Dodany: 14.05.2011 19:40|Autor: agatatera

Książka: Julia
Fortier Anne

Czy uda się zdjąć klątwę?

Julia Jacobs, młoda Amerykanka otrzymuje po śmierci ukochanej cioci klucz oraz list, który wyjaśnia jej to, co działo się w przeszłości. Okazuje się, że Julia jest z pochodzenia Włoszką, a matka zostawiła jej w skrytce bankowej tajemniczą przesyłkę. Dziewczyna leci więc do Włoch, konkretnie do Sieny, gdzie okazuje się, że to nie żaden wielki skarb (czego się spodziewała), tylko zbiór listów, opis średniowiecznej historii oraz zaczytany egzemplarz "Romea i Julii". Ten pakiet dokumentów naprowadza ją na ślad tajemnic i własnej rodziny, i sławnej pary średniowiecznych kochanków. Co Romeo i Julia mają wspólnego ze współczesnością? Czy Julia rozwiąże rodzinną tajemnicę? Dokąd zaprowadzą ją wskazówki zostawione przez matkę? Kogo spotka na swojej drodze?

"Julia" jest splotem poszukiwań prowadzonych przez główną bohaterkę oraz poznawania historii Romea i Julii. Prawdziwych, a nie tych, których znamy z wersji stworzonej przez Szekspira. Bo okazuje się, że najwcześniejszy wariant tej opowieści rozgrywał się właśnie w Sienie, a jej pierwowzorem była niesamowita miłość dwojga młodych mieszkańców tego miasta. Jednocześnie obserwujemy przygody Julii, jej badania i próby rozwiązania zagadki oraz przygody Romea, Giulietty i brata Laurentego. Muszę przyznać, że takie przeplatanie akcji wyszło autorce bardzo zgrabnie, w ogóle nie przeszkadzało w czytaniu.

Anne Fortier stworzyła ciekawą opowieść, gdzie wydarzenie goni wydarzenie, dzieje się bardzo dużo, a treść cały czas przykuwa uwagę czytelnika. Bohaterowie są liczni i bardzo różnorodni. Mamy i typowe czarne charaktery, i naiwne panienki, i tajemniczych mężczyzn, ale właściwie większość głównych bohaterów charakteryzuje to, że po części dają się kierować uczuciom.

Książka jest poprawna, mogłabym się czepiać drobiazgów, ale nie będę, bo czytałam z prawidłowym nastawieniem, czyli: chciałam lekkiej książki, która będzie ciekawa, wciągająca i zapewni mi dobrą rozrywkę. "Julia" wywiązała się więc znakomicie z moich oczekiwań. Dodatkowym plusem była możliwość poczytania o tym, jak według autorki (wiem, że bazuje na faktach, ale nie wiem, w jakim stopniu) wyglądało życie w średniowiecznej Sienie.

Jeżeli macie ochotę na czystą rozrywkę na całkiem fajnym poziomie - polecam!

[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu]

Użytkownik: julbog 04.08.2012 14:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Julia Jacobs, młoda Amery... | agatatera
Książka trochę kuluje jeśli chodzi o dialogi - czasami wydają się drewniane, lecz nie powstrzymało mnie to przed przeczytaniem jej (mimo prawie 500str) na raz. Książka ma świetną "grywalność", momentalnie wciąga nas fabuła i porywa do Włoch - tych średniowiecznych jak i współczesnych. Może nie zmieni niczyjego życia, ale z pewnością zapewnia świetną rozrywkę.