi.

A najlepsza ksiazka Austen jest dla mnie Emma. Polecam :)
Użytkownik: Zbojnica 2011-06-01 22:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Rozwazna i romantyczna to... | aleutka
Do "Emmy" usiłuję dotrzeć, podobnie jak do "Perswazji".
"Rozważna i romantyczna" Anga Lee jest jakaś taka pociachana i poszatkowana w stosunku do książki. Ale ten Alan Rickmann jako pułkownik Brandon...;)
Użytkownik: aleutka 2011-06-02 08:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Do "Emmy" usiłuję dotrzeć... | Zbojnica
Rzeczywiscie, pozmieniana, no ale ta scena w bibliotece! Zrodla Nilu w Wimbledonie.. nie, w Moskwie! Tak bardzo w duchu Austenowskim zrobiona...

Ogladalam ten film z komentarzem Emmy Thompson, gdzie tlumaczyla dokladnie zmiany - wszystkie byly logiczne i bardzo ciekawie wprowadzone.

widzialam (na youtube mozna zreszta nadal znalezc) krotka przemowe Emmy Thompson na rozdaniu Zlotych Globow. Emma zastanawiala sie, co tez Austen powiedzialaby o takim wieczorze jak ten - i wymyslila swietny, przesmieszny, bardzo Austenowski opis :) Dla mnie to jest dowodem ze mozna - bo niestety te wszystkie notki na okladkach roznych ksiazek "Wspolczesna Jane Austen" "Polska Jane Austen" na ogol sa zrodlem srogiego zawodu.
Użytkownik: misiak297 2011-06-02 09:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiscie, pozmieniana... | aleutka
Nie zgodzę się, że "Mansfield Park" nie ma dobrej ekranizacji. Widziałem wszystkie trzy. Ta, o której mówi Zbójnica to rzeczywiście koszmar i reżysera powinno się zmusić do skonsumowania wszystkich płyt dvd z tym barachłem oraz rolek z taśmą filmową. Chyba nigdy nie widziałem tak fatalnego filmu.

"Manfield Park" ze szczupłą brunetką nie jest takie złe. Nie należy do najwierniejszych, ale dobrze się ogląda. Z kolei bardzo wierna jest ta ekranizacja BBC starsza z dość brzydkimi aktorami. I całkiem udana.
Użytkownik: anek7 2011-06-02 17:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Do "Emmy" usiłuję dotrzeć... | Zbojnica
Ponieważ mam własny komplet J. Austen to mogę Ci "Emmę" i "Perswazje" pożyczyć:)
Jeśli byłabyś zainteresowana pisz na PW.
Użytkownik: Zbojnica 2011-06-02 20:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ mam własny kompl... | anek7
Dziękuję ślicznie za propozycję, ale postanowiłam sobie skompletować całą Jane, więc nabędę je sobie drogą kupna :). Wiem, że będę do niej często wracała, idealnie bowiem wstrzeliła się w mój moment życiowy ;)
Użytkownik: misiak297 2011-06-02 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję ślicznie za prop... | Zbojnica
A jakie lubisz wydania?:) Ja mam komplet z Prószyńskiego i jestem z niego dumny;)
Użytkownik: Zbojnica 2011-06-02 20:13 napisał(a):
Odpowiedź na: A jakie lubisz wydania?:)... | misiak297
Mi się dobrze czytało z wydań "Świata Książki" i takież chyba skompletuję :D Tylko gdzie ja to cholerstwo upchnę ?:D
Użytkownik: anek7 2011-06-02 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: A jakie lubisz wydania?:)... | misiak297
O, ja też mam Prószyńskiego i też jestem z niego dumna:)
Użytkownik: Zbojnica 2011-06-02 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: O, ja też mam Prószyńskie... | anek7
To może i ja się przekonam ?:D
Użytkownik: Monika.W 2011-06-01 21:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj: • Szelmostwa Skapen... | marjory23
"Czuk i Hek" nie zdaje egzminu po latach? Vardzo ciepło wspominam tę książkę. Co zgrzyta przy obecnym czytaniu?
Użytkownik: marjory23 2011-06-02 11:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "Czuk i Hek" nie zdaje eg... | Monika.W
Po pierwsze, nie była to moja ulubiona lektura w czasach szkolnych, więc nie mam dla niej większego sentymentu.
Sama historia przygód dwóch braci nie byłaby taka zła, ale powtarzane bez przerwy sformułowania o tym, że „Moskwa jest najpiękniejszym miastem na świecie”, o „pięknej ziemi, która zwie się Krajem Rad”, dzielnych Czerwonoarmistach czekających na rozkaz od Woroszyłowa i jak biednemu dziecku śniły się straszne „burżujskie wojska”, przeszkadzały mi.
Użytkownik: Monika.W 2011-06-02 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Po pierwsze, nie była to ... | marjory23
Pewnie też bym tych "burżujskich" wojsk nie zniosła. Ale faktem jest, że zupełnie tego nie pamiętam.
Ale mam podobne odczucia, jak ty przy tej książce z 4 pancernymi - nie mogę oglądać tego serialu, od kiedy dowiedziałam się, że Grigorij był NKWDzistą, a wszyscy Ci dzielni czerwonoarmiści po zwycięskim powrocie do kraju trafili do łagrów na reedukację.
Użytkownik: mamzelka 2011-05-31 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Ah, jakie piękne i liczne te wasze maje! Aż wstyd mi za siebie. Zauważam dziwną zależność: im cieplej, tym mniej czytam. Hm... albo wolniej? :)
Bikini (Wiśniewski Janusz Leon) (4)
Dworzec Perdido (Miéville China) (6!) jestem zachwycona
Klara i półmrok (Somoza José Carlos) (5)
Użytkownik: benten 2011-06-01 00:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ah, jakie piękne i liczne... | mamzelka
Mnie też Klara i półmrok (Somoza José Carlos) się podobała. Postawiłam 5,5 - bardzo lubię sztukę, a Somoza potrafi, moim zdaniem, zasiać w człowieku niepokój.


Lista moich książek:
15. Skarby (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (4,5) chcę Chabra
14. Wiek niewinności (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)) (3,5) chyba jednak wolę opisy europejskich konwenansów
13. Wieczna młodość: Aneks do wszystkich pozostałych (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (4) dalsza część równie chętnie
12. Raj tuż za rogiem (Vargas Llosa Mario) (5,5) Llosa jest wspaniałym gawędziarzem chociaż bohaterowie wkurzający jak 150
11. Krowa niebiańska (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (4,5) fajnie
10. Trzecia młodość (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (5) to wiele wyjaśnia...
9. Gringo wśród dzikich plemion (Cejrowski Wojciech) (5,5) tak jak książka podróżnicza powinna zostać napisana.
8. Losy gorsze od śmierci (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) (5,5) czy wspominałam kiedyś, że uwielbiam felietony i wszystkie takie inne formy przemyśliwań?
7. Mnie zabić (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (4) lepiej niż mi się wydawało.
6. Człowiek nietoperz (Nesbø Jo) (3,5) nie wiem, kto to tłumaczył (tzn mogę sobie sprawdzić), ale to jedna z najgorzej przetłumaczonych książek, jakie ostatnio czytałam.
5. Tajemnica (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (4) W końcu wiem, skąd się wziął Janusz.
4. Druga młodość (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena)) (5) na razie najśmieszniejsza część.
3. Koralina (Gaiman Neil) (4) w porównaniu z innymi książkami Gaimana ta bez szału.
2.Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre) (5) na początku byłam rozczarowana, ale później super
1. W cieniu magnolii (Mayoral Marina) (4) bardzo dobrze napisana druga strona medalu
Użytkownik: miłośniczka 2011-06-01 02:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Ah, jakie piękne i liczne... | mamzelka
Wolniej. Ja też tak mam. :)
Użytkownik: miłośniczka 2011-06-01 02:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Wyznania czarownic (Cayuela Jośe) - 3. Dobra lektura na wieczór, ale żadnych specjalnych rewelacji. Krótka, więc nie czego żałować. :) No i oparta na faktach - a to jednak przyciąga.

Zwodniczy punkt (Brown Dan) - 4. Brown po raz kolejny. I tym razem nie zawiódł.

Woda dla słoni (Gruen Sara) - 3. Przykro mi, rozczarowałam się.

Chata wuja Toma (Stampf'l Stanisław) - 5. Na przeczytanie takiej powieści warto czekać latami! Jest fantastyczna. Temat, który od zawsze niezmiennie mnie przejmuje (rasizm), niesamowity język, pięknie opowiedziana, niesamowita historia. Ciepła, wzruszająca. Aż do potoków łez. Na pewno sięgnę kiedyś po oryginał Harriet Beecher-Stowe.

