Dodany: 30.04.2011 16:32|Autor: Shinigami

O homoseksualizmie bez taniej sensacji


Ciekawa pozycja o praktykach homoseksualnych w Japonii. Jako, że interesuję się Japonia, książka ta zwróciła moja uwagę. Napisana w rzetelny i wiarygodny sposób przedstawia jaka wyglądały tego rodzaju praktyki. Jak wpływały na politykę, dodatkowo ponieważ zrozumienie tła kulturowego i religijnego jest w tym przypadku istotne, czytelnik dostaje sporo informacji na ten temat. Porównana zostaje sytuacja w Japonii z sytuacją w starożytnej Grecji i w mniejszym stopniu resztą Europy. Opisuje sytuacje kobiet zarówno szanowanych mężatek jak i kurtyzan. Pokazuje, że pewne zachowania przypisywane kobietom nie są związane z płcią, a z pozycją społeczną. Wszystko to daje obraz odległej kultury i tamtych czasów. Autorka podchodzi do tematu z dystansem nie w żadnym momencie nie oceniając tych praktyk. Są tam pewne pikantne historie i nie jest to lektura dla ludzi pruderyjnych, ale cały czas zachowany zostaje naukowy ton i jest jasne, że nie jest to szukanie taniej sensacji.

Czytał to może ktoś i chce się podzielić opinią? Mnie się ta książka podobała, gdyż daje do myślenia, jak bardzo kultura w jakiej się wychowujemy wpływa na nasz osąd pewnych zachowań. Poza tym można się dowiedzieć ciekawych rzeczy np. jak wyglądały początki teatru Kabuki.
Wyświetleń: 3503
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: Shinigami 30.04.2011 17:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa pozycja o praktyk... | Shinigami
Dopiera teraz zauważyłam, że napisałam błędnie homoseksualizimie zamiast homoseksualizmie, przydałaby się opcja edytuj.
Użytkownik: margines 30.04.2011 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa pozycja o praktyk... | Shinigami
Ja nie czytałem,
dopiero o tej książce się dowiedziałem;
wpisuję ją na listę, niech czeka na czas
gdy za jej lekturę wezmę się raz:)
Użytkownik: Gandam 28.06.2011 23:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa pozycja o praktyk... | Shinigami
Książka jest ciekawa, uzupełniła w znacznym stopniu moje informacje na temat zachowań erotycznych oraz stosunków społecznych bezpośrednio powiązanych z szeroko pojętą erotyką. W pewnym stopniu książka jest rozszerzeniem pracy Iwony Kordzińskiej-Nawrockiej "Ulotny świat ukiyo, obraz kultury mieszczańskiej w twórczości Ihary Saikaku", wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytety Warszawskiego w 2010r. Te dwie pozycje w sposób kompleksowy prezentują stosunki damsko-męskie i stosunki homoerotyczne oraz ich kontekst społeczny i kulturowy. Stanowią wspaniałe źródło informacji na temat genezy dzielnic rozkoszy i rozwoju specyficznej formy usług seksualnych świadczonych przez geisze. "Piękni, młodzi, kosztowni" rozwija temat tak fascynujący jak ludzkie zachowania seksualne i ich kontekst społeczny i kulturowy, w literaturze naukowej i popularnonaukowej traktującej o społeczeństwach i społecznościach historycznych często brakuje informacji na temat "dorobku seksualnego" dawnych kultur. Erotyka pomimo pewnej oficjalnej naukowej otoczki jest traktowana w sposób bardzo wstydliwy a trudno mówić o społeczeństwie, rodzinie i interakcjach międzyludzkich pomijając kontekst seksualny i stosunek społeczeństwa do zachowań erotycznych. Natomiast dla osób zainteresowanych kulturą Japonii będzie ciekawą lekturą uzupełniającą dającą pewien konteks historyczny do obserwacji tak popularnej popkultury japońskiej, a zwłaszcza utworów "yaoi" traktujących o związkach homoseksualnych, w mandze, anime i literaturze w tym fenomenie "yaoi" w twórczości fanfiction.
Kilka słów komentarza na temat samej książki, w trakcie lektury przeszkadzał mi chaos panujący w wypowiedziach autorki, pewna powtarzalność zwrotów i ogólnie styl, który mogę określić jako studencki. Treści brak pewnej lekkości pióra, być może sama autorka była skrepowana tematyką i nadała książce dość sztywny styl. Osobiście rozbawiło mnie stosowanie bardzo eleganckiej formy eros, erosie w miejsce popularnego i dość wulgarnego słowa seks.
Jak dla mnie jest to lektura obowiązkowa dla osób zainteresowanych kulturą Japonii, "sprawy łóżkowe" dodają kolorytu i przybliżają każdą dawną społeczność. Być może wychowanie w kulturze traktującej erotykę z dużą dozą nieufności rzutuje na odbiór prac, które oddemonizują tematykę. Jeszcze jedna ważna moim zdaniem refleksja, autorka bez bawienia się w moralność, mówi o tak ciekawym zagadnieniu, jak traktowanie osób młodych jako obiektów seksualnych i sposób w jaki były te zagadnienia traktowane na przestrzeni wieków w rożnych kulturach.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: