Dodany: 09.01.2011 17:19|Autor: Amhotep

Książka: Boże igrzysko
Davies Norman

Chłodnym okiem

Davies pisze o Polsce, o historii naszego kraju z wyraźną sympatią, jednak z zachowaniem dystansu emocjonalnego, gdy przychodzi do oceny procesów, wydarzeń. Trudno byłoby pokusić się o taki dystans autorowi rodzimemu, chwała więc Daviesowi, że wziął tę tematykę na warsztat, dzięki czemu my, Polacy, mamy szansę spojrzeć na siebie, na swoją burzliwą historię nieco z boku i to nie okiem osoby krajowi naszemu nieprzychylnej.

Książka ta została napisana przystępnym i wciągającym językiem – co jest ważne, biorąc pod uwagę objętość pozycji. Autor przedstawia historię Polski w różnych ujęciach, starając się, jak rozumiem, o możliwie kompleksowe podejście. Można by odnosząc się do tej metody sformułować zarzut, że nieraz prosiłoby się aż o bardziej szczegółowe zgłębienie jakiegoś zagadnienia, zaprezentowanie większej liczby przykładów, detali, jednak kompleksowość podejścia wymusiła czasem nieco powierzchowny opis. Z drugiej strony jednak, jeśli czytelnik będzie zainteresowany bardziej szczegółowym studium wybranego tematu, z pewnością znajdzie odpowiednią węższą tematycznie pracę, zaś książka Daviesa zapewnia szeroki przegląd całości historii Polski i jako punkt wyjścia sprawdza się, moim zdaniem, znakomicie.