Dodany: 18.02.2007 10:26|Autor: jakozak

cytat z książki

Jednakże wbrew mojej woli - miałem bowiem zamiar szperać po Japonii podług Boedekera podczas obiadu w O r i e n t a l u - wsadzono mnie do fotela na kółkach i śród deszczu odstawiono na stacyę kolei żelaznej. Nawet Japończycy nie są w stanie uczynić swoich dworców kolejowych miejscem przyjemnem, pomimo że czynią wszystko, co mogą. System ekspedyowania pakunków zapożyczyli oni od Ameryki; wązkość toru, lokomotywy i wagony od Anglii; obsługa podróżnych odbywa się z francuską dokładnością; a mundury służby brane są chyba z pierwszych lepszych worków z gałganami. Podróżni są niesłychanie uprzejmi. Znaczna liczba miała pozór europejski i przypominała portret Białego Królika Tenniela na pierwszej stronicy A l i c y i w W o n d e r l a n d*). Odziani byli w garnitury szewiotowe, bardzo czyste, płowo-żółtawe paltoty, a w rękach mieli damskie woreczki z czarnej skóry z niklowemi okuciami. Nosili kołnierze papierowe i celluloidowe dziecinnej miary i bardzo maleńkie buty. Na rękach, malutkich rączynach, mieli białe bawełniane rękawiczki, a papierosy wyjmowali z maleńkich, prześlicznych papierośniczek. Była to młoda Japonia, Japonia dzisiejsza.

-----
*) "Alicya w Wonderland" napisana przez Lewisa Carolla, ilustrowana przez Tenniela, jest to utwór niezmiernie komiczny, przeznaczony dla dzieci i bardzo popularny w Anglii*.

---
* Rudyard Kipling, "Listy z Japonii", przetłomaczył Maryan Poloński, Warszawa, Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków - G. Gebethner i Sp., 1904, str. 45-46.