Dodany: 08.03.2011 16:21|Autor: Agael

Fascynująca

Muszę się przyznać, że nie czytałam pierwszej książki panów Levitta i Dubnera – „Freakonomii”. Do sięgnięcia po „Superfreakonomię” skłoniły mnie pozytywne opinie znajomych czytaczy. I dziś mogę powiedzieć – to zdecydowanie dobra książka! Podoba mi się jako całość. Od zamieszczonych na samym początku wyjaśnień, w których autorzy przyznają rozbrajająco, że w poprzedniej książce skłamali, poprzez kapitalny wstęp, z którego możemy się dowiedzieć, dlaczego po pijaku lepiej jeździć niż chodzić, aż po arcyciekawy epilog traktujący o małpkach kapucynkach. Autorzy wyjaśniają również, jak połączyć dziwaka (freaka) z ekonomią. Ich książka to zbiór historii i badań dotyczących takich tematów, jak: czy terroryści-samobójcy posiadają konta w banku, co ma wspólnego uliczna prostytutka ze świętym Mikołajem, zastosowanie pasów bezpieczeństwa czy konstruowanie urządzenia do niwelowania huraganów. Książka, którą na początku sklasyfikowałam jako „zbyt naukową”, zapewniła mi rozrywkę na kilka wieczorów.

Zdecydowanie polecam.