Dodany: 26.05.2011 21:06|Autor:

"Łącząc w niezwykły sposób chłodny realizm ze śmiałymi przepowiedniami, Friedman proponuje nam wycieczkę po nadchodzącym stuleciu. Zapewnia, iż Stany Zjednoczone dysponują tak przytłaczającą potęgą, że zlikwidują zagrożenie ze strony islamskich terrorystów, pokonają w pierwszych dwóch dekadach odradzającą się Rosję i w końcu zdobędą kontrolę nad systemem kosmicznych baz rakietowych, które nazywa gwiazdami bojowymi. [...] Niezależnie od tego, czy wizje z kryształowej kuli Friedmana naprawdę się ziszczą, z pewnością dostarczą wspaniałej rozrywki".
"Publisher's Weekly", 15 grudnia 2008

"To znakomita książka i zafascynuje wielu czytelników".
"Booklist", Mary Whaley, 1 stycznia 2009

"Odradzająca się Rosja będzie próbowała odtworzyć strefę buforową w Europie Wschodniej i na Kaukazie, ale kurcząca się liczba ludności i uzależnienie od surowców w sferze gospodarczej przesądzą o porażce i upadku rosyjskiego imperium. Japonia, Turcja i Polska wypełnią próżnię. [...] Niewielu czytelników potraktuje wszystkie te przepowiednie poważnie, ale większość zgodzi się, że autor przeprowadza logiczny wywód, oparty na szerokiej znajomości geopolityki, i potrafi go ciekawie przedstawić".
"Kirkus", 15 grudnia 2008

"Duże zapotrzebowanie na ekspertyzy Friedmana nie wydaje się dziwne, jeśli wziąć pod uwagę jego znaczące sukcesy. Przewidział, na przykład, odrodzenie rosyjskich aspiracji mocarstwowych, podczas gdy reszta świata nadal postrzegała Rosję jako młodą demokrację i odpowiedzialnego członka społeczności międzynarodowej. [...] W swojej pracy autor przyjmuje podstawowe założenie, że bieg historii określają pewne czynniki, tak jak teren, przez który płynie rzeka, wpływa na formę jej koryta. Potrzebny jest zatem przyrząd, pozwalający spojrzeć na krajobraz w odpowiedni sposób i dostrzec prawdopodobną drogę, którą potoczą się wody historii. [...] Książka »Następne sto lat« to arcydzieło geopolityki, stworzone przez najlepszego adepta tej dyscypliny. Podejrzewam, że jeśli nie nastąpi koniec świata, w 2100 roku czytelnicy będą pod wielkim wrażeniem przenikliwości i zdolności przewidywania doktora Friedmana".
Vasko Kohlmayer, FrontPageMagazine.com, 5 lutego 2009

"Któż by się spodziewał, że następna wielka fikcja ku pokrzepieniu polskich serc wyjdzie spod pióra zimnego amerykańskiego analityka? »Następne 100 lat. Prognoza na XXI wiek« George'a Friedmana to nie powieść, lecz ciąg geopolitycznych symulacji. Została jednak spisana prosto, przystępnie, w charakterystycznym stylu amerykańskiej gawędy popularnonaukowej".
Jacek Dukaj, Wirtualna Książka wp.pl, 8 maja 2009

[AMF Plus Group, 2009]

Użytkownik: wasu 31.03.2014 10:35 napisał(a):
Odpowiedź na: "Łącząc w niezwykły sposó... | Pripyat
Wczoraj przeczytałem ponownie po kilku latach .. polecam przeczytać analizę zachowania Rosji w latach 2010-2015-2020 w świetle obecnych problemów na Ukrainie .. brzmiało to jakos tak: Przewiduję że do roku 2015 Rosja podporządkuje sobie Białoruś i Ukrainę.