Dodany: 10.05.2011 20:28|Autor:

Książka: Szklany dom
Stross Charles
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Robin budzi się w szpitalu, stwierdzając, że stracił prawie wszystkie wspomnienia, a chwilę potem odkrywa także, że ktoś próbuje go zabić. Jest XXVII wiek, między gwiazdami podróżuje się bramkami teleportacyjnymi, a narzędziem wojen są sieciowe robaki, cenzurujące osobowości uchodźców i biorące na celownik historyków. Wojna domowa skończyła się, Robina zdemobilizowano, ktoś chce go jednak zlikwidować ze względu na coś, co wiedziała jego poprzednia osobowość. Uciekając przed bezlitosnym prześladowcą i szukając kryjówki, zgłasza się na ochotnika do niezwykłego eksperymentalnego ustroju - Szklanego Domu. Jest on symulacją kultury sprzed Akceleracji, uczestnicy eksperymentu dostają w nim nowe, anonimowe osobowości: wydaje się, że to idealny azyl dla uciekającego postczłowieka. W tym domu, z którego nie da się uciec, Robin przejdzie jeszcze bardziej diametralną zmianę, znalazłszy się na łasce i niełasce eksperymentatorów oraz własnej niezrównoważonej psychiki...

Trzymający w napięciu thriller polityczno-psychologiczny. Świat, w którym każda stronica ocieka nowymi pomysłami Stross pokazuje swój talent, tworząc postaci, które są nie tylko wiarygodne, ale też pozwalają czytelnikowi na utożsamienie. "Szklany dom" ukazuje także obecny w pisarstwie Strossa aspekt ostrej satyry.

"Najnowsza i (jak dotąd) najlepsza powieść Strossa, wciągający, zakręcony i bardzo dobrze napisany thriller paranoiczny. Pikantna mieszanka ekstremalnej ekstrapolacji fantastycznonaukowej, świetnych, wielowymiarowych postaci, niezwykłej ilości zwrotów akcji i wspaniałej narracji czyta się jak Heinleina w jego najlepszych latach. Energia i wyobraźnia nigdy Strossa nie zawodzą - także puenta książki jest znakomita i satysfakcjonująca. Gorąco polecam".
"Revolution Science Fiction"

"Charles Stross jest zapewne najbardziej ekscytującym pisarzem z branży science fiction. A "Szklany dom" to jego jak dotąd najlepsza powieść Stross znakomicie radzi sobie z kwestiami tożsamości, osobowości i pamięci. Jego książki zawsze odmalowują interesujące wersje przyszłości, które wydają nam się teraz tak obce, jak nasza teraźniejszość komuś, kto żył pięćset lat temu".
"SFRevu"

"Ta nowa, wiarygodna i śmiała powieść SF niesie echo starszych utworów, jednocześnie mówiąc własnym głosem o nowych przemyśleniach i możliwościach. I właśnie to doskonale udaje się Charlesowi Strossowi w jego nowej książce (...) Pierwsze dno fabuły to czysty Stross, organiczny i wszechogarniający atak na wszystkie stęchłe koncepcje przyszłości. Język jest cięty, nowatorski i płynny. Postacie wciągające i wiarygodne, fabuła zaś szybka i zamaszysta".
"Science Fiction Weekly"

"Najnowsza i (jak dotąd) najlepsza powieść Strossa, (...) wciągający, zakręcony i bardzo dobrze napisany thriller paranoiczny (...) Pikantna mieszanka ekstremalnej ekstrapolacji fantastycznonaukowej, świetnych, wielowymiarowych postaci, niezwykłej ilości zwrotów akcji i wspaniałej narracji (...) czyta się jak Heinleina w jego najlepszych latach. (...) Energia i wyobraźnia nigdy Strossa nie zawodzą - także puenta książki jest znakomita i satysfakcjonująca. Gorąco polecam".
SF Site

[MAG, 2011]