Dodany: 13.02.2007 12:08|Autor: Tessa K

Ogólne> Offtopic

Filozofia


Co praktycznego daje nam filozofia? Czy ktoś mógłby podać choć jeden przykład? Czy jest tylko myśleniem dla myślenia? Czy coś z niej wynika?
Wyświetleń: 7137
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 20
Użytkownik: Lineczka 13.02.2007 12:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Filozofia - to dość ogólne sformułowanie. Odpowiem więc ogólnie i subiektywnie. Filozofia jest dla mnie bodźcem do rozważania wielu kwestii - wysokich i niskich - a taka refleksja wzbogaca wewnętrznie, przyczynia się również w jakiś sposób do rozwoju duchowego i pracy nad sobą. Z drugiej strony, czy wszystko musi mieć wymiar utylitarny?
Pozdrawiam!
Użytkownik: Tessa K 13.02.2007 14:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Filozofia - to dość ogóln... | Lineczka
Ależ oczywiście, że nie musi.Oczywiście wiem o rozwoju duchowym, ale nie o to mi chodziło.Upieram się przy praktycznej przydatności. Czy ktoś zna taką?
Użytkownik: cynkol 13.02.2007 14:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Ależ oczywiście, że nie m... | Tessa K
No pewnie! Filozofia pomaga zrozumieć świat (siebie, innych, wszystko co nas otacza). To doskonała gimnastyka dla umysłu, której efekty (umiejętność wyłuskiwania spostrzeżeń, ich selekcji, analizy, syntezy) bezpośrednio lub poprzez analogie można z powodzeniem wykorzystywać w każdej dziedzinie życia.
Użytkownik: jakozak 13.02.2007 16:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Nie lubię filozofii - nie interesuje mnie. Wiem, że to głupie, ale ja naprawdę uważam, że to sztuka dla sztuki... Dzielenie włosa na czworo.
Użytkownik: linusia112 13.02.2007 16:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
hmm zgadzam się z cynkolem. Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy filozofia jest potrzebna, czy ma przekład na życie praktyczne, najlepiej zadać sobie pytanie: Jak wyglądałoby nasze życie bez filozofii...jaki byłby nasz świat i jacy byliby ludzie..?
Użytkownik: jakozak 13.02.2007 17:01 napisał(a):
Odpowiedź na: hmm zgadzam się z cynkole... | linusia112
Wiedząc, że człowiek zdołał zepsuć wszystko, co dostał do zabawy i teraz jest na etapie unicestwienia siebie samego, jako gatunku? A żeby było efektowniej - z całą Ziemią? To są te wspaniałe efekty tego wielkiego, okropnie mądrego myślenia? :-)))
Użytkownik: linusia112 13.02.2007 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiedząc, że człowiek zdoł... | jakozak
Więc lepiej,zeby ludzie nie myśleli o świecie, o życiu, o istnieniu i sensie? Jakimi wtedy byliby ludźmi....Nie..nie umiem sobie tego nawet wyobrazić!
Użytkownik: madzia z 13.02.2007 19:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Więc lepiej,zeby ludzie n... | linusia112
to mądra nauka ale pani od filozofii na studiach dała popalić i jestem do niej trochę uprzedzona :(
Użytkownik: jakozak 14.02.2007 17:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Więc lepiej,zeby ludzie n... | linusia112
Nie wiem, co lepiej. :-( Naprawdę. Wyraziłam swoje zdanie. Patrzę na efekty tego "myślenia" i widzę to, co widzę.
Użytkownik: cynkol 13.02.2007 22:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiedząc, że człowiek zdoł... | jakozak
To, o czym piszesz wynika nie tyle z samej filozofii, co raczej z jej braku (a ściślej z błędów w rozumowaniu).
Użytkownik: Tessa K 14.02.2007 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: To, o czym piszesz wynika... | cynkol
Dziękuję za twoją obronę filozofi, ale nadal upieram się przy praktycznym przykładzie. Choć jednym. Skoro jest tak wszechobecna w naszym życiu chyba coś znajdziesz. Dzięki.
Użytkownik: Sznajper 14.02.2007 11:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za twoją obronę ... | Tessa K
Jeden praktyczny przykład zastosowania filozofii w życiu?
Starożytni filozofowie zajmowali się wszystkim, tym co dzisiaj nazwalibyśmy matematyką, fizyką, biologią, techniką, ekonomią, socjologią, psychologią. Wszystkie te dziedziny (i jeszcze wiele innych) swój początek biorą w filozofii. Tak więc wszelkie osiągnięcia nauk pochodnych, są praktycznym zastosowaniem filozofii w życiu codziennym. Q.E.D. :)
Użytkownik: cynkol 14.02.2007 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję za twoją obronę ... | Tessa K
Na przykład informatyka...
Platon stworzył system pojęciowy desygnat/denotat, a dziś programiści przekuli go na system klasa/obiekt, będący podstawą tzw. "programowania obiektowego".
Użytkownik: Tessa K 16.02.2007 12:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Na przykład informatyka..... | cynkol
Serdeczne dzięki. Szkoda tylko,że to przykład zupełnie nie z mojego świata.Tak więc nie przekreślam filozofii choć do prostych i oczywistych to ona nie należy.Czy ktoś z was wie na czym polega wielkość Wittgensteina? Jak jego rozważania o języku przystają do rzeczywistości?
Użytkownik: cynkol 19.02.2007 22:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Serdeczne dzięki. Szkoda ... | Tessa K
W dużym skrócie: o ile dobrze pamiętam Wittgenstein razem z kolegami z Koła Wiedeńskiego starał się zbadać możliwości poznawcze tkwiące w języku. Ściślej biorąc chodziło mu o zbadanie czy język jest zdolny wyrażać prawdę, a jeśli tak, to jakie kryteria należy spełnić, aby stało się to możliwe. Generalnie wiązało się to z dość wieloma obostrzeniami formalno-logicznymi i do dziś wzbudza wiele kontrowersji...

Druga dość ważna teza Wittgensteina, to tzw. "język prywatny". Najogólniej biorąc chodzi o to, że język istnieje w kategoriach społecznych i indywidualnych (dla każdego z nas określone słowo ma określone indywidualne osniesienia). Jednak zdaniem wielu językoznawców Wittgenstein przeceniał wagę "prywatności" języka.

Najlepszą książką Wittgensteina jest "Traktat logiczno-filozoficzny" traktujący o kwestii pierwszej (język a prawda). Jest to zbiór wielu sentencji, z których najsłynniejsze to: "Mój język wyznacza granice mojego świata" oraz "O czym nie można mówić, o tym należy milczeć"
Użytkownik: Tessa K 22.02.2007 19:13 napisał(a):
Odpowiedź na: W dużym skrócie: o ile do... | cynkol
dzięki
Użytkownik: razar 17.02.2007 11:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Quo vadis? Oto jest pytanie.
Ale to jest pytanie filozoficzne.
Tak. To jest pytanie filozoficzne.
Ale ja nie lubię pytań filozoficznych.
I dlatego ich unikasz?
Tak.
Nie.
Co masz na myśli, mówiąc "nie"?
Nie możesz uniknąć uprawiania filozofii. Twoja filozofia jest filozofią przeciwko filozofii, ale to jest filozofia.
Nie, nie jest. Przypuśćmy, że odmówię filozofowania.
To prawda, możesz wybrać taką drogę. Ale to także jest filozofia: zła filozofia, taka, która okłamuje samą siebie. Nie ma wyboru pomiędzy filozofią a brakiem filozofii, lecz pomiędzy dobrą a złą filozofią.
Użytkownik: Amhotep 19.02.2007 01:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Napisz najpierw, proszę, jak rozumiesz termin "filozofia", to będzie łatwiej coś na ten temat powedzieć.
Użytkownik: didoz 23.02.2007 19:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Dzięki filozoficznemu dzieleniu włosa na czworo widać dokładnie złożoność człowieka, życia. Dla nie lubiących filozofii polecam Leszka Kołakowskiego.
Użytkownik: Macabre 15.06.2007 12:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Co praktycznego daje nam ... | Tessa K
Porażająca jest ignorancja niektórych osób. Przecież to właśnie filozofia ciągnęła wszystko do przodu. Gdyby nie ona bylibyśmy najzwyczajniej w świecie na poziomie epoki kamienia łupanego. Czy samochody, samoloty, telwizory, cały rozwój techniczny spadły z nieba? A co z astronomią, matematyką, geografią...czy osiągnięcia w tych dziedzinach związane były z przemyśleniami pierwszego lepszego chłopa? Czy to, że możesz iść, droga Tesso, do urny wyborczej też wzięło się znikąd? Wszystkie poszukiwania, dążenia do poprawy życia, osiągnięcia na różnym polu były najpierw determinowane przez Myśl. Wszystko co człowiek osiągnął miało swój początek w filozofii. Bez filozofii, bylibyśmy jak zwierzęta, których życie determinują tylko instynkty i matka natura. Przepraszam, że pruszyłem temat już "wygasły", ale poczułem taką potrzebę. Pozdrawiam.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: