Dodany: 22.02.2011 16:56|Autor: norge

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Ogród Afrodyty
Stachniak Ewa (Stachniak Eva)

Zofia Potocka, polska Afrodyta


Ewa Stachniak jest kanadyjską pisarką, emigrantką z Polski. Pisze jednak swoje książki po angielsku. Porusza w nich sprawy polskie, ale z nieco odmiennej perspektywy niż ta nasza domowo-krajowa. Bardzo lubię czytać tego typu literaturę, bo przeważnie jej cechą jest świeżość i oryginalność.

"Ogród Afrodyty" to świetnie napisana powieść o jednej z najbarwniejszych i najpopularniejszych postaci w historii Polski z przełomu XVIII i XIX wieku, Zofii Potockiej, żonie Szczęsnego Potockiego. Ta córka prostego handlarza bydłem, z pochodzenia Greczynka, zrobiła oszałamiającą karierę społeczną. Nie tylko udało jej się wejść do jednej z najbogatszych magnackich rodzin, co już samo w sobie było bezprecedensowe, aczkolwiek możliwe do wytłumaczenia na przykład ładną buzią i sprytem dziewczyny; sięgnęła po znacznie więcej! Dzięki swojej olśniewającej urodzie, inteligencji, zdolności nawiązywania kontaktów, urokowi osobistemu (dziś pewnie określilibyśmy to jako charyzmę) znalazła się w centrum zainteresowania niemal wszystkich ówczesnych europejskich salonów. Była przyjmowana i komplementowana przez monarchów i ich dwory, o jej towarzystwo zabiegały najprzedniejsze arystokratyczne domy, najwybitniejsi artyści marzyli o malowaniu jej portretów. Budziła powszechny (nie tylko męski) zachwyt i uwielbienie.

Jak zdołała tego dokonać? Jaką musiała być osobą, aby w ówczesnej Europie - gdzie podziały społeczne na zawsze określały życiowe szanse jednostki - z młodziutkiej stambulskiej kurtyzany gładko przeistoczyć się w jedną z najbardziej znanych polskich arystokratek?

Zamiast rozlewnego romansu czy panoramicznej powieści historyczno-obyczajowej Ewa Stachniak zdecydowała się na nowoczesną, wyrazistą prozę. Oprócz studium osobowości hrabiny Potockiej, rzetelnego, bo opartego na ocalałych listach, fragmentach pamiętników i innych dokumentach, w interesujący sposób odmalowała obraz Polski epoki oświecenia i wczesnego romantyzmu. Kilkoma celnymi zdaniami udaje jej się odtworzyć klimat, atmosferę, tło obyczajowe. Z wyczuciem i wrażliwością porusza się po skomplikowanych meandrach polskiej historii. Rozbiory, Targowica, rewolucja francuska, kampania napoleońska – wszystko to przewija się przez karty powieści, tworząc fascynującą mozaikę i wciągając czytelnika w wir rozgrywających się wydarzeń.

Książka podzielona jest na krótkie impresje. Historia zaczyna się jakby od tyłu, kiedy to umierająca Zofia przyjeżdża do Berlina z nadzieją, ze niemieccy chirurdzy zdołają uratować jej życie. Potem w kolejnych rozdziałach cofamy się w kolejne, minione już lata. Bohaterka powraca do czasów młodości, wspomina dawne dni, snuje refleksje. Oglądamy wydarzenia oczyma lekarza leczącego hrabinę Potocką, śledzimy losy jej damy do towarzystwa, Rozalii Romanowicz, poznajemy bliżej córkę, Olgę Potocką. Prowadzenie narracji poprzez kilka postaci daje bardzo ciekawy efekt, co sprawia, że książka wciąga i nie można się od niej oderwać.

Oczywiście jeśli ktoś zechce spojrzeć na dzieje Zofii Potockiej przez pryzmat naszych czasów i współcześnie obowiązujących norm - a przypomnę, że standardy dotyczące moralności, robienia kariery, zawierania małżeństw itd., itd. przed przeszło dwustu laty były diametralnie różne od obecnych – to pewnie skończy się to na pogardliwym lub ironicznym komentarzu. Ot, jeszcze jedna pani osiągnęła swoje cele "per vagina". Nie przychylam się do tego typu oceny. Tak jak autorka książki, przede wszystkim dostrzegam w Zofii Potockiej kobietę, która odmówiła zgody na przypisany jej los. Postanowiła go zmienić, zrobiła to w powszechnie przyjęty w jej epoce sposób i odniosła spektakularny sukces.

Czytałam tę powieść z ogromną przyjemnością i z taką samą przyjemnością ją polecam.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11713
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 13
Użytkownik: Krzysztof 22.02.2011 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Ewa Stachniak jest kanady... | norge
Świetny tekst, Diano. Zdania zgrabne, logiczne, ładnie się łączą i dobrze wyrażają Twoją myśl. Szczerze gratuluję.
Jak oceniasz poczytność historii polskiej arystokratki opisanej po angielsku?
Użytkownik: norge 23.02.2011 18:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetny tekst, Diano. Zda... | Krzysztof
Staram się, Krzysztofie jak mogę :) Poczytność? Myślę, że większości kobiecej powinno się spodobaćC co do panów, to jakoś trudno mi ich wyczuć. Oprócz misiaka oczywiście, bo jemu mogę tę książkę polecić w ciemno.
Użytkownik: misiak297 25.02.2011 11:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Staram się, Krzysztofie j... | norge
Słusznie mnie Diano wywołałaś! Recenzja jak zwykle wspaniała, a książka ląduje w schowku, gdzie poczeka na lepsze czasy. Uwielbiam takie historie!
Użytkownik: librarian 23.02.2011 00:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Ewa Stachniak jest kanady... | norge
Bardzo ładnie i trafnie napisane. Cieszę się Diano, że podobała Ci się ta książka. Mam nadzieję, że sięgniesz po kolejne powieści Ewy Stachniak. Już niedługo ukazać się ma "Pałac Zimowy" po angielsku i po polsku.
Użytkownik: norge 23.02.2011 18:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo ładnie i trafnie n... | librarian
Dziekuję, Dorotko. Po tej książce to już nie trzeba nawet żadnych zachęt żebym sięgnęła po następne autorstwa Ewy Stachniak! Już zaczęłam polowanie.
Użytkownik: agatatera 23.02.2011 17:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ewa Stachniak jest kanady... | norge
Ciekawa recenzja Diano!

A książka bardzo mi się podobała, jest świetnie napisana i niezmiernie interesująca. Urzekła mnie historia Zofii.
Użytkownik: norge 23.02.2011 19:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawa recenzja Diano! ... | agatatera
Oby więcej książek w tym stylu, Engo, prawda?
Użytkownik: agatatera 23.02.2011 22:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Oby więcej książek w tym ... | norge
O tak! Z chęcią sięgnę po pozycje podobne do tej właśnie książki :) Jak będziesz miała kiedyś jakąś sugestię, to pisz śmiało!
Użytkownik: norge 24.02.2011 11:38 napisał(a):
Odpowiedź na: O tak! Z chęcią sięgnę po... | agatatera
A wiesz, że znam pewną książkę, która wydaje mi się nieco podobna w stylu i też jest beletryzowaną biografią. Bohaterami są Stanisław Witkiewicz Witkacy i Bronisław Malinowski. To Lord Nevermore (Pleijel Agneta). Co dziwne, autorka też jest "ze świata" :) Jeli nie czytałaś, to bardzo polecam.
Użytkownik: agatatera 25.02.2011 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: A wiesz, że znam pewną ks... | norge
Nie, nie czytałam. A nawet nie znałam. Książka już wylądowała na liście poszukiwanych :)
Użytkownik: ostka 24.02.2011 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Ewa Stachniak jest kanady... | norge
Bardzo dobra recenzja. Chętnie przeczytam książkę.
Mam tylko jedną uwagę. W zdaniu "w interesujący sposób odmalowała obraz Polski epoki odrodzenia i wczesnego romantyzmu" wkradł się chochlik, powinno być "epoki oświecenia i wczesnego romantyzmu" :)
Użytkownik: norge 24.02.2011 11:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobra recenzja. Ch... | ostka
O tak, słuszna uwaga. Chochliki wkradają się nawet do recenzji :) Chodzi oczywiście o epokę oświecenia.
Użytkownik: gosiaw 24.02.2011 11:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo dobra recenzja. Ch... | ostka
Poprawiłam, bo sprawa wydawała się ewidentna, zwłaszcza, że Diana potwierdza. Ale tak generalnie to prosimy korzystać z opcji "Zgłoś błąd" przy tekście. To najpewniejszy sposób, bo nie sposób czytać wszystkich dyskusji w serwisie i można problem przegapić. :)
Poza tym, ewidentne pomyłki, takie jak w tym przypadku, odważam się poprawiać sama, ale poważniejsze sprawy muszą trafić do rozpoznania przez Dział Recenzji. :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: