Dodany: 27.12.2010 16:37|Autor:

Książka: Etyka dla myślących
Środa Magdalena
Notę wprowadził(a): ciamek

Nowoczesny podręcznik prof. Magdaleny Środy, znanej filozofki i działaczki publicznej, stanowi doskonałą podstawę dla wolnej i odpowiedzialnej dyskusji na tematy fundamentalne dla naszego życia: miłości, wolności, szczęścia, obowiązku. Dostarcza wiedzy z zakresu historii refleksji nad moralnością, moralnych ideałów i przekonań etycznych, powiązanych z różnymi systemami religijno-światopoglądowymi. (...) Prezentuje pojęcia i argumenty nieodzowne każdemu, kto chciałby problemy moralne rozważać na serio.
Doskonała pomoc dydaktyczna do lekcji etyki w szkole, lekcji prowadzonych z "otwartą głową", czyli w duchu krytycznym, także wobec samego siebie i własnych przekonań! Etyka jest bowiem domeną rozterek i wątpliwości, a książka prof. Środy dobitnie to ukazuje. Ta książka ma walory nie tylko poznawcze i dydaktyczne, lecz także moralne. (...)
Etyka zaczyna się tam, gdzie kończy się dogmatyzm i niewzruszona pewność swych racji i poglądów!

Prof. dr hab. Jan Hartman, Uniwersytet Jagielloński

Dlaczego "Etyka dla myślących"? Bo tak jak religia wymaga wiary i posłuszeństwa, a szkolna wiedza wymaga "kucia", tak etyka wymaga myślenia". Tak o swojej książce pisze Autorka i jest to najszczersza prawda. Myślenie nie jest dzisiaj w cenie. O wiele bardziej ceni się deklarację przynależności czy wierność wartościom. Niechętnie dyskutuje się o powodach, dla których składa się określone deklaracje, a jeszcze rzadziej słyszy uzasadnienia uznawanych wartości czy czczonych autorytetów. (...) Największym atutem "Etyki dla myślących" jest czerpanie z tradycji zarówno powszechnej, jak i polskiej w sposób tak naturalny, że właściwie nie zdajemy sobie sprawy, że etyczne dziedzictwo polskie stanowi fragment ogólnoludzkiej mądrości. Naprawianie zaniedbań w wychowaniu etycznym jest jednym z najpilniejszych zadań polskiej szkoły i ten podręcznik może w tym skutecznie pomóc.

Dr hab. nauk humanistycznych i teologii Stanisław Obirek

"Etyka dla myślących" stanowi rozszerzoną i zmienioną wersję dwóch książek ("Historia idei etycznych starożytności i średniowiecza" oraz "Historia idei etycznych czasów nowożytnych i współczesnych"), które zostały napisane na potrzeby szkoły, a potem wpisane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na listę obowiązujących podręczników dla klas licealnych. Stało się to niedługo po wprowadzeniu religii i etyki do szkół. Książka jest nieocenionym źródłem rzetelnej wiedzy i alternatywą dla etyki katolickiej.

Doskonały przewodnik i zbiór narzędzi dla nauczycieli i uczniów.

[Czarna Owca, 2010]