Dodany: 26.01.2011 19:53|Autor: agatatera

Książka: Kobiety bez mężczyzn
Parsipur Shahrnush

4 osoby polecają ten tekst.

Pięć kobiet i ich losy


Nie doczepiajcie "łatek" widząc tytuł. To nie romansidło. To nie czytadło. To nie esej feministyczny. Cóż to więc jest za książka? Trudno jest mi ją skategoryzować.

Iran, druga połowa XX wieku. Pięć kobiet w różnym wieku, o różnym statusie matrymonialnym, doświadczeniu. Los traktuje je gwałtownie i splata ich losy. Jak to się dzieje?

Mahdocht była nauczycielką, marzyła o rozwoju, podróżach, poznawaniu świata. Niestety, dla kobiety takiej jak ona było to właściwie niemożliwe. Dlatego zadecydowała, że zostanie w ogrodzie rodzinnym i zamieni się w drzewo.

Faezeh to zgorzkniała dziewica, której nie dane było wyjść za upragnionego kandydata, ani nawet znaleźć innego męża. Nie potrafi też sobie ułożyć relacji z kobietami, trawi więc życie na bezcelowych planach i marzeniach.

Munes jest starą panną, która kilka razy rozstaje się z życiem i do niego powraca. Po trzecim powstaniu z grobu potrafi także czytać w myślach, co prowadzi ją w końcu do zrozumienia istoty samej siebie i swoich pragnień.

Zarrinkolah to prostytutka, która nagle zaczyna widzieć swoich klientów bez głów. To prowadzi ją do próby oczyszczenia, zrozumienia swojego życia, a w końcu porzucenia swego zawodu i miasta.

Pani Farrochlagha to dojrzała i piękna jeszcze kobieta, która po śmierci męża (równocześnie kochającego i nienawidzącego jej, przez co tłamsił swą żonę przez całe ich wspólne życie) postanawia wynieść się z miasta na przedmieścia, kupić dom z dużym ogrodem i tam w ciszy i spokoju zamieszkać.

I właśnie ten symboliczny ogród jest miejscem spotkania całej piątki. Kobiety decydują się mieszkać razem, wspólnie pracować, dzielić radości i smutki. Daje im to możliwość przejścia pewnego etapu, rozwoju, dojrzewania, odnalezienia swojego miejsca w świecie i samozrozumienia.

"Kobiety bez mężczyzn" to książka mocno nietypowa. Zarówno fabuła - oniryczna, pełna realizmu magicznego, jak i język - bardzo poetycki, z wieloma symbolami kulturowymi, zapewniają nam unikatową mieszankę. Opowieść o tęsknocie, dojrzewaniu, pragnieniach, doświadczaniu życia i świata. I zrozumieniu, że typowe myślenie irańskie - dom należy do kobiet, a świat zewnętrzny do mężczyzn - jest typowym myśleniem irańskich... mężczyzn. Jest to jednak proces żmudny, bolesny, wymagający ofiar. Czy w końcu los podaruje im szczęście?

Książka ta pisana była przez autorkę długo, w kawałkach. Część tekstu powstała przed, część w trakcie, a część po rewolucji irańskiej. A całość opublikowana została dopiero w 1989 roku. I wybuchł niesamowity skandal! Nakład rozszedł się natychmiast, dodruk został zakazany, wydawnictwo zamknięte, autorka aresztowana. Zresztą po wielu szykanach wyemigrowała ona do Stanów Zjednoczonych. A jej książka do dzisiaj jest w Iranie zakazana, krąży w drugim obiegu. Bo jakże mogła kobieta napisać o mordowaniu siostry przez brata, bo skalała ona (według niego oczywiście) honor rodziny? O gwałcie, który spotkał dwie kobiety maszerujące z jednego miasta do drugiego? O tym, że mężczyźni nie są nieomylnymi panami życia i śmierci?

Polecam wszystkim ciekawym świata dookoła nas, sytuacji różnych kultur oraz fanom oniryzmu i realizmu magicznego.


