Dodany: 17.03.2011 11:18|Autor: kocio

Nie tylko papier...> Czytniki

Liternet promuje e-booki PD

Fundacja "Liternet" ogłosiła akcję "Wolni pisarze. Wolne pisarki", która ma promować elektroniczne wersje utworów dostępnych w domenie publicznej, czyli bez ograniczeń prawnoautorskich:

Jarek Lipszyc, który tę informację wyłowił, zdziwił się passusem, że "Akcja ma zachęcić czytelników do zrezygnowania z kupowania książek, które przeszły do domeny publicznej.", ale rozumiem, że nie chodzi o niechęć do papieru jak w 451º Fahrenheita (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas)) =} tylko o zdecydowaną promocję wolnych treści i wskazanie, że taka treść nie jest też przyklejona do nośnika. No ale to tylko moja interpretacja. ;-}
Użytkownik: Pyciek 21.03.2011 12:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Fundacja "Liternet" ogłos... | kocio
"Wolni pisarze. Wolne pisarki" zdają się promować głównie tytuły umieszczone w domenie pbi.eudu.pl. Niestety minusem tego podejścia jest fakt, że pbi traktuje internet jak cyfrową kartkę papieru umieszczając skany książek lub książki przepisane znak po znaku, co w przypadku pozycji opatrzonych licznymi przypisami jest koszmarem. Przykładowy zapis fragmentu tekstu to:
"Nie masz pana nad Ułana, (1)
A nad lancę nie masz broni! (2)"
Żeby dojść do przypisu trzeba przejść na koniec rozdziału lub sekcji, dokładnie tak samo jak w wersji papierowej.
O wiele bardziej nowoczesne podejście wykazuje domena wolnelektury.pl gdzie w pełni korzystać można z dobrodziejstw XXI wieku. Klikając na numer przypisu zostajemy od razu do niego przekierowani . Brawo, brawo!!