Dodany: 16.09.2003 18:26|Autor: saad

Zimna logika


Znam osoby, którym ta książka wywróciła życie do góry nogami. Wiele osób z pewnością się z nią nie zgodzi i będzie z nią polemizować. A będzie z czym, bo książka jest bardzo kontrowersyjna.

Fromm z żelazną konsekwencją analizuje społeczeństwo Europy od czasu średniowiecza, poprzez reformację, kończąc na faszyzmie, który skakał po jego rodzinnym kraju (i kilku okolicznych) w czasie kiedy powstawała ta książka.

I dość trudno odmówić mu racji w wielu aspektach. Uporządkowany, spójny średniowieczny świat, zburzony przez wkraczający kapitalizm i reformację, "nowa religia", protestantyzm z jego odrzuceniem własnego "ja" i Bogiem Kalwina, odartym z wszelkich symptomów miłości i sprawiedliwości, praca i oszczędzanie dla świętej żądzy zysku, wreszcie sfrustrowane klasy średnie rozczarowane Traktatem Wersalskim, i Führer, który rodzi się jako urzeczywistnienie marzeń milionów, że "winni są oni!". Dążność do pozbycia się odpowiedzialności wynikającej z własnej wolności, autorytaryzm wymieszany z perwersyjną nadzieją na znalezienie wodza, który powie co dobre i co złe. Czy dziś nie widzimy podobnych rysów na naszej scenie politycznej?

Jak ciężkim jest dar wolności, jaki wywalczyliśmy sobie w toku wieków. Czy było to wszystko nieuniknione, czy Niemcy byli skazani na faszyzm, czy wszystko jest zasługą samego Hitlera, pozostaje do dziś kwestią gorących debat. Pana H. rozbiór psychoanalityczny znajdziemy w książce "Anatomia ludzkiej destruktywności", tutaj Erich skupił się głównie na osobie Lutra, syna bardzo autorytarnego ojca, nienawidzącego zwierzchności papieża i bezgranicznie oddanego potędze władzy świeckiej.

Lektura dla początkujących w psychoanalizie troszkę trudna, ale obowiązkowa dla wszystkich, których interesuje zagadnienie odpowiedzialności za siebie samego.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 14240
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: kropka 31.05.2005 22:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam osoby, którym ta ksi... | saad
Zdaje się że pominąłeś jeden aspekt- co przez te wszytskie lata człowiek ma z wlności i czym sama w sobie jest wolność...
Użytkownik: przemek2001q 12.06.2005 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Zdaje się że pominąłeś je... | kropka
ja mysle ze pokazanie tych wszystkich wydarzen historycznych itd to byl tylko pretekst zeby wglebic sie w ludzka psychke i pokazac jak strasznie boimy sie wolnosci i jak bardzo jestesmy zniewoleni przez spoleczenstwo, przez innych ludzi...
Użytkownik: Genoweffa 14.12.2009 23:36 napisał(a):
Odpowiedź na: ja mysle ze pokazanie tyc... | przemek2001q
Kolejna ponadczasowa książka- nie można mieć złudzeń; choć odnosi się często do nazizmu, to wiele z treści zawartych w książce ma odzwierciedlenie w dzisiejszej rzeczywistości. Polecam- książka od której warto zacząć czytanie Fromma.
Użytkownik: lasek 10.11.2011 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam osoby, którym ta ksi... | saad
Nie da się ukryć jest to książka ponadczasowa. Fragmenty o osobowości autorytarnej czy o konformizmie, mimo że powstały 70 lat temu, są w dzisiejszym świecie wciąż zadziwiająco aktualne.

Tylko, na Boga, dlaczego jako rozwiązanie problemu tytułowej ucieczki od wolności, proponuje Fromm gospodarkę centralnie planowaną? Zauważa, co prawda, że taka gospodarka rodzi biurokrację, nepotyzm, będące zaprzeczeniem idei osobistej wolności, ale nadal upiera się przy centralnym planowaniu. Twierdzi, że likwidacja wyżej wymienionych wad to tylko problem techniczny, możliwy do rozwiązania w przyszłości. Niestety panie Fromm, jak dla mnie to: albo mam wolny wybór albo ktoś za mnie go dokonuje (planuje centralnie). Tego się nie da pogodzić, choć wielu próbowało i próbuje nadal. I za to moja ocena taj książki będzie niska.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: