Dodany: 04.01.2011 02:58|Autor: Literadar

"Zaginione królestwa"

Norman Davies, jako historyk z Zachodu piszący dużo o Polsce, doskonale zaspokaja złaknione uwagi zagranicy ego polskiego czytelnika. Znany jest także z nietuzinkowej optyki swoich książek. I tym razem proponuje rzadkie spojrzenie na dzieje Europy, a i wątek polski też się znajdzie. Warto podkreślić, że wydanie polskie zostało przygotowane osobno w stosunku do dystrybucji światowej i stanowi pod tym względem dzieło wyjątkowe.

W "Zaginionych królestwach" znajdziemy zbiór esejów/rozprawek opisujących zjawisko powstawania i zanikania państw i mocarstw (lokalnych lub światowych), niegdyś stanowiących lokalne centra kulturowe, a dziś często zapomnianych. Teza o nieuniknionym upadku każdego bytu politycznego jest ilustrowana konkretnymi przykładami z historii Europy, poczynając od Aragonii, na ZSRR kończąc. Zwrócić należy uwagę na to, że Davies proponuje nam także opowieści o bytach politycznych, które nie były uznawane za osobne państwa (np. Gdańsk).

Każdy z esejów podzielony jest na trzy podrozdziały. W pierwszym autor kontrastuje współczesną rzeczywistość terenu niegdyś zajmowanego przez opisywane państwo. W drugim przedstawia historię właściwą, na koniec zaś próbuje wskazać ślady dziedzictwa kulturowego, które mogło pozostać szczątkowo w pamięci historycznej.

Davies prowadzi narrację nieśpiesznie, zwracając uwagę na wiele pomijanych zazwyczaj szczegółów. Pojawia się kalejdoskop nazwisk, dat i związków przyczynowych. Jakkolwiek jest to podane w bardzo przystępnej formie, zmusza jednak Czytelnika do nieustającej uwagi. Dekoncentracja może skutkować utratą wątku lub przegapieniem jakiegoś pasjonującego detalu. Dodajmy, że spostrzegawczość autora jest fantastyczna. Dzięki temu dostajemy do ręki nie tylko kompendium wiedzy o różnych częściach naszego kontynentu (...)

Zapraszamy do zapoznania się z całością recenzji w magazynie BiblioNETkowym "Literadar":

autor recenzji: Marek Piwoński

Recenzja ukazała się w magazynie BiblioNETkowym Literadar (nr 3)