Dodany: 06.10.2004 12:31|Autor: djaszcz

Zabawa w Boga

Książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Jest napisana w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, jakby sam stał w środku akcji pomiędzy bohaterami, lub jakby oglądał jednolity film. Film z strasznie wartką akcją, ciekawymi postaciami, pełen zwrotów skomplikowanej fabuły. Prawdziwy majstersztyk wśród książek. Michael Crichton to wielki pisarz, po przeczytaniu książki długo o niej nie mogłem zapomnieć. Prawie każdy oglądał jeden z głośnych filmów z serii Jurassic Park. Oczywiście cały świat gratulował Stevenowi Spielbergowi, zapominając o geniuszu Crichtona. Nie chcę podważać autorytetu niewątpliwie wielkiego reżysera, lecz nie należy zapominać o tym, że autor powieści współtworzył film(scenariusz).

O treści nie będę się rozpisywać, najlepiej samemu przeczytać.
Blisko 77 letni multimilioner (John Hammond) owładnięty ideą stworzenia rezerwatu wskrzeszonych dinozaurów wykorzystując najnowsze osiągnięcia inżynierii genetycznej,spełnia swoje marzenia. Na wyspie w pobliżu Kostaryki (Isla Nublar) powstaje Jurassic Park, w którym turyści z całego świata będą mogli ujrzeć wymarłe przed milionami lat dinozaury. Do szczęścia Hammondowi brakuje tylko opinii kilku niezależnych ekspertów, których zaprasza na kilka dni na swą wyspę. Są wśród nich: Alan Grant-paleontolong, Ellie Sattler-studentka Granta, Ian Malcolm-matematyk z Texasu, wnuki milionera i prawnik Donald Gennaro. Od początku pobytu na Wyspie Mgieł(Nublar) Malcolm uważał, że według jego obliczeń teorii chaosu nic z planu Hammonda się nie powiedzie. Niestety miał rację. Splot nieszczęśliwych wypadków oraz ludzka chciwość i głupota doprowadzają do katastrofy. Światu grozi inwazja potworów. Na szczęście wszystko kończy się dobrze.Bohaterzy pozytywni wracają do swych domów, a ci którzy mieli ochotę zabawić się w Boga, giną.

Książka według mnie zasługuje na ocenę celującą, to jeden z najlepszych techno-thrillerów wszechczasów. Ujmuje doskonałością, polecam każdemu jej lekturę, mnie po prostu oczarowała. Odkąd ją przeczytałem, mam słabość do dinozaurów. Przeczytałem jeszcze kilka innych książek o nich, lecz żadna nie dorasta jej do pięt.