Dodany: 25.12.2010 12:29|Autor:

Richard Holmes jest członkiem Królewskiego Towarzystwa Literatury i członkiem Akademii Brytyjskiej. Napisał wiele biografii poetów romantycznych. Niemal wszystkie jego książki były nagradzane - "Wiek cudów" otrzymał w 2009 roku Nagrodę Royal Society dla książki popularnonaukowej i znalazł się na liście kandydatów do BBC Samuel Johnson Prize. Richard Holmes regularnie pisuje do wielu dzienników i czasopism, jest też wydawcą serii biografii klasycznych autorów literatury angielskiej.

W brawurowo napisanym "Wieku cudów" Richard Holmes zgłębia równie pasjonującą, co - momentami - przerażającą historię nauki przełomu XVIII i XIX wieku. Pomiędzy 1768 rokiem, kiedy kapitan James Cook rozpoczął podróż dookoła świata, a rozpoczętą w roku 1831 wyprawą Karola Darwina na wyspy Galapagos zawiera się romantyczny okres w rozwoju nauki; okres naznaczony dramatycznymi wyprawami, szaleńczo odważnymi eksperymentami i olśniewającymi odkryciami. Były to czasy fenomenalnych odkryć astronomicznych Williama Herschela i jego siostry Caroline, czasy eksperymentów z elektrycznością, które zainspirowały Mary Shelley do napisania słynnej powieści "Frankenstein", wreszcie czasy podróży Josepha Banksa na Tahiti i ryzykownych wypraw Mungo Parka w głąb kontynentu afrykańskiego. Czasy, w których odkrywcy kierowali się bardzo wówczas modnym ideałem osobistego poświęcenia się odkryciom - poświęcenia się w sposób wręcz nierozważny, a czasem szaleńczy.

"Wiek cudów" to książka porywająca jak powieść akcji.

[Prószyński i S-ka, 2010]