Dodany: 2011-01-17 12:39|Autor:

Autobiografia wielkiego polskiego literaturoznawcy – w formie rozmowy Barbary Łopieńskiej z Profesorem.

"Rodzina i przyjaciele namawiają mnie do pisania pamiętnika czy autobiografii. Ale dla opowieści o sprawach innych ludzi zasoby mojej pamięci, znawstwo charakterów, wreszcie umiejętności opisowo-narracyjne są zbyt skąpe. Autobiografię zaś wtedy tylko warto pisać, jeżeli można być szczerym aż do końca – na to z różnych powodów mnie nie stać.
Postanowiłem więc ograniczyć się do życiorysu naukowego. (...) Ale zajmowanie się literaturą to nie tylko moje zamiłowanie, a później zawód, to także mój »sposób na życie«. Podlegał presjom historii i łączył się z zaangażowaniem politycznym. W takiej więc mierze, w jakiej okaże się to konieczne, ten życiorys naukowy jest także życiorysem osobistym i politycznym".

Henryk Markiewicz (ur. 1922) - jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich badaczy literatury. Emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego, członek PAN i PAU.

Autor licznych prac z teorii literatury, historii literatury polskiej i dziejów wiedzy o literaturze, edytor, współautor antologii cytatów "Skrzydlate słowa". Erudyta, mistrz kilu pokoleń polonistów. Mieszka w Krakowie.

[Wydawnictwo Literackie, 2011]