Mama odeszła (Oates Joyce Carol (pseud. Smith Rosamond)) - 5. Nie wiem, co mogę napisać... Chyba tylko odeślę Was do recenzji dot59. Książka jest... warto przeczytać. Warto.

Użytkownik: miłośniczka 2011-06-01 02:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyznania czarownic - 3. D... | miłośniczka
"Wyznania czarownic", "Chata wuja Toma" (ta w wersji Stampf'la) i "Mama odeszła" przeczytane w ramach osobistej akcji "Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane". :)Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane
Użytkownik: miłośniczka 2011-06-01 02:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Tym razem bez vevericowej listy? ;)
Użytkownik: misiak297 2011-06-01 07:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Tym razem bez vevericowej... | miłośniczka
U mnie w maj nieco skromniejszy niż zwykle z uwagi na obronę:

1 Bartłomiej Farrar (Tey Josephine (właśc. MacKintosh Elizabeth)) - 4
2 Niespokojne czasy (Grabski Maciej (pseud.)) - 4
3 Kwietniowa czarownica (Axelsson Majgull) - 6 - dziękuję Diano
4 Teoria ruchów Vorbla (Białkowski Tomasz) - 5 - cały czas się gryzę z tym, że ocena powinna być wyższa
5 Willa (Zimniak Magdalena) - 4+
6 Wysłuchane modlitwy (Steel Danielle) - 3
7 Wesele raz jeszcze (Nowakowski Marek (1935-2014)) - 4 - przykurzątko
8 Poganka (Żmichowska Narcyza) - 3 - akcja klasyka
9 Głupiec (Schilling Ewa (pseud.)) - 4
10 Ziemia kłamstw (Ragde Anne B.) - 5 - dziękuję za polecankę, Diano

I jeszcze gdzieś tam po drodze przeczytałem II tom "Pogody dla bogaczy" Shawa
Użytkownik: norge 2011-06-01 12:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Druga miłość (5) Echo wi... | paren
Bardzo lubię ksiązki tę wojenną serię-epopeje Hermana Wouka, a widzę że i tobie się podobał!
Użytkownik: paren 2011-06-01 12:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo lubię ksiązki tę w... | norge
Tak, to jedna z lepszych książek (cykl jako całość), jakie czytałam ostatnio. Cieszę się, że i Tobie się podoba. :-)
Użytkownik: JERZY MADEJ 2011-06-01 09:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
KSIĄŻKI PRZECZYTANE W MAJU 2011 R.:

1. Joanna Albrecht "Gdzie jesteś, Jane" (4)
2. Roche Marc "Elżbieta II: Ostatnia królowa" (5)
3. Józef Ignacy Kraszewski "Zygzaki" (5)
4. Raymond Chandler "Świadek oskarżenia" (4,5)
5. Maria Rodziewiczówna "Macierz" (5)
6. Karol May "Syn marnotrawny" t. 2 "Nieznajomy z Indii" (po bułgarsku) (6)
7. Raymond Chandler "Złote rybki" (5)
8. Raymond Chandler "Gorący wiatr" (5)
9. Erle Stanley Gardner "Sprawa rudowłosej awanturniczki" (po bułgarsku) (5,5)
10. Victoria Holt "Czarny opal" (5)

Właściwie to trzy ocenione przeze mnie pozycje Chandlera to trzy opowiadania, zamieszczone w jednej książce ("Złote rybki"), ale ponieważ są to samodzielne kryminałki - oceniłem je tutaj oddzielnie, tak jest chyba lepiej.
Użytkownik: misiak297 2011-06-01 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Dom nad rozlewiskiem (... | Panterka
Tak wysoka ocena dla Domu nad rozlewiskiem?:) A "Morderstwo odbędzie się" to jeden z moich ulubionych kryminałów Christie.
Użytkownik: jakozak 2011-06-01 10:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak wysoka ocena dla Domu... | misiak297
I bardzo dobrze, i bardzo dobrze. Piękna książka z atmosferą. Ten Dom... Sam Dom... reszta już nie.
A Morderstwo...? No przecież to Agatha. Jak może być niedobra? Tylko ta pani Mc Ginty mi jakoś nie podeszła.
Użytkownik: Akrim 2011-06-01 12:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak wysoka ocena dla Domu... | misiak297
A mój najulubieńszy. :-) Może dlatego, że przeczytany jako pierwszy kryminał Christie.
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 12:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak wysoka ocena dla Domu... | misiak297
Zawyżyłam ocenę "Domu", ponieważ znalazłam tam kilka zdań, które mną ruszyły. I tylko dlatego. W innym przypadku dostałaby dwóję. Nie czulam w ogóle żadnej magii tego domu nad rozlewiskiem, brakowało mi plastycznych opisów tego, czym zachwycała się bohaterka. Jak zachwyca się lasem, to niech nie pisze li i wyłącznie "las był piękny". Nie czułam owej czarodziejskiej atmosfery domu, która podobno miała być. I dlatego tak niska ocena, a można było z tego zrobić naprawdę coś magicznego i pięknego!
Użytkownik: Monika.W 2011-06-01 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: ~ Sublokatork... | exilvia
Proszę, proszę - widzę, że Ci się Saga Martina spodobała. Ja sobie poczekam na tłumaczenie najnoweszej części - i przeczytam wtedy od nowa prawie-całość. Serial oglądasz?
Użytkownik: exilvia 2011-06-02 18:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Proszę, proszę - widzę, ż... | Monika.W
A co się miała nie spodobać. ;-) Czekam teraz w kolejce na wypożyczenie drugiego tomu. Nie oglądam jeszcze serialu.
Użytkownik: livka 2011-06-01 09:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Jan Paweł II czyli Jak Karolek został papieżem (Krzyżanek Joanna) (5)- przeczytane dzieciom
O tym, jak Jan Paweł II kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską (Krzyżanek Joanna) (2)
Ksiądz Rafał: Niespokojne czasy (Grabski Maciej (pseud.)) - 5
Święta Monika: Ideał matki chrześcijanki (Forbes Frances Alice) -4,5
Zamek z piasku, który runął (Larsson Stieg) -5
Nie dla mięczaków (Szwaja Monika) - 2
Kiedy zegar wybije dziesiątą (Błotnicka Agnieszka) - dla dzieci - 4
Ład serca (Andrzejewski Jerzy) - 3,5
Użytkownik: lady P. 2011-06-01 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
USA (Kraśko Piotr) - 5,5

W dżungli samotności (Pawlikowska Beata) - 4,5
Użytkownik: Panterka 2011-06-01 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: -- maj -- Biała gorączka... | Akrim
I jak ta "Dziewczyna"? Zaintrygowała mnie...
Użytkownik: norge 2011-06-01 13:55 napisał(a):
Odpowiedź na: -- maj -- Biała gorączka... | Akrim
Zainteresował mnie Mariusz Wilk. Nic o jego twórczości wcześniej nie slyszłam. Poczytałam recenzje i... już mam na swoim czytniku 4 jego książki. Już czuję, że mi się spodoba! Zacznę chyba od "Domu nad Oniego". Rosja mnie przeraża, ale jednoczesnie dziwnie mnie do siebie przyciąga :)
Użytkownik: Anna 46 2011-06-01 14:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Mój maj:

Małżeństwo niedoskonałe (Nepomucka Krystyna) (powtórka z Nepomuckiej)
Rozwód niedoskonały (Nepomucka Krystyna)
Samotność niedoskonała (Nepomucka Krystyna)
Miłość niedoskonała (Nepomucka Krystyna)
Kochanek doskonały (Nepomucka Krystyna)
Starość doskonała (Nepomucka Krystyna)
Erynie (Krajewski Marek (ur. 1966)) (5)
W imię zasad (Harny Marek (Lubaś-Harny Marek)) ( przeciętna 3)
Słodkie życie (Morelle Ewa Maria) (nie oceniam)
Poszło w diabły (Mazurkiewicz Anna (właśc. Okulicz-Mazurkiewicz Anna)) (4)
Babska misja (Kursa Małgorzata J.) (naiwne, przewidywalne, widać, kto jest Ulubioną Autorką Autorki, ale miło się czyta - dam 4 a niech tam)
Siewca Wiatru (Kossakowska Maja Lidia) (moja pierwsza Kossakowska i 5)
Dziewczyna z sąsiedztwa (Ketchum Jack (właśc. Mayr Dallas William)) (nie ocenię, nie potrafię, nie mogę; trudno się pozbierać po tej książce - suma wszystkich koszmarów; powinno być jeszcze w skali ocen ostrzegawcze czerwone kółko i adnotacja "wali w psychikę")
Klub mało używanych dziewic (Szwaja Monika) (powtórka - muszę się odreagować)
Dziewice, do boju! (Szwaja Monika) (powtórka c. d. i z przyjemnością zostawiam 5)
Zatoka Trujących Jabłuszek (Szwaja Monika) (jakoś mi Szwaja smakuje w upał)
Księżyc z lodu (Wagner Jan Costin) (nie czytać w przypadku doła - 4)
Requiem dla tancerki (Fibich Agnieszka) (takie jakieś nietrzymające się kupy 3)
Przystupa (Plebanek Grażyna (pseud.)) (4)


