Dodany: 14.03.2007 01:53|Autor:

nota wydawcy


Klasyka komiksu francuskiego! W polskim wydaniu znalazły się dwa albumy: "Garaż hermetyczny" i "Człowiek z Ciguri".

Komiks o feralnym Majorze to świetny przykład artystycznej improwizacji i swobodnej, instynktownej kreacji, w trakcie której dochodzi do głosu podświadomość, a wyzwolona wyobraźnia pozwala tworzyć nowe, zaskakujące formy graficzne. Komiks odznacza się niezwykłym bogactwem w warstwie graficznej. Rysunek oscyluje między pobieżnością karykaturalnego szkicu a wyrafinowanym studium przestrzeni i postaci w czerni i bieli - w tym ostatnim Moebius jest i pozostanie mistrzem.

Mistrz opowiadania obrazem wprowadza nas w zwariowany wszechświat majora Gruberta, gdzie wszystko jest możliwe! Science fiction, interwencje dawnych bogów, groteska, absurd, przygody w równoległych światach, rozważania na temat przeznaczenia, zabawa z tradycją i konwencjami komiksowymi - ten album to nadzwyczaj sprawny melanż tych wszystkich elementów.

Moebius, tworząc serię o Majorze Grubercie, nawet nie przypuszczał, że dzięki niej nastąpi przełom w historii komiksu. W 1979 roku, kiedy album został wydany, wywołał wielkie poruszenie. Dzięki niezwykłym, w zróżnicowany sposób ukazanym przeżyciom Majora twórcy francuscy zrozumieli, że historie obrazkowe mogą być równocześnie nowatorskie i logiczne, subiektywne i zabawne. Moebius zmienił tym albumem oblicze europejskiego komiksu.

Moebius to pseudonim artysty, który wywarł ważny wpływ na współczesny komiks. Francuski klasyk gatunku, autor m.in. "Incala" i "Blueberry'ego" (niedawno sfilmowanym przez Jeana Kounena), współpracował ze słynnym scenarzystą filmowym i komiksowym Alexandro Jodorovskym. Był również współautorem scenografii do takich filmów, jak: "Obcy", "Tron", "Piąty Element".

"Wpływ Moebiusa na współczesny komiks można porównać z wpływem Joyce'a czy Cortázara na literaturę. Uwolnił twórców komiksu od żelaznej logiki, wskazując raczej na znaczenie wyobraźni. (...) Po blisko 30 latach od europejskiej premiery ukazuje się w Polsce »Feralny Major«. Nie zestarzał się, a jego polskie wydanie to wydarzenie".
Bartosz Kurc - "Przekrój"

"Jeśli ktoś jeszcze twierdzi, że komiksy to jedynie bezmyślna rozrywka dla dzieci, może przeżyć szok w księgarni. Od kilku dni można tam natrafić na »Feralnego Majora« Moebiusa - duży, znakomicie opracowany graficznie album w twardej oprawie (kosztujący 99 zł). I dziełko jest warte tych pieniędzy, bo wpłynęło na rozwój gatunku i odbiło się echem w kilku innych (literaturze, kinie, współczesnej grafice)".
Łukasz Radwan - "Wprost"

"Bez wątpienia »Feralny Major« to dzieło przełomowe, burzące granice gatunku, przekraczające wszelkie bariery, wcześniej narzucane komiksowi".
"Ślizg"

[Egmont Polska, 2005]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 921
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: