Dodany: 21.04.2011 23:16|Autor: marco15

W pogoni za uciekającym czasem

Zbiór opowiadań Jacka Dehnela pt. „Rynek w Smyrnie” to swoisty obraz ludzkich historii, w których przeznaczenie determinuje los jednostki. Bohaterowie tekstów, wśród których pojawia się między innymi para turystów podziwiających piękno włoskiego krajobrazu, zamożny przedsiębiorca czy zbuntowany moralnie kościelny, jawią się jako osoby dążące za wszelką cenę do niezależności. Ich życie, jak pokazuje następstwo zdarzeń i sytuacji, bardzo często stanowi jedynie sumę przypadków, na które nie mają większego wpływu. Co ciekawe, upływ czasu wydaje się jedynie potwierdzać ową zależność, że plany oraz założenia kreślone w ludzkich umysłach stoją w opozycji do codzienności pozbawionej wyraźnej logiki. Tym, co z pewnością może też zwracać uwagę czytelnika owego osobliwego zbioru życiowych zmagań bohaterów, jest narracja. Skupiona na detalach, nie tylko przekłada się na wartość estetyczną dzieła, ale nade wszystko jest formą do podjęcia tematyki oscylującej wokół kruchości ludzkiego istnienia.

Prawda ta wydaje się tu szczególnie bliska, jeśli weźmie się pod uwagę, iż przedmioty tworzące życiowy krajobraz bohaterów równocześnie są niemymi świadkami ich odchodzenia.

Anachroniczny świat rzeczy, które przemijają razem ze swymi właścicielami - jak przekonuje nas Jacek Dehnel - skrywa tajemnicę ludzkiej walki o niepowtarzalność każdej z upływających chwil.