Czytam:

Grzesznik (Gerritsen Tess)

Użytkownik: anek7 2011-06-01 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Małżeństwo ni... | Anna 46
Ha, ja też sobie trylogię Szwai o dziewicach zapodałam w tym miesiącu...
Użytkownik: jakozak 2011-06-01 14:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Małżeństwo ni... | Anna 46
Tak Ci, Anno, smakuje Szwaja w upał, jak mnie Chmielewska z Janeczka i Pawełkiem.
Użytkownik: Anna 46 2011-06-01 14:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak Ci, Anno, smakuje Szw... | jakozak
A to też! Zapomniałam o Janeczce, Pawełku i Chaberku; przywlokę następnym razem z biblioteki. :-)))
Użytkownik: jakozak 2011-06-01 18:42 napisał(a):
Odpowiedź na: A to też! Zapomniałam o J... | Anna 46
Mogę Ci przywieźć na roczne do Wrocławia Nawiedzony dom. Chcesz?
Użytkownik: Anna 46 2011-06-02 13:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę Ci przywieźć na rocz... | jakozak
Nie, dziękuję. Mam wszystkie "Janeczki, Pawełki i Chaberki" w bibliotece. :-)
Użytkownik: jakozak 2011-06-02 14:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, dziękuję. Mam wszyst... | Anna 46
Odwiozę Ci do Wrocławia wszystkie, które mi pożyczyłaś. Mam nadzieję, że zdążę je przeczytać. :-)
Użytkownik: Anna 46 2011-06-02 14:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Odwiozę Ci do Wrocławia w... | jakozak
Nie musisz się spieszyć - ja Ci je prolonguję na następny rok, bo mam ten sam problem. :-)
Użytkownik: margines 2011-06-02 14:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Mogę Ci przywieźć na rocz... | jakozak
A ty będziesz chciała jakieś książki Chmielewskiej?
Użytkownik: Anna 46 2011-06-02 14:09 napisał(a):
Odpowiedź na: A ty będziesz chciała jak... | margines
Ja czy Jola?
Użytkownik: margines 2011-06-02 14:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja czy Jola? | Anna 46
Na razie Jola, ale jeśli tylko będą jakieś wolne egzemplarze, to zabawię się w uwolnianie książek.
Jak coś to piszcie na mail.
Użytkownik: jakozak 2011-06-02 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Na razie Jola, ale jeśli ... | margines
Bardzo chętnie, tylko patrz, co mam, bo mam jakieś piętnaście. :-)))
Użytkownik: margines 2011-10-29 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo chętnie, tylko pat... | jakozak
No, chyba jesteś śmieszna, że przetrząsnę prawie 2200 szpargałów w twoim schowku?
Wiesz, na co skazujesz mnie?
Pisz mi tu i to zaraz - NATENTYCHMIAST - na mail:)
Użytkownik: lady P. 2011-06-01 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Małżeństwo ni... | Anna 46
"Babska misja (Kursa Małgorzata J.) (naiwne, przewidywalne, widać, kto jest Ulubioną Autorką Autorki, ale miło się czyta - dam 4 a niech tam)"

A kto jest ulubioną autorką autorki?? :)
Użytkownik: Anna 46 2011-06-01 14:26 napisał(a):
Odpowiedź na: "Babska misja (Kursa Małg... | lady P.
A Chmielewska; tak mniemam. :-)
Użytkownik: norge 2011-06-01 15:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Małżeństwo ni... | Anna 46
O, matko, mam "Dziewczynę z sąsiedztwa" w bliskiej kolejce do czytania. Takie mocne, Anno, mówisz? Będe się musiała odpowiednio nastawić. Dzięki za ostrzeżenie.
Użytkownik: Anna 46 2011-06-02 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: O, matko, mam "Dziewczynę... | norge
Mnie walnęło potężnie.
Użytkownik: Habina 2011-06-02 13:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Mnie walnęło potężnie. | Anna 46
Mnie również...
Też nie wiedziałam jak tę książkę ocenić.
Zdecydowalam się na 4,5... ale nie jestem do końca przekonana...
Użytkownik: zochuna 2011-06-01 16:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Mój maj: Małżeństwo ni... | Anna 46
Dlaczego, Anno, nie oceniasz wspomnień Ewy Morelle? Pewnie kit?
Użytkownik: Anna 46 2011-06-02 13:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dlaczego, Anno, nie oceni... | zochuna
Kit i wiadro nieczystości (ujmując elegancko) wylewane słusznie i niesłusznie na tych i innych (jedynie Polański oszczędzon został). Problem nie dotyczy słuszności inwektyw i zarzutów, tylko autorki; wg mnie nie ma prawa kogokolwiek rozliczać i osądzać.

Zrobiłam listę "kto jest kto":
nota wydawcy
Użytkownik: Anepor 2011-06-01 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
1. Biała wilczyca (Révay Theresa) (5,5 zakręciłam się na punkcie Rosji, nie rozczarowałam się choć autorka z Francji...)
2. Wszystkie marzenia świata (Révay Theresa) (4,0 II część już gorsza..)
3. Owoc żywota twego (Ostrowska Ewa (1938-2012; pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy)) (6,00 - świetna, przecztałam jednym tchem. Będę czytać teraz Ewę Ostrowską.)
4. Dziesiąty krąg (Picoult Jodi) (3,5 nie powinnam była zaczynać Picoult od tej książki...)
5. Pozwólcie nam krzyczeć (Fleszarowa-Muskat Stanisława) (5,00- długo się rozkręcała, ale jak już, to nie sposób przerwać czytania...)
Użytkownik: izabellag 2011-06-01 16:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
"Ex libris" Anne Fadiman- 5
"Kobieta Wojownik" Maxine Hong Kingston - 5
"Dziennik Serafiny" - J.I. Kraszewski- 5
"The Copper Peacock"- Ruth Rendell- 5 (opowiadania kryminalne)
"Marie jego życia" - Barbara Wachowicz- 5,5 (a co tam:))
"Kara" - Maja Wolny- 3,5 (przerost formy nad treścią)
"Zapiski Oficera Armii Czerwonej" - Sergiusz Piasecki- 5,0
"Niemiecki bękart" Camilli Läckberg- 2,5 (mam dość tej serii)

"Marika" Krzysztofa Kotowskiego- 3,5 (nic specjalnego)
"Fototerapia" Katarzyny Sowuli- 3,5
"Królewskie węże" Jozsef Holdosi- 5
"Gawędziarz" - Mario Vargas Llosa-4
"Rodzina Połanieckich" - Henryk Sienkiewicz- 4,5

