Dodany: 28.02.2011 19:10|Autor: Marcin Bieniada

Czytatnik: Pociągi pod specjalnym nadzorem Nowe tłumaczenie

Bohumil Hrabal Pociągi pod specjalnym nadzorem Nowe tłumaczenie

Zapraszam do czytania mojego tłumaczenia "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala. Tłumaczenie bliskie oryginału, pisane mową potoczną, czyli mową mówioną a nie pisaną. Kilometrowe zdania zaczynające się od "I" lub”A” no i czeskie nazwiska i nazwy w pisowni oryginalnej.
Jest to najpiękniejsza książka jaką w życiu przeczytałem, a czytałem ją ze trzydzieści razy, po niemiecku, polsku, czesku i angielsku. Polska wersja wydawała mi się najsłabsza; pisana sztucznym, wydumanym językiem, nie pasującym do kolejarzy. Dlatego postanowiłem to przetłumaczyć po swojemu.
Jest to portret słowiańsko - niemieckiego pogranicza i jednocześnie uniwersalna, przejmująca prawda o naszej egzystencji; pełnej kontrastów, w której smutek i bezgraniczne okrucieństwo sąsiadują z groteską i humorem.

W korekcie tłumaczenia pomogła Dorota Dobrew oraz Joanna Weber i Barbara Bieniada z Koła Miłośników Literatury w Falenicy.

Życzę miłej lektury.
Marcin Bieniada

Dwa razy czytałam "Pociągi..." w pańskim tłumaczeniu, raz zapoznawczo, drugi raz już dla smaku formy. Bardzo przystępnie, gładko, spójnie, ale i gęstawo, co osobiście lubię.
Gęstawo w kontekście tego tekstu oznacza, że "czuć Hrabalem", że tekst jest dość szczelnie słowem wypełniony.

Anna Pietraszko

Całość na stronie w facebooku: Bohumil Hrabal Pociągi pod specjalnym nadzorem Nowe tłumaczenie

Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil)