Dodany: 2011-03-28 16:53|Autor: kazisowa

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Ku doskonałości: 30 dni pracy nad sobą
Majewska-Opiełka Iwona

3 osoby polecają ten tekst.

Współpraca i partnerstwo

W życiu każdego człowieka przychodzą chwile, w których odczuwa on potrzebę zmiany. Dzieje się tak na przykład w Nowy Rok, kiedy to sami sobie składamy obietnice, albo na wiosnę, kiedy przyroda podpowiada odnowienie sił witalnych. Bywa, że zmieniać się chcemy częściej niż raz do roku. Czasem zmuszają nas do tego okoliczności, jak choroby czy tragedie, czasem po prostu chęć rozwoju. „Ku doskonałości. 30 dni pracy nad sobą” Iwony Majewskiej-Opiełki głosi zaś, że… należy to robić właściwie codziennie. Myśleć o zmianie, dążyć do niej i w sposób systematyczny nad jej osiągnięciem pracować.

Autorka jest uznawana za reprezentantkę ruchu rozwoju potencjału ludzkiego (Human Potential Movement) i sama się chętnie do tych korzeni przyznaje. Sam ruch, przynależący do szeroko rozumianej psychologii humanistycznej i transpersonalnej, skupia się na człowieku jako jednostce rozwijającej się, wciąż się doskonalącej, szukającej szans poszerzenia swoich możliwości. Zakłada, że dróg do jak najlepszego wykorzystania potencjału człowieka może być wiele, stąd rozwój ruchu w najróżniejszych kierunkach: od psychologii gestalt, poprzez badania odmiennych stanów świadomości, po mistycyzm. Majewska-Opiełka twórczo i wybiórczo korzysta z tradycji HPM. Wychodząc od koncepcji nawyków skutecznego działania Stephena Coveya, stworzyła własną szkołę pracy nad potencjałem człowieka, zwłaszcza kobiety. Wydanie drugie „Ku doskonałości” jest o tyle ważną książką w dorobku polskiej psycholożki, że pokazuje proces dochodzenia przez nią do własnej koncepcji, jest bowiem zapisem jej pierwszych doświadczeń z myślą Coveya i jego technikami oraz swoistym komentarzem do nich, dokonanym po latach, już z perspektywy doświadczonej trenerki i coacha.

Najważniejszymi kategoriami dla koncepcji Majewskiej-Opiełki są: samoświadomość, wyobraźnia, wola, intuicja i charakter. Niejako wyznaczają one pole zainteresowań autorki, która największy nacisk kładzie na ciągłą pracę nad rozumieniem własnej osoby i świadome kształtowanie możliwości. Owa praca to de facto praca nad charakterem, który jest dla niej „pierwotny w stosunku do osobowości. Ujawnia się przy dłuższych kontaktach z ludźmi. Osobowość jest sprawą wtórną. Może być prawdziwa – wypływać z charakteru (akceptowana społecznie lub nie), ale może też być sztuczna – kiedy człowiek stosuje wyuczone sztuczki, aby uzyskać określone efekty”[1]. To charakter wyznacza możliwości oddziaływania na innych, wchodzenie w pozytywne relacje z ludźmi, osiąganie założonych celów. Charakter, który musi być spójny, to podstawa naszego bycia w świecie, zdobywania pozycji w pracy czy też pomyślnego życia prywatnego. Jak można go kształtować? W bardzo różny sposób.

Wśród wielu technik stosowanych przez autorkę, między innymi wizualizacji, afirmacji, codziennego ćwiczenia poszczególnych nawyków, wyznaczania sobie celów, jest też prowadzenie kalendarza i dziennika. „Już jako dojrzała kobieta zauważyłam, jak bardzo pomaga mi on w zrozumieniu zachowań, zarówno własnych, jak i najbliższych ludzi, ale także jak tonuje moje emocje, a uczucie gniewu czy smutku zmienia w chęć działania w kierunku polepszenia sytuacji”[2]. Myślę, że dla systemu pracy proponowanego przez psycholożkę zdobywanie takiego dystansu do siebie poprzez słowo pisane, ciągły namysł i konfrontacje z własnymi pragnieniami czy planami jest niezbędny, a bardzo prosty do przeprowadzenia dla każdego człowieka.

Wiele mnie ujęło w tej książce. Oczywiście, przede wszystkim proponowane metody pracy nad sobą – proste, a jednak skuteczne, ale też i sam sposób pisania. Książka Majewskiej-Opiełki jest bezpośrednia, momentami wręcz intymna. Czyta się ją, jakby brało się udział w rozmowie z mądrym przyjacielem, który na własnym przykładzie pokazuje, co warto przeprowadzić, a co nie, i dlaczego tak uważa. Taka bezpośredniość stylu i ciepło pomagają przyswajać idee przekazywane przez autorkę, sprawiają, że jej słowa brzmią wiarygodnie i spójnie. To rzadka cecha u autorów tego typu książek, którzy z reguły przemawiają ex cathedra i podają prawdy objawione. Ta książka jest inna: oferuje współpracę i partnerstwo.

---
[1] Iwona Majewska-Opiełka, "Ku doskonałości. 30 dni pracy nad sobą", GWP, 2009, s. 29.
[2] Tamże, s. 39.