Dodany: 08.03.2011 16:25|Autor: Agael

Święci?

Najnowsza książka Eduarda Mendozy składa się z trzech opowiadań, o których sam autor mówi, że "różnią się długością, stylem, a przede wszystkim celem jaki im przyświecał"*. Napisane w różnych momentach życia autora, opublikowane zostały pod wspólnym tytułem "Trzy żywoty świętych". Jednakże święci w ujęciu Mendozy nie przypominają postaci świętych dobrze nam znanych z hagiografii. To bardziej ludzie odsunięci na margines, nieprzystosowani lub wyklęci ze społeczeństwa, skupieni na pewnej idei.

Bohaterem pierwszego opowiadania - "Wieloryb" - jest biskup Fulgencio Putucás, który przybywa do Barcelony na Kongres Eucharystyczny. Tu zastaje go wiadomość o rewolucji w jego kraju. Nie ma dokąd wracać. Bez widoków na przyszłość, bez pieniędzy, tuła się po cudzych mieszkaniach i spada coraz niżej – na samo dno.

Drugie opowiadanie - "Finał Dubslava" - to historia młodego człowieka, Dubslava, który nie umie odnaleźć swojej ścieżki. Trafia, przez dziwny zbieg zdarzeń, do Afryki, gdzie obserwuje życie dzikiego ludu. Zostaje stamtąd niespodziewanie wyrwany – prosto na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla. Odbiera ją w imieniu swojej, zmarłej niedawno, matki, wygłaszając mowę, która z pewnością zostanie zapamiętana.

Wątek trzeciego opowiadania - "Pomyłka" - to historia nauczycielki literatury w więzieniu. Kobieta, która nie spodziewała się, że ktokolwiek będzie zainteresowany jej zajęciami, odkrywa ze zdziwieniem w jednym z uczniów potencjał. Rozwija go więc podsuwając mu lektury. Czy kryminalista może stać się cenionym, poczytnym autorem?

To właśnie, trzecie opowiadanie, podobało mi się z całego zbioru najbardziej. Książkę czyta się dobrze, choć nie jest – moim zdaniem – łatwa. Znając wcześniej jedynie "Prawdę o sprawie Savolty" tego autora, spodziewałam się trochę czegoś innego. Nie jestem jednak zawiedziona. Mendoza pisze w genialny, iście wiruozerski sposób, pełen humoru i ironii. Zdecydowanie staje się jednym z moich ulubionych autorów.

* Eduardo Mendoza, "Trzy żywoty świętych", tłum. M. Chrobak, wyd. Znak literanova, Kraków 2011, s. 5.