Dodany: 18.03.2011 22:41|Autor: Fiona54

Jak w raju

W hymnie narodowym Czesi śpiewają, że ich kraj to ziemski raj. O tym właśnie kraju i jego mieszkańcach jest świetna książka Mariusza Szczygła pt. "Zrób sobie raj".
Oglądając czeskie filmy, możemy sobie wyobrazić, jacy są Czesi. Szczygieł tę wiedzę nam pogłebia i utrwala. Nie posługuje się przy tym stereotypami. Poznajemy znanych czeskich artystów, fotografa Jana Saudka, rzeźbiarza Davida Cernego i jesteśmy zaskoczeni ich odwagą artystyczną. Czesi mają dystans do siebie, nie lubią patosu a lubią się śmiać. David Cerny powiedział o swych rodakach:"Czech to wieśniak, który jest chciwy, zachłanny, cwany i przebiegły, i trochę tchórz." Czy można wyobrazić sobie, że polski artysta daje podobną charakterystykę swoim rodakom?
Czesi nie są narodem wierzącym. Religia nie jest dla nich ważna. Tym bardziej zainteresował mnie rozdział o pogrzebach "bezobrzędowych".
Wielu ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się z książki Mariusza Szczygła o naszych sąsiadach, także tego, co sądzą o nas.
Polecam tę książkę. Doskonale się czyta i może stanowić swego rodzaju przewodnik po Czechach.

Zrób sobie raj (Szczygieł Mariusz)