Dodany: 22.05.2011 10:13|Autor:

Malarze mówią? Najpierw milczą. Nie jest łatwo nakłonić ich do zwierzeń.

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – o swoich obrazach, swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i o tym, co się nie udało, co nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu. Wreszcie o swoich wizjach, intensywnie zmysłowych doznaniach tego czegoś ulotnego, na co właściwie brak słów, co można tylko… namalować.

Rozmowy zamieszczone w albumie powstawały na przestrzeni wielu lat. Niektórzy malarze już odeszli. Ich wypowiedzi stały się niepowtarzalnym dokumentem, pejzażem mentalnym, a także, co może najważniejsze, bezpruderyjną manifestacją artystycznych postaw. Wybór twórców, reprezentujących różne kierunki i pokolenia, jest subiektywny. Obiektywna pozostaje jedynie wartość samych dzieł. Dzieł cieszących się międzynarodowym uznaniem. Współczesne malarstwo polskie jest bez wątpienia kontrowersyjne. I bez wątpienia ciekawe, kreatywne, na światowym poziomie. Żywe!

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Aleksandra Jachtoma, Łukasz Korolkiewicz, Jerzy Mierzejewski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Teresa Pągowska, Jacek Sempoliński, Jacek Sienicki, Jonasz Stern, Barbara Szubińska, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Hanna Zawa-Cywińska.

[Rosikon Press, 2011]