[Recenzję opublikowałam wcześniej na moim blogu]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2606
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: tynulec 30.04.2012 12:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie doczepiajcie "łatek" ... | agatatera
Na podstawie książki nakręcono film o tym samym tytule.

http://filmaster.pl/film/zanan-e-bedun-e-mardan/
Użytkownik: margines 30.04.2012 13:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie doczepiajcie "łatek" ... | agatatera
Specjalnie ominąłem środek (z dużym okładem) tej twojej recenzji, żeby nie psuć sobie niespodzianki:)
Swojego czasu na film wybierałem się do kina, potem ucieszyłem się, że jest dostępny w fonotece, ale... "śmignął" mi sprzed nosa, więc zapisałem się w kolejce po książkę.
Jeszcze nie zacząłem czytać, więc recenzji nie czytam też, żeby nie odkryć z pewnością wielu smaczków tego kina, świata książek...
Uwielbiam właśnie takie "nie amełykańskie" kilmaty kinowo-książkowe:)

Z ostatnio obejrzanych przeze mnie filmów mogę polecić tobie i innym "Karmel" http://www.filmweb.pl/Karmel.
Użytkownik: Szeba 30.04.2012 16:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Specjalnie ominąłem środe... | margines
Film piękny i jak zawsze przy takich boję się ruszyć książkę, w oparciu o którą powstał. Bardziej się boję, niż gdyby to był film dobry, tylko.
Użytkownik: margines 02.08.2012 13:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie doczepiajcie "łatek" ... | agatatera
Tak, tak, tak!
Książka jest piękna, niesamowita i... ważna.
Nie mogę wyjść z podziwu i... oburzenia, że Kobiety bez mężczyzn (Parsipur Shahrnush) dostały się na listę "ksiąg zakazanych". Dziwią mnie jedynie powody tych zakazów, a dokładniej zaściankowość i irański ciemnogród.
Cóż...

A podobno przecież mamy już XXI wiek!
Użytkownik: tynulec 26.10.2012 16:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie doczepiajcie "łatek" ... | agatatera
W najbliższy weekend w Krakowie w Kinie Pod Baranami, spotkanie z autorką książki, której recenzję napisałaś:

WIELCY PISARZE W KINIE POD BARANAMI: SZAHRNUSZ PARSIPUR I TORGNY LINDGREN

27 i 28 października 2012, godz. 15.00

W najbliższy weekend, 27-28 października, w Kinie Pod Baranami będzie można zobaczyć światowej sławy pisarzy i to nie tylko na ekranie. Wydawnictwo Oficyna Literacka zaprasza na spotkania z Szahrnusz Parsipur i Torgny Lindgrenem.

Spotkanie z irańską pisarką i kandydatką do Nagrody Nobla Szahrnusz Parsipur, które rozpocznie się w sobotę o 15.00, poprzedzi projekcja filmu Kobiety bez mężczyzn w reżyserii Shirin Neshat. Kobiety bez mężczyzn to nagrodzona Srebrnym Lwem na Festiwalu w Wenecji ekranizacja powieści Parsipur. Opowiada historię czterech kobiet na tle irańskich przemian politycznych. Sama autorka zagrała z nim jedną z ról. Szahrnusz Parsipur przyjeżdża do Polski, aby promować swoją najnowszą książkę Tuba i znaczenie nocy, której polska premiera będzie miała miejsce na krakowskich Targach Książki. Bilety na sobotni pokaz można nabyć w kasie Kina Pod Baranami w cenie 10 złotych.

W niedzielę, również o godzinie 15.00, w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu będącego zapisem opery Miód trzmieli stworzonej na podstawie powieścijednego z najbardziej znanych współczesnych pisarzy szwedzkich - Torgny Lindgrena, którego twórczość przetłumaczono na ponad 30 języków, w tym także na polski. Miód trzmieli to uniwersalna historia dwóch zwaśnionych braci, rozgrywająca się na szwedzkiej prowincji. Po projekcji spektaklu z Opery Sztokholmskiej zaplanowane jest spotkanie z autorem. Wstęp na niedzielny pokaz jest wolny.

Informacja pochodzi ze strony: http://kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=1​553
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: