Dodany: 24.02.2007 13:19|Autor: megan18

Książka: Akty wiary
Segal Erich

Wiara przeszkodą w miłości i szczęściu

"Akty wiary" to niezwykle urzekająca powieść o miłości dwojga ludzi, którzy nie mogą być razem z powodu dzielących ich różnic religijnych. Tim Hogan to gorliwy katolik, który czuje powołanie do pracy duszpasterskiej. Szybko wspina się na najwyższe szczeble i całe swoje życie poświęca Bogu. Debora Luria jest natomiast żydówką, córką znanego rabina, pragnącą decydować o swoim losie. Dziewczyna nie godzi się na przyszłość, którą zaplanował dla niej ojciec. W rodzinie żydowskiej panuje bowiem tradycja, iż to rodzice decydują o życiu swojej córki, wybierając dla niej kandydata na męża. Kobieta wychodzi za mąż w wieku około 17 lat i od tej pory do jej obowiązków należy jedynie zajmowanie się domem i dziećmi. Debora pragnie natomiast zdobywać wiedzę i uczyć się, aby zostać szanowanym rabinem i tym samym zmienić stereotypy dotyczące kobiet żydowskich.

Ci młodzi ludzie poznają się w domu Debory, gdzie zostaje zatrudniony Tim. Religia zakazuje im rozmawiać ze sobą, ale mimo to w ich sercach zaczyna rodzić się zainteresowanie, a potem również uczucie. Jest ono jak zakazany owoc. Przeszkodą stojącą na drodze miłości oraz szczęścia dwojga ludzi jest wiara. Czy mimo to żydówka i katolik zdecydują się podjąć ryzyko i być razem? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, gorąco zachęcam do przeczytania powieści Ericha Segala.

"Akty wiary" to nie tylko książka o miłości dwojga ludzi. To powieść, która przybliża nam problematykę religii żydowskiej i katolickiej. Mówi o tym, jak trudno jest pogodzić wiarę z uczuciem do drugiej osoby. Czasem miłość i szczęście wymagają wyrzeczeń, ale czy łatwo jest je podjąć?

Erich Segal wprowadza nas w świat, gdzie religia jest sensem życia, ale wobec miłości staje się ciężarem. Autor pokazuje również, że prawdziwe uczucie jest wieczne i mimo usilnych prób pogrzebania go, ono nadal istnieje. Uciekanie przed nim sprawia jedynie ból i przysparza nam cierpienia. Wobec namiętności dwojga zakochanych, Bóg i wiara są bezsilni. Czy nie łatwiej więc poddać się uczuciu miłości?