niedoczytane: "Ciało obce" Rafała Ziemkiewicza- fuj
Użytkownik: margines 2011-06-01 17:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Moje przeczytanki:
*Brr! Jak zimno! (Lewandowska Cecylia) (6, przeczytane 31.maja, maja, maja 2011, g. 08:28)
Pięknie do akcji "Przykurzątek" Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane pasuje
więc ją czym prędzej tam dopisuję:)!
*Sceny z życia cyganerii (Murger Henri (Murger Henry)) (6, przeczytane W KOŃCU 30.maja, maja, maja 2011, g. 10:34)
Przez Michała polecone
i od niego pożyczone!
Pięknie do akcji Moja lista związana z tematem: Czas na klasykę (1851 r.) pasuje
więc ją czym prędzej tam dopisuję:)!
*Tuptuś (Łopatkowa Maria) (6!, przeczytane 18.maja, maja, maja 2011, g. 21:33)
*Schody do nieba (Carême Maurice) (Wahałem się między 5.5 a 6, ale zwyciężyła 6:) - przeczytane 16.maja, maja, maja 2011, g. 22:04)
Skojarzeniowo-filmowo, po "Pukając do nieba bram" http://www.filmweb.pl/film/Pukaj%C4%85c+do+nieba+b​ram-1997-162
*Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu (Łagiewski Maciej) (6.5, przeczytane 16.maja, maja, maja 2011, g. 10:54) - dzięki misiakowi297 za dodanie tytułu!
*Koralina (Gaiman Neil) (4.5, przeczytane 15.maja, maja, maja 2011, g. 18:00)
*Bezimienny kot (Lockridge Frances, Lockridge Richard) (6, przeczytane 14.maja, maja, maja 2011, g. 8:23)
Ocen CAŁE DWIE,
w akcję "Przykurzątek" Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane wpisuje się:)!
* Wrocław, jakiego nie znamy Kwaśniewski Krzysztof (brak TYTUŁU w bazie) (BEZAPELACYJNIE 6!, przeczytane 13.maja, maja, maja 2011, g. 10:57)
Jakże NIEPOZORNA to książeczka,
a ileż w niej informacji, ciekawostek mieszka!!
Wrocław, jakiego nie znamy
przed oczami tutaj mamy:)!
Rzeczywiście nie znam,
a przykładów tu wiele na to mam.
M. in. na Ołbinie,
osiedla co z sąsiedzctwa Ostrowa Tumskiego słynie.
Klasztor piękny ongiś tam stał,
warowne mury wkoło miał.
Też piękne bramy,
których podziwiać okazji już nie mamy,
na każdym rogu rynku stały,
wespół z murami miasta pilnowały.
*Legenda o wrocławskich krasnalach (Papiernik Rajmund Jacek) (6!, przeczytane 12.maja, maja, maja, g. 1:26)
* Powódź : Wrocław od 12 do 14 lipca 1997 (BEZAPELACYJNIE 6!, przeczytane, przeglądnięte, POCHŁONIĘTE 11!.maja, maja, maja, g. 14:13)
Na album ten natrafiłem
gdzy w księgozbiorze porządek robiłem:)!
i tak WRESZCIE do niego zajrzałem!
*Nasze ptaki (Chotomska Wanda) (wysłuchane, przeczytane dnia 10.maja, maja 2011, g. 9:14)
- recenzja iamone Jak śpiewa remiz? Czy pluszcz się pluszcze?
*Nad Pasłęką żyją bobry (Lewandowska Cecylia) (6!!!, przeczytana 5.maja, maja, maja 2011, g. 9:09)
* "Ostrożnie z "Memento mori"" tekst z miesięcznika Śląsk, nr 3/2011, s. 76 http://www.alfa.com.pl/slask/201103/s01.htm (przeczytane 5.maja, maja, maja 2011, g.12:57)
*Bogatki z jabłoniowej dziupli (Lewandowska Cecylia) (6!!!, przeczytana 5.maja, maja, maja 2011, g. 10:07)
*Koty i cała reszta (Bielińska Bożena) [Dzięki wielkie misiakowi297 za dodanie tej książki] (dziwne, ale mam problem niewąski z oceną tej książki - ogólnie niech będzie 5.5; przeczytana 1.maja, maja, maja 2011, g. 10:38)
Użytkownik: zochuna 2011-06-01 17:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Moje majowe lektury:

Gra Endera (Card Orson Scott) - 5 - fajne, ale to raczej młodzieżowa lektura, nie wiem, czy będę czytać następne części, bo właściwie nie jestem ciekawa, co jeszcze może się zdarzyć. A Enderowi życzę, żeby odpoczął, bo się cały czas martwiłam, jak on to wszystko wytrzyma.
Lód i woda, woda i lód (Axelsson Majgull) - 5 - świetna proza i ważne problemy, ale nie przebiło "Kwietniowej czarownicy" i "Domu Augusty"
Śmierć mówi w moim imieniu (Słomczyński Maciej (pseud. Alex Joe lub Kwaśniewski Kazimierz)) - 4,0 - dawno temu czytałam, a teraz słuchałam audiobooka
Obsoletki (Bargielska Justyna) 4 - interesująca pozycja, ciekawe rzeczy robi autorka z językiem i w ogóle intryguje i porusza, ale jak na moją wrażliwość, to zanadto; w moim przypadku przekroczona została jakaś bariera intymności czy czegoś takiego (tylko nie umiem tego nazwać).
Pożegnanie z ojczyzną: Rok 1793 (Czarnecka Renata) - 4,5 - to chyba nawet nie jest taka dobra powieść, ale tak mnie zainspirowała do róznych historycznych poszukiwań, nowych lektur, odswieżenia sobie tego okresu historii Polski, że jakoś muszę się tej powieści odwdzięczyć:)
Przeczytałam też duże, bardzo duże fragmenty Miłosz: Biografia (Franaszek Andrzej) i uważam, że jest to bardzo rzetelna i ciekawie napisana biografia, niepłytka i nienudna. Z pewnościa nigdy jej nie przeczytam w sposób ciągły, więc mimo wszystko oceniam już dziś - na 5
Użytkownik: Valaya 2011-06-01 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Stulecie chirurgów: Według zapisków mojego dziadka, chirurga H. St. Hartmanna (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz)) - 4,5 - Nie zachwyciłam się na 6. Może dlatego, że walczyłam z zębem i czytanie o tych mękach przed czasami narkozy potęgowało moje cierpienie? ;) Chyba nie sięgnę po "Tryumf...", bardziej ciągnie mnie do "Detektywów...".

Syreny z Tytana (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) - 6 - odkryłam Vonneguta. Rewelacja!

Rzeźnia numer pięć (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) - 6 - kolejna rewelacja!

Świt 2250 (Norton Andre (Norton Alice Mary)) - 4 - kolejna cegiełka do mojej prywatnej akcji "Post-apokalipsa". Przesłanie książki banalne, ale opis zniszczonego Nowego Jorku po wojnie atomowej utknął mi na długo w pamięci.

Dawca (Lowry Lois (Lowry Lois Ann)) - 5 - króciutka powieść o utopijnym (mam nadzieję) społeczeństwie po jakiejś katastrofie. Czyta się szybko, ale w miarę rozwoju akcji, oczy coraz bardziej otwierają się z przerażenia (tzn. moje otworzyły się dość wcześnie, bo domyśliłam się co się naprawdę dzieje). Ciekawy pomysł na samego "Dawcę".

Książką miesiąca zostaje Ostatni brzeg (Shute Nevil (Shute Norway Nevil)). Z czystym sumieniem postawiłam 6. Na razie dla mnie jest to najlepsza książka post-apokaliptyczna. Australia, od samego początku wiadomo, że ludzie czekają na chmurę radioaktywną po wojnie nuklearnej na półkuli północnej. Bardzo realistyczna powieść, ciekawe jakbym ja się zachowywała w obliczu śmierci całego świata...
Użytkownik: Marylek 2011-06-01 18:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Stulecie chirurgów: Wedłu... | Valaya
To ja Ci bardzo polecam Kocia kołyska (Vonnegut Kurt (Vonnegut Kurt Jr)) - dla mnie najlepszy Vonnegut, a i w okołoapokaliptyczne klimaty też niebiedny. :)
Użytkownik: Valaya 2011-06-01 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja Ci bardzo polecam K... | Marylek
Czytałam już, Marylku. :) Ale i tak pewnie jeszcze raz przeczytam za jakiś czas.
Użytkownik: mafia 2011-06-01 19:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
W maju tylko jedna:

Historia Łodygowic (Kachel Jacek) - 4,5

Użytkownik: madame seneka 2011-06-01 20:25 napisał(a):
Odpowiedź na: W maju tylko jedna: Hi... | mafia
D.Kennedy "Grzęzawisko' (4,5)
M.Ali "Od kuchni" (4)
R.Gary "Obietnica poranka" (5)
G.Faletti "Ja zabijam" (5)
D.Lungu "Jestem komunistyczną babą !" (4)
Ch.B.Divakaruni "Liana pragnień" (4,5)
A.Larsson "Krew, którą nasiąkła" (3,5)- Misiaku ! Reniferze ! Cytat ze str.115 :"Pod stopami chrzęszczą suche CHROBOTKI" :-D
M.Mayoral "Kto zabił Inmaculadę de Silva?" (3)
R.Schami "Dłoń pełna gwiazd" (4)
A.Cleeves "Czerń kruka" (4,5)
A.Oz "Dotknij wiatru, dotknij wody" (4,5)
J.Theorin "Nocna zamieć" (5,5)
A.Osiecka, J.Przybora "Listy na wyczerpanym papierze" (5)
E.Weiner "Geografia szczęścia" (5)
W.Widłak "Pan Kuleczka" (6)
A.Dahl "Misterioso" (3,5)
A.Piwkowska "Niebieski sweter" (4,5)
O.Lipińska "Mój pamiętnik potoczny" (4)
E.George "Szkoła zbrodni" (4)
E.George "Gdzie jest Józef?" (4)
M.O'Farrell "Zniknięcia Esme Lennox" (5)
M.Olszewski "Zapiski na biletach" (4,5)
A.Moravia "Nuda" (2)
Użytkownik: misiak297 2011-06-01 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: D.Kennedy "Grzęzawisko' (... | madame seneka
Widzę, że "Nuda" tak samo Cię znudziła jak mnie:) Choć ja byłem mniej surowy. A cytat o chrobotkach - uroczy po prostu:)
Użytkownik: norge 2011-06-01 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: D.Kennedy "Grzęzawisko' (... | madame seneka
Hej, Doroto! Widzę, że korzystamy ostatnio z "tej samej biblioteki" :) Oczom nie wierzę, że na twojej liście jest aż pięc książek, które ostatnio czytałam i tak samo piątkowo oceniłam. Oprócz "Grzęzawiska", bo tu dałaś jak widzę 4,5. A są to:

D.Kennedy "Grzęzawisko'
M.O'Farrell "Zniknięcia Esme Lennox"
J.Theorin "Nocna zamieć"
R.Gary "Obietnica poranka"
G.Faletti "Ja zabijam"
Użytkownik: madame seneka 2011-06-08 17:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej, Doroto! Widzę, że ko... | norge
Diano, wybacz, że tak późno odpisuję :-) Bardzo się cieszę, że się odezwałaś :-)
Zwłaszcza, że już jakiś czas temu zauważyłam, że podoba nam się trochę podobnych rzeczy. Kennedy i Faletti to Twoja zasługa - Twoja entuzjastyczna ocena skłoniła mnie, aby sięgnąć po te książki. I nie rozczarowałam się :-) Zapewne jeszcze nie raz będziesz dla mnie inspiracją w doborze lektur :-)
Najserdeczniej Cię pozdrawiam...
Użytkownik: Czajka 2011-06-01 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
1. Córka rzeźbiarza (Jansson Tove) ocena 5,5
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią Muminki. Bardzo muminkowa autobiografia, na początku więc jest trochę dziwnie, ale potem widać dobrze skąd się biorą Buki i Włóczykije. :)

2. Sztuka a moralność, John Ruskin - esej
Śladami Prousta - bardzo ciekawy pogląd, że autor dobrego dzieła musi być dobry. A przynajmniej troszeczkę dobry.

3. Buddenbrookowie: Dzieje upadku rodziny (Mann Thomas (Mann Tomasz)) ocena 5
Bardzo dobra saga rodzinna, nie jest optymistycznie, ale to zwykła kolej przemijania - nie jest to smutek przybijający, gdzieś życie toczy się dalej dla innych rodzin. Nie ma rozmachu filozoficznego Czarodziejskiej góry, ale świetna fabuła, żywe postacie, mięsista, gęsta proza. Kto lubi sagi - koniecznie.

4. Mama Mu buduje (Wieslander Jujja, Wieslander Tomas) ocena 5,5
U Gosi przed śniadaniem. :)
No cóż, Szwedzi jednak potrafią pisać i rysować dla dzieci, obrazki mam w oczach do dzisiaj. pełna humoru, mądra książeczka. Target kilkuletni, ale na starość też można sobie poczytać.

5. Pierścień i róża (Thackeray William Makepeace) ocena 4,5
Bardzo przyjemna bajka z ciekawymi postaciami i humorem.

6. Chata wuja Toma: Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce (Beecher Stowe Harriet Elizabeth)
Ma kilka scen nieznośnie egzaltowanych. W sumie pouczająca (aczkolwiek mało wyrafinowanymi metodami) i ciekawa fabuła. Momentami mnie wzruszyła jak przed laty. Poprawna.

7. Podróże Guliwera (Swift Jonathan) ocena 5
Ciekawe spojrzenie dorosłym okiem. Momentami zastanawiające, dużo satyry, świetne pomysły na nowoczesne porozumiewanie. Największy szok, to dziecko Guliwera z klaczą, tego nie pamiętałam w ogóle.

8. Paryska przygoda (Maupassant Guy de) ocena 5
Dlaczego on jest tak mało czytany, to nie wiem - mistrz opowiadania. Wyraziste postacie, bardzo sprawna fabuła, zwartość, pointa, bardzo dobrze się czyta. Niektóre pomysły interesujące. Ogólnie poruszające - żyją te opowiadania. Warto.

9. Przez dziurkę od klucza: 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe (Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van)) ocena 5,5
Obowiązkowe dla lubiących czytać o zwierzętach. Piękne, niesamowite zdjęcia. Bardzo różnorodne typy, poruszające historie, zadziwiające podobieństwo do ludzi.

10. O wojnie galijskiej (Cezar Gajusz Juliusz (Caesar Caius Iulius)) ocena 5
Bardzo dobrze się czyta, chociaż plemiona trochę mi się myliły i w sumie ciągle byłam w konfuzji, bo cały czas Cezar obwieszczał, że stłumił bunty, a tu bunty wybuchały na nowo. Relacja napisana oszczędnym stylem, bez ozdobników, co tym większe robi wrażenie. A wrażenie przede wszystkim to narzucający się strach. Rzymianie, ci żołnierze imperium, panowie świata działali na granicy ciągłej paniki, zresztą Gallowie i Germanie podobnie. No cóż, wojna to niepiękna rzecz. Ciekawe motywacje, ciekawe historie oblężeń i bohaterstwa. Bardzo żywe spojrzenie. Dotknięcie historii tak dalekiej. Niesamowite.

11. Rolle Antoni Józef (pseud. Dr. Antoni J.), Gospodarstwo naszych prababek
Urocza opowieść o pewnej sumiennej i pracowitej starościnie, wypiski z jej raptularza. Urokliwa apteczka z kordiałami.

12. Dzieci kapitana Granta (Verne Jules (Verne Juliusz))
Solidny Verne. Śmieszny Paganel. Zakończenie trochę czułostkowe, ale można przeczytać, zwłaszcza w młodości.

A teraz słucham adaptacji radiowej "Wojny i pokoju". Bardzo dobrze przedstawione, ale przycięte do wątków romansowych głównie, więc prawdziwa "Wojna i pokój" do powtórki. Co za literatura - po prostu można wejść w ten świat i od razu zamieszkać w nim bez żadnych przeróbek. Najwyższa półka.
Użytkownik: margines 2011-06-02 09:44 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Córka rzeźbiarza ocena... | Czajka
Buddenbrookowie: Dzieje upadku rodziny (Mann Thomas (Mann Tomasz)) - mam w planach, po recenzji misiaka i tym, jak OMINĄŁ MNIE film!
Tak samo w planach czytelniczych siedzi Córka rzeźbiarza (Jansson Tove) i Pierścień i róża (Thackeray William Makepeace), a teraz wskakuje Przez dziurkę od klucza: 30 lat obserwacji szympansów nad potokiem Gombe (Goodall Jane (właśc. Lawick-Goodall Jane van)):) - skoro obowiązkowe to nie może być inaczej;]!
Użytkownik: misiak297 2011-06-02 09:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Buddenbrookowie: Dzieje u... | margines
Ależ ja Manna nie trawię i na pewno nieczytanych Buddenbrooków nie recenzowałem:)
Użytkownik: margines 2011-06-02 10:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ ja Manna nie trawię ... | misiak297
Wiem, wiem.
Wszak jestem w tym wieku,
że człowieku mogło mi się pomylić,
a ty już korzystasz z chwili:P!
Użytkownik: misiak297 2011-06-02 10:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiem, wiem. Wszak jestem... | margines
Z sag to polecam wszystkim:

Saga rodu Forsyte'ów (Galsworthy John)

:)
Użytkownik: Czajka 2011-06-02 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ ja Manna nie trawię ... | misiak297
Buddenbrooków strawisz na pewno. :)
Użytkownik: AnnRK 2011-06-02 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Córka rzeźbiarza ocena... | Czajka
Tak z ciekawości: "Chatę wuja Toma" czytałaś w oryginalnej wersji Beecher-Stowe czy przeróbkę Stampf'la? Pytam, bo ciągle natykam się na Stampf'la i zaczynam się zastanawiać, czy są gdzieś dostępne starsze wersje, bezpośrednio tłumaczone z oryginału.
Użytkownik: margines 2011-06-02 13:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak z ciekawości: "Chatę... | AnnRK
U mnie są:);]
Za to właśnie wypożyczam sobie tę Chata wuja Toma (Stampf'l Stanisław):)
Użytkownik: AnnRK 2011-06-02 16:28 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie są:);] Za to właś... | margines
A u mnie nie ma, więc pewnie wypożyczę Stampf'la i tym razem chyba jednak przeczytam. Ostatnio tak się wykurzyłam, że dostałam nie to, co chciałam, że oddałam książkę nieprzeczytaną.

