Dodany: 13.01.2011 12:25|Autor: koczowniczka

Kto jest bardziej przebiegły: kobieta czy kot?

Pierwsza książeczka, którą przeczytałam samodzielnie, nosiła tytuł "Kot, który zawsze chadzał własnymi drogami". Zauroczyła mnie i utkwiła w pamięci na zawsze. I chociaż w następnych latach zapoznałam się także z innymi utworami Rudyarda Kiplinga, żaden nie pobudził mojej wyobraźni tak mocno jak opowiastka o dzikim, miłym kocie.

Kipling przedstawił w niej czasy, gdy nieudomowione zwierzęta mieszkały w Wilgotnych, Dzikich Lasach. "Nieudomowiony" był także mężczyzna. Gdy kobieta zaproponowała mu, by zamieszkał z nią w jaskini, zgodził się. Szybko zrozumiał, że wygodniej jest spać pod dachem niż na stercie mokrych liści, dobrze jest też codziennie dostawać ciepły, gotowany posiłek. Wkrótce urodziło im się dziecko, można więc powiedzieć, że utworzyli rodzinę. Kobieta postanowiła też oswoić dzikie zwierzęta - psa, konia, krowę, owcę, świnię, kota. Rozpaliła ognisko, upiekła mięso. Zwabione smakowitymi zapachami zwierzęta wychodziły z lasu i w zamian za strawę oraz bezpieczny kąt do spania pozwalały się zaprząc w służbę człowieka.

I tylko kot się opierał, bardzo chciał otrzymywać mleko, ale też zachować wolność. Zawarł z kobietą pewien układ.

Koci bohater jest niezależny, przebiegły, miły. Mężczyzna chodzi na polowania, a kobieta dba o jaskinię, wychowuje dziecko, obmyśla sposoby na polepszenie bytu rodziny. Jest mądra - wie, że do serc mężczyzn i zwierząt najszybciej można trafić przez żołądek. Wystarczy gotować pachnące potrawy, a istoty te będą wychodzić ze swoich kryjówek i w zamian za napełnioną miseczkę chętnie podporządkują się woli kobiety. Ale z kobiety autor także nie uczynił wzoru odwagi i cnót. Nie boi się ona wielkich dzikich zwierząt z lasu, a na widok malutkiej myszki wpada w przerażenie. Wskakuje na ławę, krzyczy, oczekuje pomocy i tego, kto odgoni gryzonia, uważa za bohatera. Zupełnie tak samo, jak wiele współczesnych pań... Gdy byłam dziewczynką, ten fragment niesamowicie mnie rozśmieszał. Ja nie bałam się myszy, trzymałam zresztą w słoiku białą mysz, wyciągałam ją codziennie i nigdy to zwierzątko mnie nie ugryzło, nigdy też nie usiłowało wplątać się w moje długie włosy.

Urocza historyjka, mądra, pełna ciepła i trafnych obserwacji, a także humoru. Kipling często zwraca się do czytelnika zwrotem "słuchaj, kochanie", stwarzając miłą, intymną atmosferę. "Kot, który zawsze chadzał własnymi drogami", wydany po raz pierwszy w 1902 roku, to jedna z tych pozycji, które się nie starzeją. Cieszył naszych rodziców, cieszył nas i cieszy nasze dzieci. To taki mały cud literatury.

Użytkownik: misiak297 16.03.2011 13:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Pierwsza książeczka, któr... | koczowniczka
Rzeczywiście, ta bajeczka jest urocza:)
Użytkownik: misiak297 21.03.2011 21:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, ta bajeczka... | misiak297
A jednak o owcy i świni nic nie ma w mojej wersji:( Tzn. o drodze oswajania ich. Jak to jest?
Użytkownik: koczowniczka 22.03.2011 21:25 napisał(a):
Odpowiedź na: A jednak o owcy i świni n... | misiak297
Słuszna uwaga. W mojej wersji też nie ma o tym, jak kobieta oswaja owcę i świnię. Jest tylko o oswojeniu psa, konia, krowy.
"Słuchaj, Kochanie, i dobrze uważaj, bo to, co ci chcę opowiedzieć, działo się przed bardzo dawnymi laty, kiedy zwierzęta obecnie oswojone żyły jeszcze w stanie dzikim. Dziki był Pies i dziki był Koń, i dzika była Krowa, i dzika była Owca, i dzika była Świnia - tak dzika, jak tylko zwierzę dzikim być potrafi". Na początku książeczki jest takie oto zdanie, myślę, że to z niego wywnioskowałam, że i owca, i świnia także zostały przez kobietę oswojone.
Widzisz, z tymi ulubionymi książkami znanymi "od zawsze" jest taki problem, że człowiek pisząc o nich nie zagląda do tekstu, bo mu się wydaje, że zna tekst na pamięć, a pamięć jest lekko zawodna :)
Dopiero teraz poznałeś "Kota"? A Kipling takie ładne książki pisał. Czytałam kiedyś także "Kima" i oczywiście "Księgę dżungli".