Dodany: 13.03.2011 09:36|Autor:

Książka: Pochowajcie mnie pod podłogą
Sanajew Paweł
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Sasza Sawielew mieszka z babcią i dziadkiem. Jest chorowity, przez co odmawiane mu są radości wieku dziecięcego. Wylewa się na niego potok przekleństw, nakazów i zakazów; przytłacza go gehenna codzienności dzielonej z babcią-tyranem.

Siłą prozy Sanajewa są postaci z krwi i kości, barwnie odmalowane; codzienne sytuacje opowiedziane błyskotliwie, z niebanalnym poczuciem humoru. Nie ma tu prostego podziału na biel i czerń. Babcia wszak kocha Saszę na śmierć.

W Rosji autobiograficzny debiut 26-letniego Pawła Sanajewa stał się skandalem - zagląda on bowiem za kulisy życia sławnych ludzi. Matka autora jest popularną odtwórczynią ról charakterystycznych, ojczym zaś (powieściowy "karzeł-krwiopijca") to charyzmatyczny aktor filmowy i reżyser Rolan Bykow.

"Pochowajcie mnie pod podłogą" doczekało się w Rosji 16 wydań, ma stałe miejsce na listach bestsellerów, było nominowane do rosyjskiego Bookera.

[Państwowy Instytut Wydawniczy, 2009]

Użytkownik: reniferze 06.06.2014 19:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Sasza Sawielew mieszka z ... | NiKiFoR
Czy ja jestem znieczulona, czy książka przereklamowana?.. owszem, jest dobra, ale zachwytu, ani tym bardziej wstrząsu, nie wywołała.