A oryginał czytałeś? Czytał ktoś w ogóle obydwie wersje, tak, żeby móc je porównać?
Użytkownik: margines 2011-06-02 17:23 napisał(a):
Odpowiedź na: A u mnie nie ma, więc pew... | AnnRK
JASNE, że czytałem:)!
Dawno, dawno temu już;]
W ogóle egzemplarz mój domowy jest bardzo wiekowy:)
Użytkownik: Czajka 2011-06-02 19:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak z ciekawości: "Chatę... | AnnRK
Czytałam przeróbkę dawno temu i teraz też słuchałam przeróbki. Może tłumaczone z oryginału przeczytam kiedyś przy okazji. :)
Użytkownik: Kov 2011-06-02 12:24 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Córka rzeźbiarza ocena... | Czajka
Też się zastanawiam dlaczego Maupassant jest tak mało czytany. Świetny autor.
Użytkownik: yeltet 2011-06-02 07:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica

"Bezduszna" Carriger Gail 6,0
"Dziecko Noego" Schmitt Éric-Emmanuel 5,0
"Kolekcjoner" Kava Alex 3,5
"Mroczny kochanek" Ward J. R. 6,0
"Niebo jest wszędzie" Nelson Jandy 3,5
"Ostatnia piosenka" Sparks Nicholas 4,0
"Rozważania psa Mafa i jego przyjaciółki Marilyn Monroe" O'Hagan Andrew 4,0 (audiobook)
"Sen zielonych powiek" Szałek Edyta 3,5
"Zapiski niewidomego taty" Knighton Ryan 5,0

Użytkownik: Habina 2011-06-02 12:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Lista książek przeczytanych w maju:

1. Dziewczyna z sąsiedztwa (Ketchum Jack (właśc. Mayr Dallas William)) - 4,5
2. Weranda pełna słońca (Fay Juliette) - 5,5
3. W ciemność (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) - 2
4. Loteria (Wood Patricia) - 6,0
5. Dom na wyrębach (Darda Stefan) - 4,5
6. Po pierwsze dla pieniędzy (Evanovich Janet (pseud. Hall Steffie)) - 4,0
7. Szukając Noel (Evans Richard Paul) - 5,5

oraz lista książek, które zamierzałam przeczytać, jednak nie potrafiłam z różnych powodów (główny powód - wiało nudą) i odłożyłam w najdalszy kąt (lub oddałam do biblioteki)

Oto one:

1. Szepty (Matuszkiewicz Irena)
2. W ogrodzie Mirandy (Krenz Katarzyna (Bogucka-Krenz Katarzyna))
3. Sosnowe dziedzictwo (Ulatowska Maria)
Użytkownik: RobertP 2011-06-02 16:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Przeczytane w maju:

1.Smith Wilbur-Zakrzyczeć diabła(4)
2.Kayitesi Annick -Jeszcze żyjemy(5,5)
3.Badjoko Lucien-Byłem dzieckiem żołnierzem (4,5)
4.Lindqvist Sven-Wytępić całe to bydło (4)
5.Dygat Stanisław-Pożegnania (4)
6.Szczepański Jan Józef-Polska jesień (4,5)
7.Trzeciak Antoni-3 1/2 lata w Niemczech hitlerowskich(4)
8.Sołżenicyn Aleksander -Jeden dzień Iwana Denisowicza i inne opowiadania (4,5)
9.Praca zbiorowa / wielu autorów-Hłasko nieznany (3,5)
10.Kirst Hans Hellmut-Szczęścia nie można kupić (4,5)
11.Kirst Hans Hellmut-Rozwiedzeni przez śmierć (4)
12.Kirst Hans Hellmut-Powojenni zwycięzcy (5)
13.Kirst Hans Hellmut-Nazywaliśmy go Galgenstrick (4)
Użytkownik: Jabłonka 2011-06-02 18:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Pracowity to był miesiąc, czasu mało na czytanie pozostało... Ale przeczytałam kilka świetnych książek i parę dobrych:
Z penisem jak z mężem: Trudno o ideał (Rudzka Zyta) przeciętna, plus za odwagę tematu
W drodze na Hokkaido: Autostopem przez Kraj Kwitnącej Wiśni (Ferguson Will) wspaniała, świetnie napisana, dużo informacji i naprawdę zabawna, duża 6
Republika marzeń: Utwory rozproszone, opowiadania, fragmenty, eseje, rysunki (Schulz Bruno) ten autor nigdy nie rozczarowuje, mocna 6
Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) ,nie tylko seks zbiorowy, to na prawdę świetnie napisana książka, z wyraźnymi charakterami i piękną wsią, mocna 4
Myć się czy wietrzyć?: Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś (Sokołowska Małgorzata) znowu 6,
Las Pigmejów (Allende Isabel) ,ostatni tom cyklu, dobra, choć mam wrażenie, że najsłabsza z całej trójki
Dobra nowina (Grabski Maciej (pseud.)) , największe rozczarowanie w tym miesiącu, bo znam wieś i lubię o niej czytać, ale... trzy z plusem, plus znowu za temat
Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) ,dobra, choć długo się przestawiałam na język i specyficzny smaczek początkowo mi umykał,
Dersu Uzała (Arseniew Władimir (Arsenjew Włodzimierz, Arsenjew W.K.)) pięknie wydana, przeciętna książka, chętnie sprezentuję komuś kto jej szuka :D
Czerwona Orkiestra (Mandalian Andrzej) , świetna, po prostu świetna :)
Czarnobylskie truskawki (Goldsworthy Vesna) , świetna, dzieciństwo mi się przypomniało :D
Cud uważności: Zen w sztuce codziennego życia (prosty podręcznik medytacji) (Hạnh Nhất Thích) i Bez początku, bez końca: Intymne serce Zen (Kwong Jakusho) , obie prezentowe, ku nauce przeczytane, do zastosowania się przybieram ;D
i ostatnia, skończona w poranek Dnia Dziecka,
81:1: Opowieści z Wysp Owczych (Michalski Marcin, Wasielewski Maciej) ,świetna, tak bardzo polubiłam Farerów, że i pomyślałam o podróży choć, albo i nawet pomieszkaniu, i to nie tylko ze względów ekonomicznych ;)
Byłabym zapomniała o
Tak trudno być mną! (Półtorak Dagmara) bo przemęczyłam się do połowy i dałam za wygraną, dawno żadna książka mnie nie pokonała, i dlatego nie oceniłam jej - chętnie komuś podaruję...
Użytkownik: Simons 2011-06-02 18:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Pracowity to był miesiąc,... | Jabłonka
Co do ostatniej książki z Twojej listy i zdania "chętnie komuś podaruję" - naprawdę? To ja się zgłaszam i pięknie uśmiecham.
Użytkownik: Jabłonka 2011-06-02 18:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Co do ostatniej książki z... | Simons
Nie ma sprawy :D wyślij mi tylko adres, jutro Ci ją wyślę :D
Użytkownik: Simons 2011-06-02 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ma sprawy :D wyślij m... | Jabłonka
Wielkie dzięki!
Użytkownik: junix 2011-06-02 20:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Mój maj:
1. Lodowaty grób Ch.Harris (4.5)
2. Splątane sieci Anne Bishop (4)
3. Naznaczeni błękitem E.Białołęcka (4.5)
4. Nie szukaj mnie P.Wereśniak (5)
5. Breslau forever A.Ziemiański- w trakcie...


Użytkownik: epikur 2011-06-02 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Jak ten maj szybko minął. Ale co nieco udało się przeczytać.

Guz w fiołkach (Grabkowski Wacław)
Chłopięce lata: Sceny z prowincjonalnego życia (Coetzee John Maxwell)
Zapiski oficera Armii Czerwonej (Piasecki Sergiusz)
Żółta gwiazda i czerwony krzyż (Mostowicz Arnold)
Stąd do starożytności (Krawczuk Aleksander)

Ogólnie wrażenia pozytywne, chociaż chciałoby się więcej. Poczytałem trochę o moich bliskich okolicach, a także o odległym już czasie dzieciństwa, do którego przeniosłem się z panem pisarzem Grabkowskim, poznałem wreszcie prozę Coetzeego dzięki jego wspomnieniom z dzieciństwa, po raz kolejny doceniłem Piaseckiego, który doskonale scharakteryzował mentalność "ruskich panów", przeczytałem wspomnienia z łódzkiego getta, a także prześlizgnąłem się po starożytnych ciekawostkach dzięki lekkiemu stylowi Krawczuka. No i w czerwcu też chciałbym powspominać co tam działo się pod tym Maratonem i jaką naprawdę pisarką jest ta cała Fleszarowa...:)
Użytkownik: Stepan_Astachow 2011-06-03 00:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Maj pod względem jakościowym upłynął mi stosunkowo średnio:

1. Doktor Żywago (Pasternak Borys) [4] - książka oczywiście świetna, jeżeli wcześniej nie czytało się "Cichego Donu" Szołochowa. Nudna jak flaki z olejem część opisująca podróż Jurija pociągiem.

2. Niektórzy mają się lepiej (Makowski Piotr) [3]

3. Zimne kraje 3 (Świetlicki Marcin) [4,5] - Świetlicki nigdy nie był moim ulubionym poetą; tom obiektywnie dobry, jednak nie poruszył moich najczulszych strun.

4. Madame (Libera Antoni) [3,5] - z powyższą książką mam problem. Mniej więcej do połowy czytało mi się ją świetnie, jednak po pewnym czasie główny bohater powieści zaczął budzić moją niechęć a nawet wrogość; cóż, być może jestem dwudziestoletnim frustratem, który nie może znieść, iż ktoś, będąc w ostatniej klasie liceum, mówi płynnie po francusku, zna świetnie literaturę oraz sztukę w ogóle, gra na fortepianie, para się aktorstwem, zna filozofię i na dodatek mówi wierszem, co więcej: na każdym kroku podkreśla beznadziejną polityczną sytuację Polski w latach 60-tych, ponadto nie lubi ludzi, czuje do nich odrazę, słowem, wywyższa się. Osobnik genialny, wręcz pretensjonalny; lecz może książka ta miała w zamyśle być o kimś ponadprzeciętnym, jednak jej sztuczność bijąca z każdej strony, osobiście, była dla mnie nie do zniesienia. Plus należy się jednak za kreację tytułowej Madame.

5. Nagi lunch (Burroughs William Seward) [1,5] - większej tandety nie czytałem. Kompletna grafomania, jak dla mnie.

6. Imperium (Kapuściński Ryszard) [5] - po książkę sięgnąłem, ponieważ interesuję się poniekąd historią ZSRR; oczywiście w owym reportażu znajdują się opisy podchodzące pod kreację, jednak taki był styl Kapuścińskiego i trzeba się z tym liczyć.

7. Oskar i pani Róża (Schmitt Éric-Emmanuel) [4] - chwyta za serce, ale głębi w niej nie znalazłem. Może nie była potrzebna?Użytkownik: Jabłonka 2011-06-03 06:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Maj pod względem jakościo... | Stepan_Astachow
Historią ZSRR? A próbowałeś Moskiewski proces: Dysydent w archiwach Kremla (Bukowski Władimir) ? Opowieść dysydenta, który wyniósł z archiwów KGB mnóstwo materiałów i dzieli się nimi z czytelnikiem... ciekawe, ciekawe...
Użytkownik: Stepan_Astachow 2011-06-04 12:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Historią ZSRR? A próbował... | Jabłonka
Nie, niestety nie czytałem, jednakże zachęciłaś mnie, bym to uczynił:)
Użytkownik: agatatera 2011-06-03 09:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Lekko spóźniona tym razem, ale jak zwykle - jestem :)

- Sorry (Drvenkar Zoran) (6 - za pomysł, za wykonanie, za doprowadzenie mnie prawie do obłędu kiedy musiałam odłożyć książkę, za niezmiernie zakręconą fabułę, za koncentrację z którą czytałam, brawo! Mam nadzieję na tłumaczenie innych książek tego autora, bardzo dobry i unikatowy thriller)

- Zawsze przy mnie stój (Jess-Cooke Carolyn) (5,5 - niesamowita historia ludzi i aniołów, świetna odskocznia od anielskich romansów paranormalnych i aniołów zniszczenia, tutaj anioły są aniołami stróżami, ale jak świetnie jest to zbudowane i opisane, bardzo ciekawa i przejmująca książka)

- Niebo nad Maralal: Moje życie u boku wojownika Samburu (Hachfeld-Tapukai Christina) (5 - interesująca opowieść z życia Niemki, która wyszła za wojownika Samburu i zamieszkała w Kenii. Autorka stara się zachować obiektywizm, widzieć obydwie strony wszelkich sytuacji, ciekawie opisuje życie tak różne, od tego, które miała w Niemczech. Cały czas miałam wrażenie, że dziwne jest to, że nie są opisane początki ich wspólnego życia i dopiero teraz, przy ocenianiu książki, zobaczyłam, że to drugi tom cyklu...)

- Judasz całował wspaniale (Papathanasopulu Maira (Papathanasopoulou Maira)) (2 - powinno być 3, książka zupełnie przeciętna, ale ocena została obniżona ze względu na stworzenie najbardziej upierdliwych i durnowatych bohaterów od dłuższego czasu. Nie wiem sama ile razy (40?) miałam ochotę rzucić książką o ścianę! Toporny styl, niedopracowane dialogi i owi wkurzający bohaterowie to za dużo jak na mnie ;))

- Dłoń pełna gwiazd (Schami Rafik) (4,5 - bardzo zgrabnie napisana opowieść o życiu w Damaszku. Oczami nastolatka widzimy prawdziwe życie, rozgrywki polityczne, ubóstwo, zmiany rządów oraz bardziej prywatne sprawy - pierwszą miłość, dojrzewanie, przyjaźń, smutek. Ciekawa książka)

- Pustynna Włócznia: Księga II (Brett Peter V.) (5,5 - świetna kontynuacja pierwszej księgi. Brett zdecydowanie wie, jak stworzyć ciekawą i dobrze napisaną księgę fantasy. Zastanawiam się tylko, jaka będzie kontynuacja? Bo przecież to się chyba tak skończyć nie może ;))

- Julia (Fortier Anne) (4,5 - ciekawa wersja alternatywna historii "Romea i Julii" oraz jej kontynuacji aż do czasów współczesnych. Nie jest to arcydzieło, ale czytałam z przyjemnością, sprawiła mi frajdę :))

- Gangster: Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii (García Joaquín, Levin Michael) (4 - oceniłam ja jako dobrą ze względu na to, że to prawdziwa historia, bardzo interesująca opowieść agenta FBI, któremu udało się wejść w szeregi La Cosa Nostra w Nowym Jorku. Niestety, nie wiem czemu, ale wymęczyła mnie ta książka, sama dokładnie nie wiem czemu - czy też niepotrzebnie włączone były inne sprawy w opis tej największej, czy też zwyczajnie osoba, która pomagała mu tworzyć tą książkę nie pomogła nadać jej bardziej "przyjaznego" dla czytelnika stylu, w każdym bądź razie nie wciągnęła mnie)

- Bez pożegnania (Rybałtowska Barbara) (5,5 - przejmująca opowieść o przeżyciach kobiety, która przecierpiała wojnę tułając się po Rosji i wielu innych krajach, która straciła męża na samym początku wojny i jedyną bliską jej osobą, była maleńka córeczka, która musiała robić wiele, by przeżyć i wykarmić dziecko, przejmująca opowieść o przetrwaniu! Bardzo jestem ciekawa kolejnych tomów tej sagi)

- Świniobicie (Szabó Magda) (5 - co za "duszna" i ponura powieść! Wszystko jest źle, bohaterów nie spotyka nic dobrego, a i oni sami są paskudni. Szczególnie nie lubiłam dwójki głównych bohaterów, czyli Póliki oraz Csutaka. To wszystko nie zmienia faktu, że to najzwyczajniej w świecie bardzo dobrze napisana książka)

- Fioletowy hibiskus (Adichie Chimamanda Ngozi) (6 - niczego w tej książce nie było zbyt wiele lub zbyt mało, świetnie wyważona, oszczędna w stylu opowieść o miłości i nienawiści, kacie i ofiarach, rodzinie, sytuacji w Nigerii. Świetnie napisana książka)

- Upadły anioł (Jungstedt Mari) (4 - po przeczytaniu 4 części z tej serii mogę już chyba powiedzieć, że jej książki są poprawne, miejscami nawet całkiem fajne, ale do mistrzów kryminału to Jungstedt bardzo daleko ;))

- No cóż, za moich czasów... (Fehér Klára) (5 - bardzo interesująca książka, która w lekki sposób przekazuje mniej lekkie treści. Pod niby prostymi domowymi, szkolnymi i miłosnymi przygodami nastolatki dowiadujemy się także na przykład o drugiej wojnie światowej, życiu na Węgrzech oraz dyskryminacji Żydów)

- Ród Aszura (Mahfuz Nadżib (Mahfūz Najīb)) (6 - kolejna świetna książka tego autora. Już "Hamida..." była urzekająca, a "Ród Aszura" jest wręcz baśniowy :) Mahfuz cudnie maluje słowem, operuje pięknym językiem, tworzy tak ciekawych bohaterów. A na dodatek taka saga rodzinna to dodatkowa przyjemność, brawo!)

- Namiestniczka: Księga I (Szkolnikowa Wiera) (5 - faktycznie, mogę się zgodzić z zarzutem powolności, ale kompletnie mi to nie przeszkadzało + dla mnie nie była ona aż tak powolna, jak dla innych. Podobała mi się ta "dorosła" fantasy, która jest w dużej części opowieściach o władzy, polityce, rozgrywkach dworskich, rządzeniu imperium. Nie ma tu dziwnych stworów (ok, są elfy, ale na razie obecność mało akcentowana), nie ma machania mieczem na prawo i lewo. Jest za to dużo rozmyślania, rozmów, całkiem sporo emocji)

- Manikiur dla nieboszczyka (Doncowa Daria) (5 - nic poważnego, lekki kryminał zapewniający bardzo fajną rozrywkę. Nie będę komentować fabuły, ale wydaje mi się, że warto przeczytać taki kryminał z lekkim przymrużeniem oka ;) Troszeńkę w stylu wczesnej Chmielewskiej (ale tylko troszeńkę ;)). Zdecydowanie będę sięgać po kolejne z tego cyklu)

- Paranormalność (White Kiersten) (6 - jest świetna jak na swoją klasę, czyli lekką rozrywkę głównie dla młodzieży. Lekko gapiowata, bardzo "dziewczyńska" główna bohaterka, mnóstwo paranormalnych stworów, złe elfy, zakochanie, walka i życie, czyli recepta na sukces :) Wszystkie "Szeptem" się umywają do "Paranormalności")

- W potrzasku (Smith Gordon Alexander) (5 - kolejna dobra książka dla młodzieży. Okrutny i niesamowity świat do którego trafiają bohaterowie, jednocześnie jasny przekaz dotyczacy dobroci, wzajemnej pomocy, przyjażni, wytrwałości, poświęcenia. Ale kończy się w takim miejscu, że mam ochotę gryźć! Nie powinno tak kończyc się książki, jak nie wiem, kiedy będzie następna część :P)

- Gościniec (Kozioł Andrzej) (4,5 - pełna melancholii opowieść o upływie lat, Madonna Przyniesiona przez Wodę jest Strażniczką Gościńca, obserwuje ludzi przetaczających się przez drogę, słucha wieści, patrzy na wieczne zmiany. Lata upływają, świat zmienia się coraz bardziej, czy jest w nim jeszcze miejsce na takie Madonny?)

- Porzuceni (Cabot Meg (Cabot Meggin; pseud. Carroll Jenny lub Cabot Patricia)) (4 - ciekawa historia nastolatki i strażnika dusz, historia diamentu Persefony, furii, połączona z teraźniejszością i życiem amerykańskich nastolatków. Ciekawa jestem, jak autorka planuje rozwinąć opowieść w dalszych tomach)

- Gaumardżos!: Opowieści z Gruzji (Dziewit Anna (Dziewit-Meller Anna), Meller Marcin) (5 - za wzbudzone uczucia powinno być nawet więcej niż 5, bardzo ciekawa, zupełnie subiektywna opowieść o Gruzji, pełna emocji, które wzbudza w autorach, smakowita, miejscami przerażająca, wzruszająca, smutna i zachwycająca. Bardzo dobrze sprawdziła się w byciu "książką na podróż")
Użytkownik: norge 2011-06-03 10:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Lekko spóźniona tym razem... | agatatera
Czekałam na tą listę, Engo, bo zawsze po twoich podsumowaniach napycha mi się schowek. Tym razem najbardziej zainteresowała mnie Barbara Rybałtowska. Dziekuję :)
Użytkownik: misiabela 2011-06-03 11:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czekałam na tą listę, Eng... | norge
Ha, a ja właśnie czytam Rybałtowską i też mi się podoba :-)
Użytkownik: agatatera 2011-06-03 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czekałam na tą listę, Eng... | norge
Ja z Twoich również sobie zawsze coś wybieram, a w tym miesiącu masz jeszcze ciekawszą listę niż normalnie :>
Użytkownik: Gusia_78 2011-06-03 13:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Witam,

mój maj:

Trzej muszkieterowie (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) (4) audiobook

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Aleksijewicz Swietłana) (5,5)-wstrząsające i do głębi prawdziwe,zasłużony laureat tegorocznego "Kapuścińskiego"

The Lion, the Witch and the Wardrobe (Lewis Clive Staples) (5)

Autobiografia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (5,5)-na okładce jest napisane
że "to najlepsza,rzecz jaką A.Ch. kiedykolwiek napisała" i chyba się z tym zgadzam

Użytkownik: Lwiica 2011-06-03 13:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Książki przeczytane w maju:

Ruchomy zamek Hauru (Jones Diana Wynne) (4,5)
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki (Vargas Llosa Mario) (5,0)
451º Fahrenheita (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas)) (4,0)
Gra o tron (Martin George R. R.) (5,0)
Lot nad kukułczym gniazdem (Kesey Ken) (5,5) skończona na początku maja

Obawiam się, że sesja w czerwcu mnie skutecznie unieruchomi...
Użytkownik: isia_144 2011-06-04 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Mój skromny maj:

Srebrne krzesło (Lewis Clive Staples) (4,5)

Martwy dla świata (Harris Charlaine) (3,5)

Blondynka na Zanzibarze (Pawlikowska Beata) (4)
Użytkownik: Paullla 2011-06-04 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Mój maj:

- "Lista Pana Rosenbluma",Solomons Natasha,
- "Mój prywatny sąd ostateczny", Daniel Koźmiński.

Zaczęłam też "Macierz" Rodziewiczówny, "Annę Kareninę" Tołstoja, "Pasje życia" Irving Stone'a i "Bałkańskie upiory" R. D. Kaplan'a, ale dokończę w czerwcu :D .

Użytkownik: nikosizina 2011-06-07 18:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam:) | veverica
Z małym pośilzgiem, ale jestem :)

9. Anioły i demony (Brown Dan) 3,5 - bardzo efekciarska, wręcz "holiłódzka" producja z dobrym pomysłem, ale końcówka bardzo słaba.

8. Tajemnica Siedmiu Zegarów (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5 - w książce pojawia się bardzo ciekawy pomysł na hobby, też bym tak chętnie spędziła czas :)

7. Dzieje Tristana i Izoldy (< autor nieznany / anonimowy >) 2,5 - oj nie! Dramat straszny, takiego szczęścia jak co chwilę mają główni bohaterowie to chyba nikt na świecie nie ma ;) Zauważają każdy cień, wrogowie zmieniają się w sprzymierzeńców i dopiero własne niemądre decyzje doprowadzają ich do zguby. Niepodoba mi się.

6. Hobbit czyli Tam i z powrotem (Tolkien J. R. R. (Tolkien John Ronald Reuel)) 4,0 - ładna, ale chyba jestem już za stara.

5. Noc w bibliotece (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,0 - przecież to było oczywiste kto zabił... zero niespodzianki :(

4. Po pogrzebie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 5,0 - a ta znowu wszystko poplątała tak, że nie wiadomo o co chodzi :) Jestem na tak.

3. Potworny regiment (Pratchett Terry) 4,5 - bardzo "ładny" Pratchett, dziewczęcy, zabawny i brawurowy. W pewnym momencie trochę mi Achaję przypominał, ale taką Pratchettową :) Bardzo fajna!

2. Złodziej czasu (Pratchett Terry) 3,5 - lubię Susan, lubię Igory, podobało mi się "tik, tik" jako oznaczenie rozdziałów, ale sam pomysł na fabułę już mniej lubię.

1. Pani Jeziora (Sapkowski Andrzej) 4,0 - się skończyło się. I nawet nieźle, ale ten wątek z Camelotem jakoś mnie nie przekonał.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: