Dodany: 20.05.2011 18:44|Autor:

Książka: Chata wuja Toma
Stampf'l Stanisław
Notę wprowadził(a): miłośniczka

Dzisiaj, gdy świat, szybciej niż kiedykolwiek, pędzi do przodu i wiele spraw wymyka się spod naszej kontroli, postawieni w trudnych sytuacjach, wybierając i decydując, szukamy lektury, która pomoże nam uwierzyć we własne siły i sens naszych działań. "Chata wuja Toma" może spełnić tę rolę przekonując, że nigdy nie powinno się tracić nadziei. Powieść ta, uznana za klasykę literatury światowej, wyszła spod pióra Harriet Beecher-Stowe (1811-1896). Autorka dała w niej wyraz swej pasji i wytrwałości, z jaką przez całe życie walczyła o ludzką godność.

Książka doczekała się w Polsce wielu opracowań i skrótów, ale w pełni udanej i najlepszej adaptacji tego dzieła dokonał w 1965 znany twórca słuchowisk radiowych, Stanisław Stampf'l (1919-1980). Tak opracowana literacko powieść Harriet Beecher-Stowe stała się jedyną w swym rodzaju sagą rodzinną, która przy całym bogactwie opisywanych wątków, realiów minionej epoki i dramatycznych zdarzeń zachowuje lekkość i zwartość i czytana jest z niesłabnącym zainteresowaniem.

[Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 1993]