Dodany: 04.02.2011 18:57|Autor: kasandra_85

Książka: Spowiedź Lucjana Skobiela
Paukszta Eugeniusz

2 osoby polecają ten tekst.

Piękna, wzruszająca, refleksyjna...


„Spowiedź Lucjana Skobiela” to książka, która zabiera nas w podróż do powojennej Polski i ukazuje zmagania Lucjana, któremu przyszło zaopiekować się córką. Małgosia, owoc niemiecko-polskiego małżeństwa, nienawidzi wszystkiego, co polskie. Złość i nienawiść zaszczepiła w niej matka. Czy miłość Lucjana zmieni świat dziewczynki? Czy Małgosia pokocha Polskę jak swoją własną ojczyznę?

Uczucia, jakie żywi bohater do swej córki są, niezwykle silne. Równie mocne jest jego przywiązanie do kraju, w którym się wychował i za który gotów jest oddać życie. Dlatego postanawia zaszczepić w córce miłość do Polski, próbując jednocześnie odwrócić całe lata niemczenia dziecka. Czy uda mu się to zrobić i jakie będą konsekwencje tych starań? Sami się przekonacie, czytając tę piękną książkę.

Tytuł oznajmia, że będziemy świadkami spowiedzi głównego bohatera - i tak rzeczywiście jest. Lucjan z całkowitą ufnością, z sercem pełnym pokory i umysłem doświadczonego przez los człowieka oprowadza nas po swoich najskrytszych i najbardziej osobistych wspomnieniach. Książka ma charakter retrospekcji, podczas których będziemy wracać wraz z Lucjanem do lat jego małżeństwa z Lucyną oraz do czasów wojny. Bohater nie boi się krytykować siebie, potrafi spojrzeć obiektywnie na to, kim był i kim się stał. Bez koloryzowania czy upiększenia ukazuje nam samego siebie.

Bardzo podobało mi się to, jak pisarz nakreślił postać Małgosi. Świetnie zostało ukazane wewnętrzne rozdarcie córki Lucjana między dwoma narodami – polskim i niemieckim. Zręcznie ukazane zostało cierpienie dziewczynki, która nie potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji i staranie ojca, by zmienić jej sposób postrzegania świata.

„Spowiedź Lucjana Skobiela” opowiada o tym, co w życiu jest tak naprawdę ważne. To historia o rodzinie, miłości rodziców do dziecka i dziecka do rodziców, o repolonizacji i trudnych latach odbudowy kraju i życia po trudach wojny. To także portret samotnych ludzi, którym przyszło żyć w niełatwych czasach...

Eugeniusz Paukszta pisze w bardzo osobisty sposób. Nie tylko zręcznie operuje słowem pisanym, ale kreśli bohaterów w realistyczny sposób, co przybliża czytelnika do tragedii, jaką przeżywa zarówno córka, jak i ojciec. Niezwykle ambitne, naszpikowane osobistymi refleksjami dzieło literackie, które na długo pozostaje w sercu i pamięci.

Polecam!

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1920
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: misiabela 04.02.2011 21:09 napisał(a):
Odpowiedź na: „Spowiedź Lucjana Skobiel... | kasandra_85
No to do schowka! Tylko jak ją zdobyć, skoro w katalogach bibliotek mojego miasta jej nie ma :-(
Użytkownik: kasandra_85 04.02.2011 21:22 napisał(a):
Odpowiedź na: No to do schowka! Tylko j... | misiabela
Książka naprawdę piękna... Myślę, że w ciągu najbliższych miesięcy powinna pojawić się w bibliotekach. To wydanie jest z 2010 roku, ale pisarz po raz pierwszy wydał książkę chyba w 1963r.
Pozdrawiam i życzę przyjemnej lektury:)
Użytkownik: misiabela 04.02.2011 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka naprawdę piękna..... | kasandra_85
Aaa, skoro to wznowienie, to jest jakaś szansa :-) Dzięki!
Użytkownik: kasandra_85 04.02.2011 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Aaa, skoro to wznowienie,... | misiabela
Nie ma sprawy.
Owocnego poszukiwania:)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: