Dodany: 12.02.2007 21:17|Autor:

z okładki


"Słownik wiedzy o filmie" ma za zadanie przybliżyć Czytelnikowi podstawowe zagadnienia związane z kinem. Książka składa się z trzech części: "Historia", "Kino autorów", "Kino gatunków" oraz ze "Słownika podstawowych pojęć filmowych".

"Historia" to dwadzieścia jeden rozdziałów, z których każdy przybliża określone zjawisko z dziejów sztuki filmowej. Jest ono pokazane w kontekście przemian w literaturze, teatrze czy malarstwie. W opisie prądów czy kierunków kina Czytelnik odnajdzie charakterystykę ich estetyki, informacje o najważniejszych reżyserach i dziełach, jak również próbę określenia wpływu, jaki omawiany etap wywarł na twórców późniejszych.

Uzupełnieniem "Historii" jest "Kino autorów", w którym przedstawiamy trzydzieści pięć sylwetek wybitnych indywidualności sztuki filmowej. Spośród wielu wielkich twórców wybrałyśmy reżyserów, których dzieła (często będące przełomowymi) mają ogromne znaczenie nie tylko dla kinematografii, ale dla całej współczesnej kultury. Część ta mogłaby być znacznie obszerniejsza; o umieszczeniu w niej tych właśnie artystów zadecydowało przekonanie, że reprezentują oni najbardziej charakterystyczne zjawiska kina.

Część ostatnia poświęcona jest fenomenowi kina gatunków: omówiono w nim zarówno klasyczne gatunki filmowe (np. western, musical, melodramat czy horror), jak i niezwykle popularne odmiany gatunkowe (np. thriller czy liczne gatunki komediowe). Każdy spośród dziesięciu opisów wskazuje na kulturowe korzenie opisywanych zjawisk, kreśli zarys rozwoju poszczególnych gatunków, omawia najważniejsze filmy.

Książkę zamyka słowniczek, przybliżający Czytelnikowi podstawowe pojęcia z zakresu estetyki i techniki filmowej.

Dwie pierwsze części wzbogacone zostały o odpowiednio dobrane cytaty, będące wypowiedziami artystów ("Kino autorów") bądź fragmentami wystąpień programowych ("Historia"). Niektórych rozdziałów nie uzupełniają jednak teksty źródłowe. Dzieje się tak w przypadku, kiedy opisywanym zjawiskom historycznym nie towarzyszyły jasne deklaracje, a w polskiej literaturze przedmiotu brak wyrazistych wypowiedzi twórców.

[Wydawnictwo Park, 2006]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 758
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: