Dodany: 09.02.2011 13:50|Autor: kasandra_85

Polecam gorąco!

„Fantastyczne samobójstwo zbiorowe” to pierwsza książka Arta Paasilinny, którą miałam przyjemność przeczytać. Zaciekawił mnie intrygujący tytuł oraz chciałam poznać fińską literaturę, która dotąd była mi słabo znana. Jedno jest pewne – warto tę książkę przeczytać!

Finlandia – kraj mocno wysunięty na północ, gdzie przez dłuższą część roku słońce nie wychodzi zza chmur. Z drugiej strony - piękne i liczne jeziora, obcowanie z naturą i wszechobecny spokój... W takiej scenerii rozgrywa się właśnie powieść Paasilinny.

Główny bohater, zmęczony niewdzięczną pracą i niezadowolonym szefem, samotny z powodu odejścia żony i pragnący dla siebie innego życia, wchodzi do stodoły z pistoletem w ręku. Jednak, jak się okazuje, miejsce to cieszy się wzięciem - nasz bohater spotyka tam pułkownika Hermanniego, który zamierza się powiesić. Dwóch obcych sobie mężczyzn w średnim wieku, z bagażem doświadczeń życiowych, widząc skalę problemu postanawia zebrać więcej osób i wspólnie zakończyć ziemską wędrówkę. W tym celu zamieszczają ogłoszenie, a potem wyruszają w pełną przygód podróż po Europie, szukając odpowiedniego miejsca na zbiorowe samobójstwo. Będzie to niezwykła podróż, ale więcej nie zamierzam zdradzać ;).

Ta książka zdecydowanie nie jest dramatem ani smutną, refleksyjną prozą, choć komedią też bym jej nie nazwała. Jest to powieść pełna nadziei i siły, jakie w człowieku może wzbudzić drugi człowiek i otaczający go świat. Są tu ukazane proste uczucia – smutek, zachwyt, strach, chęć przynależenia do wspólnoty i przeżycia przygody. To pozycja, która odmienia sposób patrzenia na siebie i życie. Nie ma tu zawiłych wywodów psychologicznych, roztrząsania licznych problemów, które doprowadzają człowieka na skraj wytrzymałości ani pouczania. To prosta historia, która jednak najlepiej i najmocniej trafia w czuły punkt i pozostaje w pamięci na długo.

Wspaniałe fińskie poczucie humoru, fabuła pozbawiona sztucznego moralizatorstwa oraz specyficzne podejście do tematu samobójstwa sprawiają, że książkę czyta się z ogromną łatwością i nieukrywaną przyjemnością. Polecam na wszelkie smutki, zimową chandrę oraz przede wszystkim tym, którzy już zwątpili i nie oczekują od życia za wiele.