Dodany: 2010-12-31 10:30|Autor:

z okładki

Haker kojarzy się zwykle z wrogiem publicznym, przed którym przestrzegają nas media. Najczęściej kojarzymy hakerów z włamaniami do systemów komputerowych i wielomilionowymi stratami zaatakowanych przez nich firm. Prawda jest jednak zupełnie inna. Haker to ktoś, kto potrafi w niekonwencjonalny sposób wykorzystywać nieprzewidziane lub przeoczone właściwości systemów, bądź też stosuje znane wszystkim metody do celów nie mających nic wspólnego z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Wiele osób mówi o sobie "jestem hakerem", jednak niewiele spośród nich posiada wiedzę umożliwiającą udowodnienie tego w praktyce. Tematyce hakerstwa poświęcono już wiele książek, ale żadna z nich nie wyjaśnia szczegółów technicznych metod, które stosują przedstawiciele tej grupy. Książka "Hacking. Sztuka penetracji" jest inna. Zawiera wyjaśnienie wielu zagadnień, które powinien znać każdy, kto nazywa siebie hakerem. Przedstawia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty hackingu.

Wiadomości zawarte w tej książce mogą być wykorzystane przez wszystkich, którzy interesują się hackingiem. Przyszli hakerzy dowiedzą się z niej, od czego zacząć i jak rozwinąć swoje umiejętności, a specjaliści od zabezpieczeń - na co zwrócić szczególną uwagę w swojej pracy.

Autor książki, kryptolog i specjalista w zakresie bezpieczeństwa informacji, opisuje w niej techniki i sztuczki hakerów:

- wykorzystywanie błędów w programach,
- tworzenie własnego kodu powłoki,
- techniki powracania do funkcji biblioteki libc,
- podsłuchiwanie i przekierowywanie ruchu w sieci,
- skanowanie portów,
- techniki łamania haseł.

[Helion, 2004]