Dodany: 29.04.2011 22:26|Autor:

Kto, kiedy i dlaczego wynalazł pieniądze? O ile na pierwsze dwa pytania odpowiedź jest bardzo trudna, to na ostatnie – dlaczego – już można odpowiedzieć. Pieniądze zostały wynalezione, bo istniała taka społeczna potrzeba. I nie ma znaczenia, czy chodzi tu o brzęczącą monetę, czy o jakąś walutę umowną. Może nią bowiem być każdy ekwiwalent towaru, o ile strony obrotu się na taką transakcję zgadzają. Wszak już dwadzieścia wieków temu Arystoteles określił, że pieniądz jest dzieckiem handlu. Same pieniądze też są towarem, jednak takim, który służy tylko i wyłącznie jako pieniądz, i towar ten w tej właśnie postaci budzi najwięcej emocji.

W tej książce nie tylko pieniądze są przedmiotem dociekań autora. Stefan Bratkowski równie skrupulatnie zajmuje się innymi pojęciami z zakresu obrotu pieniężnego: kapitałem, kredytem, pożyczką, rentą, wekslem czy depozytem, a także prawem rzymskim, które – co bardzo istotne - położyło podwaliny pod nowożytne prawo bankowe. Z tej książki dowiemy się również, co w dziedzinie rozwoju finansów zawdzięczamy różnym nacjom: Rzymianom, Grekom, Fenicjanom, Chińczykom i pozostałym. Polakom również przypadła niemała rola w kształtowaniu tej dyscypliny wiedzy i to nie tylko za sprawą Kopernika. Ta pasjonująca opowieść o dziejach banków i bankierów to także kopalnia wiedzy o rozwoju cywilizacji na przestrzeni ostatnich 3 tys. lat.

[Veda, 2010]